ابتکار تولید الکترود جوشکاری در ایران پس از مطالعات و بررسی‌های به‌عمل‌آمده توسط سه نفر از متخصصین و پیشکسوتان صنعت کشور در اردیبهشت‌ماه ۱۳۳۸ شکل گرفت. بدین منظور پس از طی مراحل قانونی شرکت صنعتی آما در مهرماه ۱۳۳۸ رسماً تأسیس گردید. تولید انبوه با ظرفیت سالانه ۴۴۰ تن در فروردین‌ماه ۱۳۴۰ به‌وسیله ماشین‌آلات ساخت شرکت آغاز گردید.

نیاز داخلی به انواع الکترود در سال‌های قبل از تأسیس شرکت از طریق واردات و منابع خارجی تأمین می‌شد، به‌طوری‌که طبق آمار وزارت بازرگانی در سال ۱۳۳۷ حدود ۱۱۰۰ تن الکترود وارد کشور شده بود که ۷۰۰ تن آن انحصاراً برای صنایع نفت و مستقیماً توسط شرکت نفت بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی انجام‌گرفته بود. با توجه به افزایش تقاضای داخلی برای انواع الکترود، شرکت صنعتی آما پس از ساخت و تجهیز سه خط تولیدی جدید ظرفیت تولیدی خود را در سال ۱۳۴۲ به ۲۲۰۰ تن افزایش داد.

با عنایت به روند رو به رشد صنعتی شدن کشور در اوایل دهه ۱۳۴۰ و افزایش تقاضا برای انواع الکترودها صنعتی، شرکت آما به‌منظور پاسخگویی به نیازهای صنایع مختلف و به‌روز رساندن دانش فنی، در سال ۱۹۶۳ میلادی (۱۳۴۳ شمسی) قرارداد همکاری و تبادل دانش فنی و اطلاعات با شرکت OERLIKON سوئیس که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های صاحب‌نام در این رشته صنعتی هست منعقد گردید و این همکاری به مدت ۴۰ سال ادامه داشته است.

در سال ۱۳۴۸ به‌منظور پاسخگویی به نیاز مصرف‌کنندگان داخلی، اولین واحد تولید سنگ‌های سایش و برش کشور با کمک دانش فنی شرکت RASTA سوئیس تأسیس گردید. استفاده از دانش فنی و ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته در تولید الکترود و به‌کارگیری نیروهای متخصص و علاقه‌مند در این شرکت باعث ارتقا کیفیت محصولات تا حد استاندارهای شناخته‌شده بین‌المللی و جلب اعتماد مصرف‌کنندگان و افزایش شدید تقاضا گردید، لذا برای پاسخگویی به این نیاز با تلاش و برنامه‌ریزی مدیریت شرکت میزان تولید در سال ۱۳۵۶ به ۲۴۰۰۰ تن افزایش یافت.

با آغاز انقلاب اسلامی و تحولات پس‌ازآن شرکت آما هماهنگ با سیاست‌های جدید صنعتی کشور نسبت به تولید و تأمین نیازهای مصرف‌کنندگان بدون وقفه ادامه داد و علیرغم آغاز جنگ تحمیلی و مشکلات اقتصادی ناشی از آن و درنتیجه نقصان حجم تولید، این شرکت همچنان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین تأمین‌کنندگان الکترود موردنیاز صنایع کشور بوده است. با پایان یافتن جنگ تحمیلی و آغاز دوران جدید در بازسازی و سازندگی کشور، ‌مدیریت شرکت با توجه به تحولات به وجود آمده در فنّاوری جوشکاری در کشورهای پیشرفته جهان، تصمیم به گسترش و توسعه این صنعت و رساندن آن به آخرین دستاوردهای موجود دنیا گرفت.

بدین منظور برنامه‌ریزی جهت اجرای طرح توسعه برای تولید محصولات جدید و رساندن ظرفیت تولیدی به سالیانه ۴۵۰۰۰ تن با تکیه بر تجربیات ارزشمند موجود در مجموعه آما و با تشویق و حمایت بی‌دریغ وزارت صنایع آغاز گردید. به دلیل محدودیت فضای تولیدی در محل کارخانه قدیم، عملیات اجرایی پروژه جدید در سال ۱۳۷۶ در زمینی به مساحت ۵۰۰۰ مترمربع شامل سالنهای تولیدی، انبارها،‌آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌های تعمیراتی و پشتیبانی و تأسیسات رفاهی آغاز گردید.

طراحی و اجرای پروژه و انتخاب ماشین‌آلات و خطوط تولیدی جدید این مجموعه عظیم با توجه به تجربیات ۴۰ ساله شرکت و مطابق با طراحی‌های مدرن و پیشرفته در کشورهای صنعتی انجام‌گرفته است. با آغاز فعالیت تولیدی در محل جدید توان تولیدی انواع محصولات جوشکاری به ۴۵۰۰۰ تن در سال افزایش یافت. کارخانه نوآوری با سرمایه‌گذاری شرکت‌های استارت آپی فعال در حوزه های فناوری اطلاعات در کارخانه قدیم سیم جوش آما در نزدیکی آزادی با نوآوری در تولید محصولات شرکتهای استارت آپی نظیر دیجی کالا و دیوار و آواو… تشکیل شده است.

امروزه کسب وکارهای جدید در توسعه اشتغال در مناطق شهری نقش موثری را ایفا نموده وهدایت این کسب وکار های جدید و بستر سازی آنها در مناطق روستایی در راستای رونق اقتصاد روستایی و بالطبع ایجاد اشتغال در آنها از اولویت صندوق کار آفرینی امید می باشد.

علی اصغر نورالله زاده، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید تأکید بر اولویت صندوق بر ایجاد زیرساخت های کسب و کار های جدید در مناطق روستایی، آمادگی خود را برای حمایت حداکثری از ورود کسب و کارهای موجود به مناطق روستایی اعلام نمودند. با ورود جوانان خلاق به مناطق روستایی منتج به افزایش فناوری به ظرفیت های روستایی شامل گردشگری، صنایع دستی، کشاورزی و … شده و علاوه به ایجاد اشتغال باعث افزایش در آمد روستاهای گردد. در این راستا توافقاتی صورت پذیرفته و مقرر گردید درکمیته مشترکی تشکیل و در کوتاهترین زمان توافقات پی گیری شود.

انتهای خبر/