نایب‌رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک با اشاره به اهمیت جلوگیری از توزیع برند‌های پوشاک قاچاق گفت: با اجرای طرح شناسه کالای پوشاک دیگر بهانه‌ای برای عدم برخورد با برند‌های محرز قاچاق باقی نمی‌ماند. در سال جهش تولید که باید همه حمایت‌ها از تولید داخلی به‌ویژه از سوی قوه اجرایی کشور یعنی دولت انجام می‌شد، ولی متأسفانه نه‌تنها حمایتی از تولید نشده، بلکه تفنگ‌ها به سمت تولید داخلی نشانه رفته است و برخی دستگاه‌های دولتی از هیچ ضربه‌ای به تولید ملی کشور دریغ نمی‌کنند.

بهرام شهریاری نایب‌رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با تشریح آخرین وضعیت فرآیند شناسه دار کردن گروه‌ کالای پوشاک گفت: تاکنون بخشی از تولیدکنندگان به‌صورت داوطلبانه اقدام به ثبت شناسه کالا برای محصولات خود کرده‌اند. در جلسات مشترک بین تولیدکنندگان و متولیان طرح شناسه کالا این مسئله مورد تأکید قرار گرفت که اولویت ثبت شناسه پوشاک با تولیدکنندگانی باشد که در مراکز تجاری حضور فعال‌تری دارند تا در صورت حضور بازرسان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز امکان شناسایی پوشاک قاچاق و تفکیک آن‌ها از تولیدات داخلی مهیا باشد.

شهریاری با تأکید بر اهمیت شناسه کالا برای شناسایی پوشاک قاچاق اظهار داشت: با اجرای این طرح دیگر بهانه‌ای برای عدم برخورد با برند‌های محرز قاچاق در حوزه محصولات پوشاک باقی نمی‌ماند و مسئولان ذی‌صلاح می‌توانند با توزیع‌کنندگان پوشاک قاچاق برخورد کنند. وی با اشاره به وضعیت قاچاق پوشاک گفت: عرضه پوشاک قاچاق به دلیل افزایش نرخ ارز و بسته بودن راه‌های ترانزیتی به‌طور موقت کاهش یافته است؛ اما این وضعیت پایدار نخواهد ماند و در صورت سهل‌انگاری مسئولان پس از مدتی قاچاق پوشاک رونق خواهد گرفت. متأسفانه عرضه‌کنندگان پوشاک برند‌های محرز قاچاق به‌صورت آشکار فعالیت می‌کنند و حضور علنی آن‌ها در پاساژ‌ها و مراکز‌ خرید تهران و دیگر‌ کلان‌شهرها گواه این مدعا است.

شهریاری با اشاره به نتایج مثبت طرح برخورد با برند‌های پوشاک قاچاق در گذشته گفت: متأسفانه مشخص نیست که چرا طرح برخورد با پوشاک قاچاق متوقف شده است؛ اجرای این طرح در سال گذشته مزایای بسیاری برای رونق تولید ملی داشت و می‌بایست دوباره اجرایی شود. بازنگری دستورالعمل برندهای خارجی پوشاک در دستور کار وزارت صمت است و امیدواریم با ابلاغ این دستور‌العمل وضعیت برند‌های خارجی و فعالیت تولیدکنندگان در این زمینه ساماندهی شود. متأسفانه پس از شیوع ویروس کرونا فروش پوشاک بسیار کاهش یافته است و باوجوداینکه تولیدکنندگان در حال توسعه بستر فروش‌ اینترنتی خود هستند اما درصد کمی از مردم اقدام به خرید غیرحضوری لباس کرده و فروش اینترنتی به‌تنهایی پاسخگوی تولیدکنندگان داخلی نیست.