بر اساس گزارش مرکز آمار، در سال گذشته، ۳۸/۸ درصد از جمعیت بیکار کشور بیش از یک سال بدون شغل مانده‌اند. در حال حاضر بیکاری یکی از معضلات اصلی در جامعه به حساب می‌آید اما این بحران زمانی پیچیده‌تر می‌شود که دوره انتظار برای یافتن شغل طولانی می‌شود. مطابق آخرین آمار مرکز آمار ایران، توزیع نسبی برآورد جمعیت بیکار ۱۰ ساله و بیشتر برحسب جنس و مدت بیکاری نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۵ حدود ۳۳/۷ درصد، ۱۹ ماه و بیشتر بیکار بوده‌اند.

ضمن اینکه در همین مدت حدود ۵/۱ درصد جمعیت بیکار هم بین ۱۳ تا ۱۸ ماه بدون شغل مانده‌اند، لذا رقمی در حدود ۳۸/۸ درصد از جمعیت بیکاران بیش از یک سال بدون شغل به سر برده‌اند. طولانی شدن مدت بیکاری که با عنوان شاخص «بیکاری بلندمدت» شناخته می‌شود، به‌ویژه برای بیکارانی که قبلاً شاغل بوده‌اند اثرات مخرب بیشتری نسبت به بیکاری کوتاه‌مدت دارد، علاوه بر این بیکاری بلندمدت می‌تواند هزینه‌های سنگینی را به دولت جهت تأمین هزینه‌های بیمه بیکاری تحمیل کند.

به گزارش تسنیم، در سال ۹۵، حدود ۳۵/۵ درصد از اقدامات انجام‌شده برای جست‌وجوی کار به پرس‌وجو از دوستان و آشنایان، ۱۸/۱ درصد به درج آگهی در روزنامه‌ها یا مطالعه آگهی‌های استخدام، ۱۴/۶ درصد به تماس با کارفرما (صاحب‌کار)، ۱۲/۴ درصد به ثبت‌نام یا پیگیری در مراکز کاریابی غیردولتی و ۹/۱ درصد به ثبت‌نام یا پیگیری در مراکز خدمات اشتغال وزارت کار اختصاص داشته است.

انتهای خبر/

همچنین بخوانید:   ارز مجازی ریپل رقیب جدی بیت کوین