02177946669 | 09109200500 info@damaavand.com

رئیس میز افغانستان در سازمان توسعه تجارت تأکید کرد: لازم است برنامه‌ریزی‌های مناسبی داشته باشیم تا به‌واسطه آن، سرمایه‌گذاران افغان جذب بازار ایران شوند. محمدمهدی جوانمرد قصاب اظهار کرد: تاکنون با توجه به مشکلات موجود، در عرصه جذب سرمایه افغان‌ها در ایران توفیق خاصی نداشته‌ایم، زیرا در این زمینه یک بخش و مجموعه خاص وجود ندارد که بتواند تمام پروژه‌های ایران را به‌طور عملیاتی برای سرمایه‌گذاران این کشور تشریح کند. باید توجه داشت که جذب سرمایه نیز به‌مثابه فروش فرصت‌های سرمایه‌گذاری است و مانند فروش کالا باید برای این موضوع نیز تیم مجرب و منسجمی تشکیل شود.

رایزن تجاری سابق ایران در افغانستان متذکر شد که در موارد متعدد با ارسال یک سی دی تلاش می‌شود برنامه‌ها و پروژه‌های مختلف برای سرمایه‌گذار خارجی توضیح داده شود، اما آیا یک سی دی قابلیت قانع کردن سرمایه‌گذاران را خواهد داشت؟ وی بابیان این‌که قوانین مربوط به ویزا و جذب سرمایه‌گذار خارجی ناکارآمدی‌های متعددی دارد، افزود: سرمایه‌داران افغانستان برخلاف آنچه تصور می‌شود امکان سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر رادارند. عده‌ای از سرمایه‌داران این کشور نیز تمایل بسیاری برای حضور در بازار ایران دارند اما ما در بسیاری موارد برای حضور این افراد در بازار ایران کاری انجام نداده‌ایم و برنامه خاصی هم نداریم. در برخی موارد وقتی به ایران میایند درگیری باندبازی‌ها و بروکراسی‌هایی می‌شوند که نیامدن را برآمدن ترجیح می‌دهند.

به گزارش ایسنا، جوانمرد قصاب ادامه داد: بسیاری فکر می‌کنند افغانستان کشوری فقیر است، درصورتی‌که می‌توان به‌صورت تقریبی گفت ۱۰ درصد از جمعیت این کشور دارای سرمایه‌های بسیار هستند، ٣٠ درصدشان کارمندان دولت و حقوق‌بگیران هستند و شاید ۶٠ درصد جمعیت این کشور دارای امکان مالی بالایی نیستند و می‌توان گفت در حال حاضر برای سرمایه‌داران ۱۰ درصدی این کشور ما برنامه‌ریزی خاصی نداریم.

همچنین بخوانید:  برند اریکا،گفتگو با محمد حسن سید شجاع

رئیس میز افغانستان در سازمان توسعه تجارت اظهار کرد: در چابهار ۱۵۰ شرکت افغانی به ثبت رسیده‌اند که این افراد برای سرمایه‌گذاری در ایران آمادگی دارند اما متأسفانه به هنگام ورود به ایران آن‌قدر موانع پیش‌ روی آن‌ها قرار می‌گیرد که ترجیح می‌دهند سرمایه خود را وارد کشور دیگری کنند.

انتهای خبر/