احمد کبیری رئیس سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در نشست خبری سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به مشکلات پیش روی کشور در این حوزه اشاره کرد و گفت: با گذشت ۴ دهه از انقلاب اسلامی همچنان در حوزه محیط‌زیست و آب مشکلات جدی داریم تا حدی که مسئله آب از بحران گذشته است و برداشت‌های بی‌رویه همچنان از منابع آبی ادامه دارد. وی به بیکاری جامعه مهندسان کشاورزی اشاره کرد و گفت: باآنکه جوانان دانشگاه دیده و علاقه‌مند به حوزه مهندسی کشاورزی کم نداریم، اما متأسفانه از ۲۳۰ هزار نفر از فارغ‌التحصیلان نظام‌مهندسی ۷۰ درصد آن‌ها بیکارند و تنها ۱۳ درصد آن‌ها جذب بخش‌های دولتی و ۱۷ درصد جذب بخش‌های غیردولتی شده‌اند.

کبیری همچنین به این نکته اشاره کرد که باید از ظرفیت فارغ‌التحصیلان این رشته در عرصه‌های کار و تولید استفاده کنیم که خود این مسئله در راستای حل بسیاری از مشکلات آبی و محیط‌زیستی هم مؤثر است؛ چراکه ما روش‌های بهره‌برداری‌مان را باید اصلاح کنیم و این مسئله جز با تغییر روش و بهره‌برداری از منابع آب و محیط‌زیست اتفاق نمی‌افتد. وی با انتقاد از اینکه برخی از مسئولان با فرافکنی مسئولیت خود را به گردن دیگران می‌اندازند، تصریح کرد: در سال ۸۶، ۱۰ هزار میلیارد تومان صرف هزینه‌ جاری دولت می‌شد که اکنون با گذشت ۱۰ سال این رقم به ۲۶۱ هزار میلیارد تومان رسیده، یعنی ۲۶ برابر شده است و دیگر دولتی پولی برای هزینه کردن در بخش‌های توسعه‌ای کشور ندارد.

به گزارش فارس در بخش دیگری از این نشست، رفیعی معاون آموزشی سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی گفت: برای آنکه بتوانیم فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی کشاورزی را مهارت‌آموزی کرده و وارد بازار کار کنیم، دوره‌های بازآموزی در طی سال برگزار می‌کنیم و در کنار آن سامانه جامع مدیریت آموزشی را راه‌اندازی کرده‌ایم. بیش از ۲۳۵ هزار نفر عضو سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی هستند که از این تعداد ۷۲ درصد دارای کارشناسی ارشد و ۷ درصد دارای مدرک دکتری هستند.

همچنین بخوانید:   ترابردپذیری شماره‌های همراه از هفته آینده

رفیعی همچنین به یک سری از کارهای ارزیابی و توان علمی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در حوزه مهندسی کشاورزی اشاره کرد و گفت: ۴ آزمون تخصصی سراسری در حوزه کارشناسان مهندسی و آبیاری هم برگزار کرده‌ایم. معاون آموزشی سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی بابیان اینکه از آغاز تأسیس سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی تاکنون بیش از یک‌میلیون و ۸۹۹ نفر در قالب ۴۰۰ دوره آموزشی، آموزش‌دیده‌اند، گفت:‌ البته برگزاری این دوره‌ها بدون حمایت دولت بوده است.

انتهای خبر/