آخرین مطالب کسب و کار

پژوهش فضای کسب و کار ایران

خرداد ۱۳, ۱۳۹۶ | اخبار, اخبار کسب و کار

معاونت اقتصادی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در پژوهشی به بررسی مهم ترین عوامل رکودساز در فضای کسب وکار پرداخته است. این پژوهش عوامل رکودزا را در ۴ لایه دسته بندی کرده است. در لایه نخست، مهم ترین دلایل رکود بنگاه ها از زبان صاحبان کسب وکارها برشمرده شده است. اظهاراتی که می توان آن را شرح حال فعالان اقتصادی از وضعیت کسب وکار توصیف کرد. بالا بودن هزینه تسهیلات، بوروکراسی اداری، پایین بودن بهره وری و فرسوده بودن ماشین آلات از جمله مهم ترین دغدغه های مشترک بنگاهداران در ریشه یابی رکود بود. این پژوهش در لایه بعدی عدم شناخت بازارهای بین المللی، عدم تخصص مدیران و وجود هزینه های اجتماعی و سربار را از جمله مهم ترین مشکلات به چشم آمده مطرح کرده است. در لایه محیط صنعتی نبود استراتژی توسعه، عدم رعایت صرفه مقیاس تولید، نامناسب بودن شبکه توزیع و… را به عنوان متهمان ایجاد رکود معرفی کرده است. در پژوهش منتشرشده در کنار این دو لایه، عوامل رکودساز در لایه های ملی و فراملی شناسایی شده است. این پژوهش نشان می دهد که وضعیت رکودی متاثر از مجموعه ای از عوامل کلان، خرد، ملی و فراملی است؛ بنابراین نسخه های رکودزدایی باید به صورت توامان تمامی این عوامل را هدف گذاری کنند.

معاونت اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یک کار پژوهشی، عوامل رکودساز خرد و کلان در اقتصاد ایران را شناسایی کرده است. جامعه آماری این گزارش بنگاه های صنعتی وابسته به صندوق بازنشستگی بوده اند. حجت الله میرزایی، معاون اقتصادی وزارت تعاون کار و رفاه و اجتماعی در مراسم رونمایی از این گزارش ریشه عواملی مانند توقف دوره ای، تنش های کارگری و بروز حوادث در بنگاه ها را واحد دانست و گفت: سیاست گذار برای عبور از این عوارض، نیاز به یک رویکرد چندوجهی، در بخش نهادی، کلان، خرد و صنعت دارد. به گفته او، بیشتر تمرکز برای رکودزدایی در گذشته، بر مسائل نهادی و کلان بوده و نیاز است در دوره جدید بر مسائل خرد و بنگاه های صنعتی تمرکز شود.

معاون اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه این پژوهش به مساله شناسی رکود در بنگاه های صنعتی وابسته به صندوق های بازنشستگی و راهکارهای خروج از آن پرداخته است، تاکید کرد این تحقیق با رویکرد مساله شناسی کلینیکال و میدانی دلایل ایجاد رکود و علل تداوم، آن از منظر بنگاه های اقتصادی مورد مطالعه را استخراج کرده است. به گفته میرزایی در این پژوهش عوامل براساس عوامل ساختاری، نهادی، داخلی بنگاه ها و عوامل مرتبط با اقتصاد کلان طبقه بندی می شود. میرزایی با اشاره به اینکه نتایج حاصل از این اقدامات، می تواند سیاست های مورد نیاز برای خروج از رکود را استخراج کند، افزود: مقایسه این نتایج با سیاست های مصوب اجرایی، آشکار کننده خلأهای سیاستی است که شناسایی آن می تواند به تدوین سیاست های اجرایی جدید کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت با هدف خروج از این وضعیت کمک کند.

پژوهش حاضر، فضای مطالعه و سیاست های پیشنهادی چهار سطح بنگاه، صنعت، سطح کلان و سطوح فراملی را موردتوجه قرار داده است. پژوهشگران در این بررسی، معتقدند که در گذشته، ریشه یابی مسائل رکود عمدتا متمرکز در سطح کلان بوده است، بر این اساس، مطالعه حاضر برای شناخت عمیق تر ابعاد رکود در بخش مولد و تعطیلی بنگاه های صنعتی یا فعالیت پایین تر از سطح ظرفیت اسمی آنها از هر دو منظر کلان و خرد به بررسی مساله پرداخته است.

