پس از گذشت یک سال از ابلاغ بخش‌نامه کاهش تعرفه واردات لوازم‌خانگی متناسب با عمق داخلی سازی که هدف آن ترغیب تولیدکنندگان به افزایش عمق ساخت داخل عنوان‌شده است، هیچ استقبالی از آن صورت نگرفته است.

صنعت لوازم‌خانگی ازآن‌جهت که زنجیره تأمین گسترده‌ای دارد می‌تواند همچون لوکوموتیو، بخش‌های دیگری از صنعت را نیز به حرکت درآورد و موجبات خروج آن‌ها از رکود و ایجاد اشتغال در آن‌ها را فراهم کند؛ اما این اتفاق مشروط بدان است که برای تأمین قطعات و مواد اولیه موردنیاز این صنعت از توانمندی‌های شرکت‌های قطعه ساز داخلی بهره گرفته شود، اما این امر محقق نشده است و عمق داخلی سازی محصولات لوازم‌خانگی عموماً پایین مانده است.

در همین راستا در ابتدای سال ۹۶ دستورالعمل اجرایی بند چ ماده ۳۸ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور از طرف دبیرخانه هیئت دولت و وزارت صنعت و سپس گمرک ابلاغ شد مبنی بر آن‌که بر اساس میزان عمق داخلی سازی، حقوق ورودی طبق جدول زیر برای متقاضیانی که درخواست استفاده از این تسهیلات رادارند تعیین می‌گردد؛ اما پس از گذشت یک سال از ابلاغ این بخش‌نامه که هدف آن ترغیب تولیدکنندگان به افزایش عمق ساخت داخل عنوان‌شده است، هیچ استقبالی از آن صورت نگرفته و از تسهیلات در نظر گرفته‌شده استفاده‌ای نشده است چراکه اصلاً تسهیلاتی در کار نبوده است!

به گزارش تسنیم، باید از سیاست‌گذاران پرسید وقتی تعرفه واردات همه قطعات یخچال‌فریزر به‌جز درب ۱۰ درصد است، کدام عقل اقتصادی حکم می‌کند که از تسهیلات بخش‌نامه فوق که طبق آن در حالتی که بیش‌ترین میزان عمق داخلی سازی نیز محقق شده باشد، باید ۳۰ درصد حقوق ورودی ۵۵ درصدی یخچال کامل، یعنی ۱۶.۵ درصد را پرداخت کند استفاده کرد؟ سایر اقلام اصلی محصولات لوازم‌خانگی نیز وضعیتی مشابه یخچال‌فریزر دارند، ازاین‌رو این سیاست‌گذاری ناصواب با شکست مواجه شده است.

همچنین بخوانید:   گزارش سومین نمایشگاه بین‌المللی املاک و مستغلات

دراین‌ارتباط باید ذکر کرد که هرچند شیوه تعرفه گذاری مشروط و پلکانی، اقدامی مرسوم و موفق در سایر کشورها بوده است و بهره‌گیری از آن گامی روبه‌جلوست اما قاعده گذاری صورت گرفته از طرف وزارت صنعت که این بخش‌نامه را به‌صورت اختیاری قرار داده و میزان تعرفه‌ها نیز به‌درستی تنظیم‌نشده است، نه تشویقی است برای شرکت‌هایی که به دنبال افزایش عمق داخلی سازی هستند و نه تهدیدی برای آن دسته از شرکت‌هایی که در نقطه‌ای نامطلوب برای صنعت لوازم‌خانگی یعنی مونتاژ صرف و اصرار بر عمق داخلی سازی پایین وقوف کرده‌اند. ازاین‌رو حداقل اقدام لازم برای مؤثر واقع‌شدن آن بدین ترتیب است که تعرفه واردات قطعات، بیش‌تر از تعرفه در حالتی که کم‌ترین میزان عمق داخلی سازی محقق شده است قرار گیرد تا شرکت‌ها انگیزه‌ای برای حرکت در مسیر افزایش عمق داخلی سازی و استفاده از این بخش‌نامه داشته باشند.

انتهای خبر/