هرچند در مورد واگذاری کارخانه «آزمایش» از همان ابتدا نیز امیدی وجود نداشت اما بر اساس اظهارات اعلامی مسئولان وقت و کنونی وزارت صنعت به نظر می‌رسید که کارخانه «ارج» در سال ۱۳۹۶ واگذار شود که این وعده نیز عملی نشد. مهرماه سال جاری بود که مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت از واگذاری قطعی کارخانه ارج خبر دادند و اعلام کردند این مسئله در کمتر از یک‌ماه‌ به سرانجام می‌رسد، اتفاقی که نه‌تنها با رسیدن به پایان سال ۱۳۹۶ قطعی نشد بلکه حتی مشخص نیست چه سرنوشتی در انتظار این کارخانه قدیمی و اسم‌ورسم‌دار است.

پرونده واگذاری دو کارخانه ارج و آزمایش از مدت‌ها قبل کلید خورده است و درحالی‌که به نظر می‌رسید حداقل تکلیف کارخانه ارج تا نیمه سال جاری مشخص شود، اما این اتفاق رخ نداد و سرنوشت این کارخانه در روزهای منتهی به سال ۱۳۹۶ نیز کماکان مشخص نیست. در سوی دیگر اما در مورد واگذاری کارخانه آزمایش از همان ابتدای امر نیز شرایط امیدوارکننده‌ای وجود نداشت و به دلیل مشکلات موجود واگذاری این کارخانه منتفی به نظر می‌رسید. کارخانه آزمایش درگیر مسائل عدیده‌ای است که با توجه به این مشکلات تنها راهکار موجود واگذاری برند این کارخانه است و آن‌گونه که مسئولان به ایسنا اعلام کرده‌اند واگذاری کلی این کارخانه منتفی به نظر می‌رسد.

ارج و اخبار ضدونقیض در سال ۹۶

ابتدای اردیبهشت‌ماه سال جاری بود که مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم‌خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اولین بار از احتمال واگذاری کارخانه ارج تا یک ماه آینده خبر داد و اعلام کرد که قیمت پایه کارشناسی این کارخانه مشخص‌شده و سرمایه‌گذار نیز قبول کرده این قیمت پایه را بپذیرد و علاوه بر این وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز یک گروه تولیدی بسیار قوی نیز در کنار سرمایه‌گذار قرار خواهد داد تا راه‌اندازی این کارخانه به‌صورت مشترک قرار گیرد.

همچنین بخوانید:   شاخص‌های بورس روی خوشی نخواهند داشت

این مقام مسئول مجدداً در گفت‌وگوی دیگری و در پاسخ به این‌که قرار بود تا اوایل خردادماه سال جاری موضوع واگذاری کارخانه ارج در دستور کار قرار گیرد، به ایسنا گفت: با توجه به محدودیت‌های موجود در سیستم بانکی سرمایه‌گذار ایرانی که اعتباراتش خارج از کشور قرار دارد با مشکلات انتقال پول مواجه شده و اعلام کرده که این اتفاق زمان‌بر است. هاشمی اما در مهرماه سال جاری طی از واگذاری قطعی کارخانه ارج قطعی خبر داد و تأکید کرد که در صورت مهیا شدن شرایط طی کم‌تر از یک‌ماه‌ به سرانجام می‌رسد.

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم‌خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت صحبت‌هایش را این‌گونه ادامه داد که پروژه واگذاری کارخانه ارج قطعی است و اگر طرفین با سخت‌گیری‌های کمتری کار را پیش ببرند در کمتر از یک ماه این واگذاری در دستور کار قرار می‌گیرد.

آزمایش، کارخانه‌ای بدون خریدار

شرایط اما در خصوص کارخانه آزمایش از همان ابتدای امر هم مشخص بود و به نظر نمی‌رسد که واگذاری این کارخانه به سرانجام برسد چرا به گفته مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت کارخانه آزمایش در اختیار بانک ملت قرارگرفته و مالکیت آن مربوط به بخش خصوصی است که به این بانک بدهکار است.

در همان ابتدای سال جاری اعلام شد که واگذاری کارخانه آزمایش به یک بخش خصوصی دیگر با مشکلات خاصی مواجه شده و علی‌رغم جلسات متعددی که با مدیران و هیات مدیره بانک ملت در جهت حل‌وفصل این مسائل انجام‌شده اما تا این لحظه موضوع واگذاری پیش نرفته است.

به گزارش ایسنا، اردیبهشت‌ماه سال جاری بود که مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم‌خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر این‌که وضعیت کارخانه آزمایش در فرایند گیرودار و مذاکره با مالک قبلی این کارخانه است، بیان کرد واحد آزمایش تهران به مرودشت شیراز منتقل‌شده است و در تهران این کارخانه هیچ‌گونه ماهیت تولیدی ندارد. وی ادامه داد: علاوه بر این حکم توقیف ماشین‌آلات آن اخذشده و بخش خصوصی متقاضی جدید نیز اعلام کرد که نمی‌خواهد این‌گونه کار را ادامه دهد، بلکه حاضر است یک کارخانه جدید را خریداری کند و پس از خرید برند آزمایش خط تولید را به راه بیندازد.

همچنین بخوانید:   کلید فساد از زمان مدیرانی زده شد که پورسانت را وارد پروژه‌ها کردند

هاشمی بابیان این‌که در حال حاضر واگذاری کارخانه آزمایش در گیرودار مسائل حقوقی است و مالکیت خصوصی این کارخانه دست و پای وزارت صنعت، معدن و تجارت را بسته است، اظهار کرد در صورتی مراحل نهایی این کارخانه پیش خواهد رفت که تسویه‌حساب‌های بخش خصوصی با بانک ملت انجام شود و پس‌ازآن با به‌روزرسانی تجهیزات، تولید مشترک مدنظر قرار گیرد. درنهایت اما اعلام شد که امیدی به واگذاری کارخانه آزمایش نیست، چراکه در این رابطه مسائل و مشکلات عدیده‌ای وجود دارد که قابل‌حل به نظر نمی‌رسد.

انتهای خبر/