مصطفی تنها سخنگوی انجمن صنعت تایر کشور در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد ضمن اشاره به این جمله که تایر یک قطعه ایمنی در اتومبیل است، افزود: تایر ایرانی بر اساس استانداردهای ملی و مطابق روز دنیا در کشور تولید می شود. در حال حاضر سالانه ۲۵۰ هزار تن انواع محصولات تایر و تیوپ در ایران تولید می شود.

وی افزود : تایرهای تولید داخل به لحاظ قیمت از بسیاری تایر های معتبر موجود در بازار ارزان تر و مناسب تر است. در گذشته تایرهای بی کیفیت از هند، چین و سایر ممالک دنیا بدون هیچ گونه نظارت و کنترل وارد کشور می شد. خوشبختانه ورود تایر به ایران در چند ساله اخیر با کنترل و نظارت بیشتری همراه بوده است.

سخنگوی انجمن صنعت تایر کشور با بیان اینکه طبق قانون کیفیت تایرهای وارداتی (رسمی) نباید از حد استانداردهای ملی کمتر باشند، افزود: برغم تمامی تلاش های صورت گرفته همگان شاهد جولان تایر های قاچاق بی کیفیت در بازار های داخلی هستند. پدیده قاچاق یک خطر جدی برای تولید و اشتغال تمامی صنایع به ویژه صنعت تایر در کشور است از اینرو می طلبد مبارزه جدی با این پدیده مخرب در جامعه صورت گیرد.

تنها در بخش دیگری از سخنان خود به بحث صادرات اشاره کرد و گفت: در حال حاضر سه درصد ظرفیت تولید تایر کشور روی ریل صادرات قرار می گیرد که به هیچ وجه قابل قبول نیست. تولیدکنندگان داخلی همواره در تلاش برای توسعه بازارهای صادراتی خود هستند ولی به دلائل مختلف منجمله وضعیت نامناسب در خاورمیانه و موارد دیگرتاکنون این جهت گیرها نمود عملی پیدا نکرده است.

انتهای خبر/