مرکز صادرات روسیه اعلام کرد: صادرات مواد غذایی توسط روسیه که بخش قابل‌توجهی از آن را گندم و ماهی تشکیل می‌دهد، سال گذشته به ۱۹ میلیارد دلار رسیده است. صادرات محصولات کشاورزی روسیه از سال ۲۰۱۲ تاکنون ۲۵ درصد افزایش یافته است. روسیه قصد دارد بیش از نیمی از بازار گندم جهان را در دست گرفته و به بزرگ‌ترین صادرکننده غلات در جهان تبدیل شود.

به گفته مؤسسه مشاوره‌ای کشاورزی سُواِکُن و مؤسسه تحقیقات بازار کشاورزی انتظار می‌رود در فصل جاری نیز شاهد تولید بیشتر گندم و غلات در روسیه باشیم. پیش‌بینی می‌شود روسیه در فصل جاری ۳۶.۶ میلیون تن به خارج از این کشور صادر کند. روسیه با هدف کاهش وابستگی خود به واردات محصولات کشاورزی در حال بالا بردن ظرفیت تولید این محصولات در داخل این کشور است و هم‌اکنون نیمی از کشورهای جهان، بخش موردنیاز خود را از روسیه تأمین می‌کنند.

به گزارش فارس، در سال ۲۰۱۴ روسیه واردات برخی محصولات کشاورزی از کشورهای غربی شامل کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا در پاسخ به تحریم‌های آن‌ها ممنوع کرد. بنا به گفته آندری سیزوف، مدیر مؤسسه «سواکن» بالا رفتن قیمت گندم در بازار جهانی نیز به روسیه کمک کرد تا درآمد بیشتری از صادرات این محصول داشته باشد. هم‌اکنون مصر بزرگ‌ترین واردکننده گندم روسیه محسوب می‌شود. سال گذشته میلادی برای نخستین بار از سال ۲۰۱۲ تاکنون مصر توانست با پشت سر گذاشتن چین به بزرگ‌ترین واردکننده محصولات روسیه تبدیل شود.

به گزارش مرکز صادرات روسیه واردات گندم و روغن آفتابگردان توسط مصر از روسیه در سال ۲۰۱۷، ۴۴ درصد افزایش یافته و به ۱.۷۴ میلیارد دلار سیده است. این درحالی است که حجم واردات شیلات و دانه‌های روغنی توسط چین از روسیه در سال ۲۰۱۷، ۱.۷۲ میلیارد دلار بوده است. پس‌ازآنکه در روز دوشنبه پکن الزام اعمال قرنطینه برای غلات روسیه را لغو کرد و واردات گندم از ۶ منطقه روسیه را مجاز اعلام کرد، پیش‌بینی می‌شود صادرات این محصول به پکن طی سال جاری افزایش یابد.

همچنین بخوانید:   بازاریابی محصولات کشاورزی و چهارمین جشنواره انگور ارومیه

انتهای خبر/