02177946669 | 09109200500 info@damaavand.com

از زمان راه‌اندازی خدمات فراگیر اینترنت باند پهن Fiber توسط گوگل ۵ سال می‌گذرد و اکنون مدیرعامل شرکت Google Access که وظیفه پشتیبانی این خدمات را بر عهده دارد، اعلام کرده است که گوگل به دنبال شناسایی فناوری‌های مناسب برای ارائه خدمات اینترنت باند پهن بی‌سیم است.

اگر گوگل به فناوری مناسب برای اتصال تمام خانه‌های آمریکا به اینترنت باند پهن دست یابد، هزینه بسیار سنگین نصب تجهیزات فیزیکی و کابل‌کشی و مشکل مشهور «آخرین مایل» که درواقع شامل فرآیند سیم‌کشی فیبر نوری به درون تک‌تک منازل است، از بین می‌رود. البته کاربران نیز از زیر سایه غول‌های مخابراتی این کشور یعنی Comcat،‏ AT&T و Vrizon و مقررات دست و پاگیر آن‌ها رها می‌شوند.

البته در حال حاضر در مناطق روستایی که به کابل یا فیبر نوری دسترسی ندارند، خدمات اینترنت بی‌سیم ارائه می‌شود، اما سرعت این خدمات چیزی نیست که گوگل به دنبال آن است.

در حال حاضر چند شرکت ازجمله Project Decible، خدماتی را درزمینهٔ شبکه‌های بی‌سیم ارائه می‌کنند که ممکن است ویژگی‌های موردنظر گوگل را در اختیار آن قرار دهد. این شرکت معتقد است که شبکه بی‌سیم آن می‌تواند با استفاده از طیف فرکانس‌های بالا، ازجمله امواج میلی‌متری، به‌سرعت گیگابیت بر ثانیه برسد. امواج میلی‌متری از فرکانس ۳۰ گیگاهرتز آغاز می‌شوند و نیازمند ارتباط در خط مستقیم هستند و به همین علت میزان دسترسی آن‌ها محدود است. سیگنال این نوع شبکه را می‌توان با استفاده از دریافت‌کننده‌ای که روی پنجره نصب می‌شود، دریافت کرد.

انتظار می‌رود گوگل در سال‌های آینده خدماتی را ارائه کند که کیفیت آن‌ها غول‌های مخابراتی فعلی را از میدان به درکند.

همچنین بخوانید:  بازگشت مجدد عینک گوگل

انتهای پیام / ایرنا