شرایط اقتصادی عربستان طی ماه‌های گذشته با تحولات مهمی از جمله کاهش درآمدهای نفتی، کسری بودجه، افزایش هزینه‌های عمومی در کنار هزینه‌های اقدام نظامی علیه یمن، و همچنین تاج گذاری پادشاه جدید این کشور همراه بوده است که ادامه این روند می تواند عربستان را بیش از پیش در بحران غرق کند.

به گزارش اسپوتنیک، بر اساس ارزیابی های صورت گرفته توسط شرکت اطلاعات خدمات مالی اینسایت دیسکاوری، در ۶ ماه گذشته ۵۰ تا ۷۰ میلیارد دلار سرمایه توسط عربستان سعودی از بازارهای مالی خارج شده است. بنا به اعلام این شرکت، از جمله دلایل بیرون کشیدن این حجم بالای سرمایه توسط دولت عربستان، کاهش شدید قیمت نفت و نیاز این کشور به تأمین بخشی از کسری بودجه خود است. از سوی دیگر این شرکت تأکید می کند یکی دیگر از دلایل این اقدام سعودی ها هزینه های حملات گسترده عربستان به یمن است.

بنا به گفته نیجل سیلیتو، مدیر اجرایی اینسایت دیسکاوری، عربستان در حال خارج کردن سرمایه های خود با هدف کاهش کسری بودجه و تأمین هزینه حمله به یمن است. این شرکت تأکید می کند که خروج این ۵۰ تا ۷۰ میلیارد دلار سرمایه توسط آژانس پولی عربستان سعودی صورت گرفته است. حجم ذخایر ارزی خارجی عربستان با کاهش ۱۰ درصدی نسبت به آگوست سال گذشته مواجه شده و به ۶۶۱ میلیارد دلار در ماه جولای رسیده است.

کارشناس اقتصادی خاورمیانه موسسه کپیتال اکونومیکس، معتقد است که کاهش ذخایر ارزی به جای افزایش آنها حقیقت جدیدی درباره عربستان است. بنا به گفته این کارشناس، با توجه به کسری بودجه و ریسک خروج سرمایه درعربستان این حقیقت نباید خیلی تعجب برانگیز باشد.

همچنین بخوانید:   جزئیات بخشنامه جدید صادراتی دولت اعلام شد

ذخایر ارزی خارجی عربستان می تواند برای سال ها اقتصاد این کشور را پشتیبانی کند اما به اعتقاد کارشناسان و تحلیلگران استفاده از آنها برای تأمین بودجه میتواند رتبه اعتبار اقتصادی این کشور را تهدید کند. کاهش شدید قیمت جهانی نفت طی یک سال گذشته، علی رغم طفره رفتن مقامات سعودی،‌این کشور را با کسری بودجه جدی مواجه کرده است و تا کنون اقدامی از سوی سعودی ها برای کاهش هزینه های عمومی این کشور صورت نگرفته است.

به طور کلی ریال عربستان بر مبنای دلار آمریکا پایه ریزی شده و نسبت ارزش آن ۴ به یک دلار تعیین شده که اقتصاد سعودی ها را به شدت به دلار، اقتصاد آمریکا و حجم ذخایر ارزی به عنوان پشتوانه وابسته کرده است. کاهش ذخایر ارزی این کشور می تواند به شکستن ارزش این ارز و به طور کلی بحران بسیار جدی‌تر در اقتصاد عربستان منجر شود.
انتهای پیام/فارس/سجاد زمانی علیشاه