بر اساس نتایج یک موسسه تحقیقاتی Pew Research Center، ۵۹ درصد از کاربران اذعان کرده‌اند که بدون شبکه‌های اجتماعی و اینترنت نمی‌توانند زندگی کرده و به فعالیت‌های عادی خود بازگردند. به‌عبارتی‌دیگر، می‌توان گفت که بالغ‌بر دوسوم کاربران اینترنتی هم‌اکنون به‌شدت به اینترنت و استفاده از شبکه‌های اجتماعی اعتیاد پیداکرده‌اند و حتی به گفته آن‌ها، تصور زندگی بدون شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها غیرممکن است.

این پژوهش‌ها همچنین نشان می‌دهد که آن دسته از کاربرانی که بالای ۵۵ سال سن دارند، خیلی راحت‌تر با نداشتن اینترنت و کنار گذاشتن عادت استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌توانند زندگی کنند. این در حالی است که جوان‌ترها بخصوص افراد زیر ۴۵ سال، به‌شدت اعتیاد اینترنتی پیداکرده‌اند.

به گزارش ایسنا، ۴۰ درصد از آن‌ها که بیشتر در محدوده سنی ۱۸ تا ۲۴ سال سن دارند، در این تحقیقات اذعان کرده‌اند که حاضرند از اعتیاد خود به شبکه‌های اجتماعی بکاهند اما نمی‌دانند که باید چه کارهایی انجام دهند و چگونه این کار عملی و ممکن خواهد شد؟ پژوهشگران بسیاری بر سر این کارها به توافق دست‌یافته‌اند که با انجام دادن این سری از فعالیت‌ها قادر خواهند بود از وابستگی شدید به شبکه‌های اجتماعی بکاهند. در ادامه به بررسی مختصری بر مجموعه فعالیت‌های مفید و مؤثری که کاربران می‌توانند از آن به‌عنوان کاهش اعتیاد و وابستگی به اینترنت استفاده کنند، خواهیم پرداخت:

۱. در زندگی واقعی به روابط اجتماعی اهمیت بیشتری دهید: ازآنجایی‌که انسان یک موجود اجتماعی است و کیفیت زندگی او بستگی زیادی به کیفیت روابط انسانی و اجتماعی وی دارد، بنابراین به‌راحتی می‌توان با افزایش و بهبود رابطه با دیگر افراد همچون دوستان، خانواده و فامیل به کاهش وابستگی‌های خود به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی کمک کرد.

همچنین بخوانید:   شعار بهبود فضای کسب و کار همچنان روی زمین مانده!

۲. قبل از ارسال و انتشار پست در شبکه اجتماعی، فکر کنید: اینکه قبل از ارسال و انتشار مطلب و پست در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام و فیس‌بوک به تأثیر آن بر خود، دوستان، فالوورها و درنهایت تصورات جامعه فکر کنیم، از اهمیت بالایی برخوردار است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید شاید انتشار جزئیات دقیق از سفر، رستوران، غذا و سایر مکان‌هایی که می‌روید یا فعالیت‌های شخصی و خصوصی که انجام می‌دهید، هیچ اهمیت و جذابیتی برای دیگران نداشته باشد؛ بنابراین بهتر است خوب به آنچه در فضای مجازی منتشر می‌کنیم، فکر کنیم و مسئولیت عواقب آن را بر عهده بگیریم.

۳. بجای چت کردن، با دوستانتان تماس بگیرید: در بسیاری از مواقع، پیش می‌آید که تحت تأثیر استفاده از شبکه‌های اجتماعی و غرق شدن در آن، دوستان صمیمی مدت‌هاست که دیداری باهم نداشته و یا تماسی باهم نگرفته‌اند که از حال و احوال همدیگر مطلع شوند چراکه تصور می‌کنند اگر پست‌های همدیگر را در اینترنت لایک کنند و یا به مختصر باهم چت و مکالمه اینترنتی داشته باشند، به‌خوبی با وی در ارتباط بوده‌اند. تماس‌های تلفنی و دیدارهای حضوری به افزایش و بهبود روابط اجتماعی کمک به سزایی می‌کند.

۴. یک آخر هفته بدون اینترنت را سپری کنید: سعی کنید در ماه حداقل یک آخر هفته بدون اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را بگذارید تا بتوانید از بودن در کنار خانواده و دوستان لذت بیشتری برده و از وابستگی خود به فضای مجازی نیز بکاهید. برای این کار می‌توانید به سفرهای کوتاه و پیک‌نیک‌های یک‌روزه بروید یا در پارک و بوستان‌های محل زندگی خود به انجام حرکات ورزشی بپردازید. این کار علاوه بر اینکه به شما کمک می‌کند ذهنتان به سمت‌وسوی گوشی همراه و شبکه‌های اجتماعی نرود، برای سلامتی روح و جسمتان بسیار مفید خواهد بود. شما همچنین می‌توانید در صورت خانه ماندن، به مطالعه کتاب‌های موردعلاقه یا گوش سپردن به کتاب‌های صوتی‌تان بپردازید و از زمان خود لذت ببرید.

همچنین بخوانید:   اهدای تندیس امین الضرب به کارآفرینان

۵. زندگی خودت را زندگی کن! اگر همه ما تنها در زندگی خودمان باشیم و سعی کنیم از لحظات و روزهای خود لذت برده و از فرصت‌های پیش‌آمده بهترین استفاده را بکنیم، دیگر وقتی برایمان باقی نمی‌ماند که بخواهیم از زندگی دیگران مطلع شویم.

انتهای خبر/