شیری زاده گفت: این متهمان بورسی اخیراً دریکی از پرونده‌ها که در آن ظن دست‌کاری و استفاده از اطلاعات نهانی می‌رفت، از طریق مرجع قضایی ممنوع‌الخروج شدند. مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: این اقدام پس‌ازآن انجام شد که گزارش‌هایی مبنی بر اینکه دریکی از نمادهای بورسی مجموعه‌ای از فعالیت‌های غیرمجاز در حال انجام است، به سازمان بورس و اوراق بهادار رسید.

وی اضافه کرد: البته مجموعه‌ای از عناوین و جرائم عمومی هم در پرونده احراز گردید که این موارد نیز اعلام شد، اما در مورد جرائم عمومی طبق ماده ۵۲ قانون بازار، وظیفه ما اعلام‌جرم است. مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار بابیان اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص جرائم بورسی به‌عنوان شاکی وارد می‌شود، گفت: افرادی که در نماد بورسی موردنظر اقدام به دست‌کاری و استفاده از اطلاعات نهانی کرده‌اند در سطح گسترده فعالیت کرده و ما در این خصوص شکایت خود را در دادسرا به ثبت رسانده‌ایم.

به گفته شیری زاده، همه اشخاصی که در این پرونده متهم هستند، عمدتاً با همدیگر روابط فامیلی سببی و نسبی دارند و به‌صورت “سازمان‌یافته” فعالیت کرده‌اند. بدین معنی که تمامی متهمین با برنامه‌ریزی و به‌صورت هماهنگ اقدامات خود را انجام داده‌اند و جرائم متعددی را مرتکب شده‌اند. وی افزود: بر اساس بررسی‌های اولیه بازپرس، متهمین اصلی فعال در نماد بورسی موردنظر حدوداً ۳٨ نفرند، لذا بازجویی‌ها از این تعداد به‌صورت منظم و پیوسته در حال انجام است و تحقیقات قضایی در خصوص آن‌ها ادامه دارد و به مراحل پایانی خود نزدیک می‌شود.

همچنین بخوانید:   هنوز بازاریابی در ایران جا نیفتاده است

به گزارش تسنیم، مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار تأکید کرد: از طرفی این ظن وجود داشت که متهمین با توجه به تخلفات متعددی که مرتکب و موجب ضرر و زیان افراد زیادی شده بودند، ممکن است از کشور متواری شوند.

شیری زاده توضیح داد: ازآنجاکه بعضی از این متهمین دارای توابع دوگانه بودند، سازمان بورس سریعاً اقدام و از طریق مرجع قضایی، ۱۴ نفر را که نقش مهم‌تر و مؤثرتری داشتند، ممنوع‌الخروج کرد. وی گفت: بدیهی است در هفته‌های آتی پس از تکمیل تحقیقات قضایی، متهمین مزبور جهت اقدامات بعدی قضایی به دادسرا احضار شوند و نتیجه نهایی به اطلاع عموم خواهد رسید. همچنین سازمان بورس در راستای ارتقاء سلامت بازار و توسعه بازار شفاف و کارا، شکایات متعددی به طرفیت اشخاص متخلف و مجرم در محاکم مطرح کرده و ازاین‌پس اطلاعات اقدامات سازمان به اطلاع عموم خواهد رسید.

انتهای‌ خبر/