شرکت هیوندای موتور کره جنوبی طی گزارشی اعلام کرد سود سه ماهه اخیر این شرکت از محل فروش خودرو به کمترین میزان از سال ۲۰۱۰ تاکنون رسیده است. در این گزارش کاهش فروش مدل های تولیدی این شرکت کره ای در چین و آمریکا به عنوان اصلی ترین دلایل کاهش سود هیوندای معرفی شده است.

سود خالص این خودروساز کره ای در سه ماهه آوریل تا ژوئن ۸۱۶ میلیارد ون کره معادل ۷۲۸.۸ میلیون دلار اعلام شده است که نسبت به ۱.۵ میلیارد دلار مدت مشابه سال گذشته به کمتر از نصف کاهش یافته است. نتایج عملکرد هیوندای بسیار بدتر از میزان مورد انتظار بود. بیشتر کارشناسان سود ۱.۲ میلیارد دلاری را برای هیوندای در این دوره سه ماهه پیش بینی کرده بودند. سود ۷۰۰ میلیون دلاری هیوندای در دو ماه سال جاری پایین ترین سودی بوده است که این شرکت از سال ۲۱۰ تاکنون به ثبت رسانده است.

طی سه سال گذشته درآمد هیوندای از فروش خودرو روندی نزولی را تجربه کرد و یکی از اصلی ترین دلایل این مسأله ناتوانی هیوندایی در پاسخ به نیاز مشتریان در زمینه ارائه خودروهای با تجهیزات Sport بوده است. علیرغم تلاش خودروساز کره ای با ارائه مشوق های بیشتر به مشتریان در آمریکا فروش خودروهای هیوندای در این کشور کاهش داشته است. از سوی دیگر افزایش تنش ها میان کره و چین بر سر استقرار یک سامانه موشکی در کره فروش هیوندای در چین را نیز کاهش داده است. به طور مثال فروش هیوندای جنسیس در چین در سه ماهه دوم سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۴ درصد کاهش داشته است.

به طور کلی در نیم سال نخست سال ۲۰۱۷ فروش هیوندایی در چین نسبت به سال گذشته ۴۲ درصد سقوط کرده است. یکی از دلایل کاهش استقبال مشتریان از خودروهای هیوندای روی آوردن مشتریان به خرید خودروهای شاسی بلند بوده است و ناتوانی هیوندای در تولید و عرضه خودروهای شاسی بلند متنوع به از دست رفتن مشتریان این شرکت کره ای شده است. هیوندای اخیراً مدل شاسی بلند با نام kona را به بازار معرفی کرده است که قرار است طی ماه های اخیر در آمریکا و اروپا عرضه شود.

انتهای خبر/