اقتصادانان بین‌المللی هشدار دادند که شوک نفتی ناشی از اقدامات «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا می‌تواند قیمت نفت را به بشکه‌ای ۱۰۰ دلار برساند و احیای رشد اقتصادی برای سال آینده را از ریل خود خارج کند.  بر این اساس، دولت ترامپ قیمت نفت را هفته گذشته بالا برد؛ زمانی که واشنگتن نگرانی‌ها درزمینهٔ تأمین نفت در بازارهای جهانی را با لغو معافیت‌های نفتی ایران افزایش داد. 

“آکسفورد اکونومیک” پیش‌بینی کرد، اگر قیمت‌های جهانی نفت به بشکه‌ای ۱۰۰ دلار برسد رشد تولید ناخالص جهانی ممکن است به ۲.۶ درصد برای سال ۲۰۲۰ کاهش یابد و تورم جهانی نیز به رقم ۴ درصد افزایش پیدا کند.  تلگراف افزود: اقتصاددانان معتقدند که رشد اقتصادی جهانی در سال ۲۰۲۰ احیا خواهد شد و صندوق بین‌المللی پول نیز انتظار رشد ۳.۶ درصدی را برای سال آینده پیش‌بینی کرده است.  بر اساس این گزارش، تحلیلگران نگران هستند که با افزایش فشارهای ترامپ علیه ایران و ونزوئلا که هر دو از صادرکنندگان بزرگ نفت هستند، قیمت‌ها رکورد چند سال اخیراً را بشکند و به بالاترین میزان خود برسد.

دوشنبه هفته گذشته کاخ سفید اعلام کرد که قصد ندارد معافیت‌های نفتی برای واردات نفت از ایران را تمدید کند. دولت آمریکا سال گذشته به‌منظور جلوگیری از افزایش ناگهانی قیمت نفت به ۸ کشور خریدار نفت ایران معافیت ۱۸۰ روزه اعطا کرد. دوره این معافیت‌ها روز ۱۲ اردیبهشت به پایان خواهد رسید و واشنگتن اعلام کرده است که به‌منظور افزایش فشارهای علیه ایران دیگر این معافیت‌ها را تمدید نخواهد کرد. 

انتهای پیام/