حسین جعفر زاده از سرمایه‌گذاری خود در راستای تولید انبوه گیاهان زینتی در ایران و ۵ کشور دیگر طی ۱۵ سال اخیر، گفت و اینکه فعالیتش در ایران را با پیگیری‌های معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی از دو سال پیش آغاز کرده است. وی از مشقاتی که ۱۸ سال اخیر برای آغاز فعالیتش در ایران داشته و اینکه مافیای واردات قاچاق گیاهان زینتی اجازه توسعه بازار را به او نداده‌اند، گلایه کرد و افزود: هم‌اکنون نیز اگر حمایت‌های وزارت کشاورزی نبود، نمی‌توانستم در ایران فعالیت کرده و تولیداتم را صادر کنم.

این فعال اقتصادی که کار خود را از کشور اندونزی با تولید گیاهی به نام دراسینا به‌طور تخصصی آغاز کرده، اظهار داشت: در اندونزی با هزینه شخصی و ۴۰ هزار دلار سرمایه کار پرورش گیاهان زینتی را آغاز کردم و پس از مدتی با حمایت دولت این کشور ۱۳۰ هزار دلار وام با سود ۲ درصد و تنفس دوساله و بازپرداخت ۱۵ ساله دریافت کردم که با همین مبلغ توانستم ظرف ۱۰ سال یکی از شهرهای این کشور را به محصول دراسینا که گیاهی زینتی است، مشهور کنم.

به گزارش فارس این صادرکننده نمونه تاکنون در نمایشگاه‌های تخصصی ۷۰ کشور دنیا شرکت کرده و هم‌اکنون به ۲۷ کشور دنیا صادرات گیاهان زینتی را به‌طور تخصصی انجام می‌دهد و درعین‌حال در ۶ کشور هند، چین، گرجستان،‌ آذربایجان، روسیه، ایران و اندونزی گلخانه و شرکت ثبت‌شده تخصصی برای اشتغال‌زایی و صادرات گیاهان زینتی دارد. در کشورهای دیگر به‌جز ایران تا ۲ سال پیش ادامه داشت و وی در سال ۲۰۱۵ صادرکننده نمونه کشور اندونزی در بخش کشاورزی شده است.

پس‌ازآنکه قرار شد در کشور گرجستان نوعی از گیاهان زینتی را در سطح انبوه به تولید برسانیم، این کشور قول در اختیار گذاشتن زمین رایگان و وام با سود یک درصد را به ما داد که در همان سال از طرف وزارت جهاد کشاورزی کشورمان درخواست سرمایه‌گذاری در ایران و حمایت‌های همه گونه به ما اعلام شد، درنتیجه ترجیح دادم تا در ایران نیز از این حمایت‌ها استقبال کرده و در کشورم سرمایه‌گذاری کنم.

این کارآفرین بخش کشاورزی به خبرنگار فارس،‌گفت، هم‌اکنون ۲۵۰ گلخانه در داخل کشور طی دو سال اخیر برای پرورش گیاهان زینتی ایجاد کرده است که ۳ هزار نفر به‌طور مستقیم اشتغال‌زایی شده و حدود ۳۰ هزار نفر به‌طور غیرمستقیم در بخش‌های توزیع و فروش محصولات در ایران فعال‌شده‌اند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۴۵۰ نوع از گیاهان خانواده ساکولنت‌ها را در ایران تولید می‌کنم و قیمت آن‌که زمانی قاچاقچیان گیاهان زینتی آن را در کشور به قیمت هر قطعه ۷۰ هزار تومان می‌فروختند، به قیمت ۴ هزار تومان عرضه می‌کنم. متأسفانه برخی قاچاقچیان و واردکنندگان زیاده‌خواه همواره به دنبال تخریب رقبای خود هستند و اگر ما هم حمایت نمی‌شدیم،‌ امکان فعالیت در بازار را نداشتیم، هم‌اکنون قیمت واقعی هر یک از گیاهان زینتی تولیدشده در دنیا یک یورو است که ما هم همان مبلغ ۴ هزار تومان معادل قیمت ریالی یورو را در داخل می‌فروشیم.

جعفر زاده اظهار امیدواری کرد: سرمایه‌گذاری‌های این‌چنینی که هم به صادرات غیرنفتی و ارزآوری در کشور و هم اشتغال‌زایی کم‌هزینه برای دولت منجر می‌شود، با حمایت مسئولان ادامه می‌یابد. جعفر زاده فردا به‌عنوان صادرکننده نمونه سال ۹۶ در بخش کشاورزی معرفی می‌شود.

انتهای خبر/