گل فروشی بدون فروشندهدر این گل‌فروشی اعتماد به مشتری حرف اول را می‌زند. گل‌فروشی اطراف حرم حضرت عبدالعظیم حسنی که هیچ وقت مشتری‌های خود را ناامید نمی‌کند.

درب این مغازه هیچ‌گاه در طول روز بسته نمی‌شود. صاحبان این گل فروشیِ حوالی حرم، آنقدر به مشتریان خود اعتماد دارند که زمان بیرون رفتن از مغازه آن را نمی‌بندند و فقط به نصب تابلویی روی صندوق بسنده می‌کنند. تابلویی که روی آن نوشته شده است : «زائر گرامی در صورت عدم حضور متصدی گل‌فروشی، وجه گل و گیاه مورد نظر خود را درون این صندوق واریز فرمایید.»

این گل‌فروشی برای زائرانی است که به زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی و اهل قبور می‌آیند و دوست دارند که با شاخه‌گلی به دیدار عزیزشان بروند.

محمدعلی هدایی مسئول این گل‌فروشی، درباره چرایی این کار می گوید: «ما هیچ‌گاه موقع نماز خواندن یا بیرون رفتن از گل‌فروشی در را نمی‌بندیم؛ چون نمی خواهیم مشتری بیاید و دست خالی برگردد.» آقای هدایی ۸ سال است که کارمند حرم شده و از دوسال‌ پیش هم مسئولیت این گل‌فروشی را به عهده گرفته است.

البته ایده اصلی این کار به چند سال قبل برمی‌گردد؛ وقتی آقای یوسفی مسئول این گل‌فروشی‌ها بوده و حالا بعد از او هم این سنت به قوت خود باقی مانده است. مردم هم به خوبی به این اعتماد پاسخ داده‌اند. آقای هدایی درباره اوضاع کسب‌وکار گل‌فروشی می‌گوید: «شاید باور نکنید؛ اما مواقعی که ما در مغازه نیستم، مردم پول بیشتری هم پرداخت می‌کنند.» به گفته آقای هدایی نه تنها با این اقدام ضرری به گل‌فروشی وارد نشده که درآمد آن از قبل هم بیشتر شده. درآمدی که تمام آن متعلق به حرم حضرت عبدالعظیم حسنی است.
انتهای پیام/مهر