 

علل رکود بنگاه های صنعتی

این پژوهش با توجه به اهمیت ویژه رونق در بخش صنعت، علل رکود را از نگاه فعالان اقتصادی تشریح کرده است. یکی از مهم ترین ویژگی های این گزارش، بررسی دقیق دلایل رکود در بنگاه های صنعتی وابسته به صندوق های بازنشستگی از طریق مصاحبه با مدیران آنها بوده است. مهم ترین علل استخراج شده برای رکود در بنگاه های صنعتی کشور با تاکید بر بنگاه های صنعتی زیرمجموعه صندوق های بازنشستگی به ۴ طبقه علل و عوامل رکود مربوط به مسائل درونی بنگاه های صنعتی، علل و عوامل رکود مربوط به صنعت، علل و عوامل رکود در سطح ملی و علل و عوامل رکود در سطوح فراملی طبقه بندی شده است.

 

دغدغه مدیران تولید

یکی از بخش های جذاب این پژوهش، مصاحبه رودررو با مدیران بوده که در این گفت وگو، علل رکود در هریک از بنگاه های صنعتی مورد بحث قرار گرفته است. این صنایع وابسته به صندوق های بازنشستگی بوده اند که می توان به عنوان تحلیل کلینیکال رکود از آن یاد کرد. از مشکلات مشترک در شرکت های تولیدی می توان به بالا بودن هزینه تسهیلات، فرسوده بودن ماشین آلات، بوروکراسی اداری، پایین بودن بهره وری و نیروی مازاد انسانی اشاره کرد. به عنوان مثال در گلایه از نرخ بالای سود بانکی یکی از بزرگ ترین شرکت های صنعتی کشور، سالانه حدود ۷۰۰ میلیارد تومان سود تسهیلات پرداخت می کند. در یک شرکت دارویی، وجود زنجیره بدهی ها، باعث شده که بدهی یکی از شرکت های دارویی از بیمارستان ها پرداخت نشود که بیمارستان نیز دلیل این کار را عدم پرداخت بدهی دولت به آن عنوان کرده است.

در یک شرکت تولیدی دیگر، فشارها و مداخلات مقامات سیاسی در استخدام و خرید نهاده ها به عنوان چالش های تولید مطرح شده است. همچنین مدیر یکی از شرکت های فعال در زمینه راه آهن، واگذاری و خصوصی سازی ناقص را عامل کاهش سودآوری عنوان می کند. ورود قیمت گذاری دستوری به عنوان یکی از چالش های دیگر سودآور عنوان شده که در بسیاری از گفت وگوهای مدیران مشترک بوده است. یکی از تولید کنندگان کفش در کشور فقدان قوانین درخصوص برنامه های فروش مانند حراج و تخفیف یا فقدان استانداردهای اجباری برای کفش در کنار قاچاق کالای بی کیفیت را از عوامل رکود در این صنعت عنوان کرده است. در صنعت سیمان، عدم تناسب عرضه و تقاضا و ثابت ماندن قیمت از چالش های این حوزه به حساب می آید. یکی دیگر از مشکلات بنگاه ها، تهاتر با کشورهای خارجی بوده است، به گفته یکی از فعالان حوزه فولاد، دولت در دو سال اخیر بابت طلب از هند، اقدام به واردات ورق کرده که این موضوع باعث اختلال در صنعت فولاد داخلی شده است. در بخش پتروشیمی نیز بالا بودن هزینه خوراک به عنوان یکی از چالش ها عنوان شده است. در مجموع گزارش نشان می دهد ریشه رکود در برخی بنگاه وابسته به عوامل اقتصاد کلان است اما در برخی بنگاه ها وضعیت کنونی به مشکلات تاریخی و تصمیم های تحمیلی در گذشته باز می گردد. بنابراین نمی توان برای خروج از وضعیت فقط بر یک عامل توجه کرد.

 

مسائل درونی بنگاه های صنعتی

پژوهش در بخش دیگر در کنار مشکلات موردی بنگاه ها به تحلیل تصویر کلی صنعت پرداخته است.

