آرمان خالقی در پاسخ به این پرسش که مقام معظم رهبری شعار امسال را به نام «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نام‌گذاری کردند، در حال حاضر به‌روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم، به اعتقاد شما مسئولین تا چه اندازه پایبند به اجرای این شعار بوده و تا حدودی حمایت‌های لازم از بخش تولید انجام‌شده است، اظهار داشت: مقام معظم رهبری وقتی شعاری را برای یک سال تعیین می‌کنند یعنی هدف‌ را مشخص و مسئولین باید اقدامات لازم را برای اجرایی شدن آن انجام دهند.

وی بابیان اینکه بحث تولید ملی چند سالی است که موردتوجه جدی مقام معظم رهبری قرارگرفته است، افزود: البته در کنار این موضوع تأکید مؤکد رهبری بر اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است تا در راستای آن حمایت از تولید و اشتغال در کشور فراهم شود.

این عضو خانه صنعت، معدن و تجارت ایران تأکید کرد: به اعتقاد من موضوع اقتصاد مقاومتی و تولید ملی محدود به یک سال نیست و یک برنامه بلندمدت محسوب می‌شود زیرا حمایت از تولید ملی اشتغال پایدار را در کشور به وجود می‌آورد.

خالقی با اعلام اینکه متأسفانه در سال جاری حمایت ویژه‌ای از تولید انجام‌نشده است، گفت: البته حرکت‌هایی در این رابطه صورت گرفت اما به دلیل تعدد مشکلات و گرفتاری بخش تولید راهکارهای اساسی برای حل مشکلات لازم بود که هنوز اجرایی نشده است.

وی با اشاره به تدوین سند استراتژی توسعه صنعت کشور اظهار داشت: در سال ۸۴ زمانی که آقای جهانگیری وزیر وقت صنعت بود بحث تدوین استراتژی توسعه صنعت مطرح شد و حتی این موضوع نهایی و به وزارت صنعت ابلاغ شد. از آن سال هرساله با تغییر وزرا ما شاهد اجرایی شدن این سند نبودیم بلکه هر کس سند گذشته را رد و خود اقدام به تهیه سند جدیدی کرده است. این موضوع تا امروز ادامه دارد. به‌نحوی‌که هنوز ما شاهد یک سند استراتژی برای توسعه صنعت کشور نیستیم. خلأ همین سند عاملی شده تا تصمیمات مقطعی و به‌صورت یکپارچه نباشد.

همچنین بخوانید:   پاسخ بازار ارز و مسکن به ادعاهای اقتصادی دولت

به گزارش تسنیم، این عضو خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با تأکید بااینکه هنوز معلوم نیست سرنوشت سند استراتژی توسعه صنعت چه شده است، تصریح کرد: وقتی یک برنامه منسجم نداشته باشیم دستگاه‌ها به‌صورت جزیره‌ای عمل کرده و سود و منفعت خود را می‌بینند. به‌عنوان نمونه در کارت اعتباری خرید کالا بانک نتوانست همراهی لازم را با تولیدکنندگان جهت فروش محصول ایرانی داشته باشد. این در حالی است که تولیدکنندگان ایرانی به‌خوبی از ارائه این کارت استقبال کرده و تلاش‌های خود را برای اجرایی شدن آن انجام دادند.

خالقی در رابطه با اجرایی شدن سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در سال جاری نیز افزود: استقرار ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی عاملی شده تا در تصمیم‌گیری‌ها سریع انجام شود؛ اما عملی کردن این موضوع با مشکلات متعددی روبروست.

وی افزود: امروز هر بخش ساز خود را می‌زند بانک می‌گوید منابع کافی برای ارائه تسهیلات ندارم، از طرف دیگر بهره‌های بانکی را افزایش می‌دهد تا پول‌های سرگردان وارد بازار نشود. این موضوع نشان می‌دهد ما غیر بهره‌وری بانک‌ها را با بهره‌های سنگین پوشش می‌دهیم که این موضوع اصلاً درست نیست. دولت امروز گرفتاری‌های زیادی دارد اما چرا تاوان آن را باید بخش تولید پرداخت کند؟

انتهای خبر/