مهلت هاتگرام و تلگرام طلایی برای استقلال کامل از تلگرام تمام شد و من که هم‌اکنون در حال استفاده از این «پوسته» هستم، واقعاً نمی‌دانم که آیا این اتفاق حاصل‌شده است یا نه؟ ان‌شاءالله که رخ داده باشد؛ اما وقایع چندماهه اخیر بعد از فیلترینگ تلگرام چیزهایی را ثابت کرد؛

۱- ثابت شد اینکه می‌گفتند مهم‌ترین مشکل پیام رسان داخلی، نبود اعتماد مردم است، غلط بود و هم‌اکنون به گفته معاون وزیر ارتباطات، نزدیک به سی‌وپنج میلیون نفر از این نسخه در حال استفاده هستند.

۲- ثابت شد اینکه گفته می‌شود فیلترینگ سیاستی شکست خورده است و بچه‌های ده‌ساله هم به‌راحتی می‌توانند فیلترشکن نصب کنند، صحیح نیست و مردم همیشه راه هموار پیش رو را به راه ناهموار ممکن، ترجیح می‌دهند و حوصله چک کردن فیلترشکن‌ها را ندارند.

۳- ثابت شد آن‌ها که شعار می‌دادند: «بخش خصوصی باید همه‌کاره باشد، از استارت آپ ها حمایت کنید، توی سر جوان نخبه کشور نزنید که فرار نکند و…» پایش که بیفتد، به‌راحتی زحمات چندماهه و چندساله جوانان ایرانی را رها می‌کنند و به نمونه خصولتی بیش از بخش خصوصی اعتماد می‌کنند.

۴- ثابت شد که انقلابی گری به شعار نیست که بر در سازمانت بنر عکس رهبر را سه متر در چهار متر بزنی که «سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی مبارک» اما به‌موقع نه تصمیم بگیری و نه برای رسیدن به این هدف تلاش کنی و هزینه بدهی. پیام‌رسان‌های ایرانی لنگ سرور و رک و… باشند شما هم برای آن‌ها شرط و شروط بگذاری.

۵- ثابت شد، هنوز نگرش مسئولان ما چندان رشد نکرده است که منفعت کوتاه‌مدت سازمانی را فدای منفعت درازمدت ملی کنند. مسئولان کشور نشان دادند، نمی‌توانند تنها دو ماه صبر کنند تا (اگرچه افتان‌وخیزان اما برای همیشه) کشور از شر اشراف دشمن بر داده‌های کاربران ایرانی نجات یابد، اما می‌توانند دوازده ماه صبر کنند تا یک محصول قلابی اما بزک شده و زیبا! تبدیل به محصول واقعی شود.

این وسط من فقط دلم برای آن بچه حزب‌اللهی می‌سوزد که شبانه‌روز کار کرد تا احمدی‌ روشن‌‌ وار استقلال کشور را در یک سرویس پایه و استراتژیک فراهم کند، اما سرخورده به جامعه برگشت. دور نیست که بعدها هرکس که برای مشورت پیش او بیاید، بگوید «نکن برادر من. مسئولان هر وقت که خطر احساس کنند، هر وعده‌ووعیدی که به تو داده باشند، فراموش می‌کنند، به‌سادگی تو را قربانی خواهند کرد. منفعت خودت رو ببین نه نظام…»

انتهای مطلب/ محمد طاهری