محمدرضا سبز علی پور، ریاست مرکز تجارت جهانی کشورمان پیرامون موضوع معرفی بیت کوین به‌عنوان یکی از ارزهای دیجیتالی در معاملات بین‌المللی، آن را یک نوآوری و پدیده‌ی نوظهور خواند و تصریح کرد: کارکرد این پول اینترنتی کارکردی مشابه پول بی‌پشتوانه (همان پول حکومتی) دارد.

به گزارش تسنیم، وی در خصوص دلایل ظهور این پول اظهار داشت: وقتی مُراودات روزبه‌روز به سمت مراودات اینترنتی سوق پیدا می‌کند درنتیجه نیاز به یک پول قدرتمند اینترنتی باهدف سهولت در تجارت‌های الکترونیک بیش از هرروز احساس می‌شود. ریاست مرکز تجارت جهانی کشور اذعان کرد: بیت کوین قریب ۸ سال پیش ابداع و عرضه گردید و فعلاً به این نام شناخته می‌شود اما پذیرش آن به‌عنوان پول صاحب ارزش منوط به پذیرش جایگاه حقوقی آن از سوی دولت‌ها خواهد بود. سبز علی پور خاطرنشان کرد: یکی از دلایلی که بیت کویین پدیده‌ای نوظهور خوانده می‌شود این است که ابداع‌کنندگان آن توانستند در مدتی کوتاه آن را از یک ایده به واقعیتی اثرگذار در دنیای اقتصاد تبدیل کنند بطوریکه طی مدتی کوتاه ارزش آن از چند سنت به چند هزار دلار افزایش‌یافته است. وی در خصوص ابداع‌کننده بیت کوین بیان داشت: این پول اینترنتی در سال ۲۰۰۹ توسط شخصی مجهول و گمنام به نام ساتوشی ناکاموتو اختراع‌شده اما گمان می‌رود بیت کوین توسط گروهی ابداع‌کننده عرضه‌شده باشد که این نام مستعار را برای خود برگزیده‌اند لذا نحوه‌ی شکل‌گیری آن در هاله‌ای از ابهام است.

ریاست مرکز تجارت جهانی کشور در پاسخ به این سؤال که اگر جایگاه حقوقی بیت کوین پذیرفته‌نشده چگونه ظرف مدت‌زمانی کوتاه ارزش آن افزایش‌یافته است؟ تصریح کرد: تاکنون تعداد زیادی از کشورهای دنیا و حتی کشورهای ابرقدرت اقتصادی نظیر آمریکا، چین و آلمان بیت کوین را به‌عنوان کالا معرفی کرده‌اند اما در پاسخ به اینکه چرا با سرعت رشد پیداکرده است باید گفت هر چیزی که در معاملات و در ابتدای راه مقبول واقع می‌شود رفته‌رفته به‌صورت چراغ خاموش و زیرزمینی شروع به رشد می‌کند بطوریکه افزایش نرخ آن نیز پذیرفته خواهد شد. وی در تکمیل اظهارات خود افزود: در حال حاضر عواملی که سبب محبوب و مقبول شدن بیت کوین شده فراگیری آن (به‌وسیله تبلیغ) و از همه مهم‌تر سرعت عمل جابجایی این پول است.

سبز علی پور در پایان پیرامون نحوه‌ی مبادله‌ی بیت کوین اظهار داشت: در حال حاضر بیت کوین به‌عنوان پول خرد دیجیتال، ارز مجازی و ارز الکترونیک در دنیا موردتوجه قرارگرفته و ارزش آن به ۱۰ هزار دلار رسیده است.

انتهای خبر/