از نگاه این پژوهش علل و عوامل رکود در بخش صنعت را می توان به موارد عدم شناخت بازارهای بین المللی، فرسودگی ماشین آلات، مازاد نیروی کار اجباری، وجود هزینه های اجتماعی و سربار، تثبیت قیمت محصولات ، عدم امکان تبدیل دارایی های غیرمولد به مولد، عدم بازپرداخت مطالبات دولتی، دخالت مقامات ذی نفوذ استانی و عدم تخصص مدیران بنگاه های صنعتی مهم تقسیم بندی کرد. بررسی چند مورد مهم از این موارد، نشان می دهد که برخی از مشکلات داخلی بنگاه ها نیز منشا خارجی دارد. درخصوص عدم شناخت بازار بین المللی این پژوهش به اضافه عرضه بنگاه های تولیدی اشاره می کند، در حالی که تقاضای آن در کشور همجوار وجود دارد. در این خصوص فقدان شرکت های توزیعی از مهم ترین معضلات صادرات مطرح شده است. یکی دیگر از چالش های بنگاه ها فرسودگی صنایع و ماشین آلات است که حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد ماشین آلات کشور را شامل می شود، این در حالی است که بسیاری از کشورهای پیشرفته صنایع استراتژیک خود را با نرخ بهره ۴ درصد تعویض می کنند. یکی از مهم ترین چالش های بنگاه ها، وجود هزینه های سربار بوده که سودآوری بنگاه های اقتصادی را تحت تاثیر قرار دادند. این هزینه ها به دلایلی مانند موقعیت جغرافیایی، رفتارهای مدیران بنگاه و انتظارات مدیران دولتی منطقه ای به بنگاه تحمیل می شده است.

تثبیت قیمت دستوری، نیز به عنوان مشکل دیگر، باعث شده است که سودآوری اقتصادی با مشکل مواجه شود. در کنار این موارد، مطالبات دولتی و عدم بازپرداخت آن جریان نقدینگی را از زنجیره تولید خارج و در نتیجه سایر بنگاه های فعال در زنجیره تولید را نیز با چالش نقدینگی مواجه می کند. اما یکی دیگر از مهم ترین موارد رکود در بخش بنگاه ها، فقدان تخصص مدیران بنگاه های صنعتی عنوان شده است. براساس بررسی این پژوهش، مدیریت صنعتی به عنوان یک دانش مستلزم کسب اطلاعات، آموزش های تخصصی، ارتباطات و تجربه صنعتی است. این در حالی است که بسیاری از سرمایه گذاران تنها به پشتوانه سرمایه خود وارد فعالیت های صنعتی می شوند. در برخی دیگر از واحدهای صنعتی، مانند بخش های دولتی، به کارگیری مدیران غیرصنعتی و مدیران ناآشنا با فرآیند تولید، باعث ضربه زدن به بنگاه صنعتی شده است.

 

علل رکود در بخش صنعت

در بخش دیگری از این گزارش، علل رکود در بخش صنعت فقدان استراتژی توسعه صنعتی، عدم رعایت صرفه مقیاس تولید، با صدور بی برنامه پروانه های تولیدی، بهره وری پایین عوامل تولید، بی توجهی به زنجیره تولید و تامین خوراک صنایع، توزیع نامناسب سود در زنجیره تولید و توزیع، فقدان تشکل صنفی هماهنگ کننده، نامناسب بودن شبکه توزیع و گران بودن خوراک در مقایسه با قیمت های بین المللی عنوان شده است.

صدور بی برنامه پروانه: این پژوهش، صدور بی برنامه پروانه های بهره برداری را یکی از مصادیق قوانین بدون منطق صنعتی می داند. به عنوان مثال، براساس آمار وزارت صنعت، ۱۷۶ کارخانه ساخت موتورسیکلت در کشور وجود دارد؛ این، به منزله وجود ۴/۲ برابر کل تولیدکنندگان موتورسیکلت در آسیاست. این در حالی بوده که بسیاری از کارشناسان ادعا می کنند باید فضای کسب وکار کشور در تسهیل صدور پروانه های تولیدی بهتر شود. در سال ۲۰۱۵ رتبه ایران در صدور مجوز تولید برابر ۶۲ بود، در حالی که این رتبه برای کشورهای آلمان و چین به ترتیب برابر ۱۱۵ و ۱۱۰ بوده است.

فقدان استراتژی: یکی دیگر از چالش های موجود در بخش صنعت فقدان استراتژی توسعه صنعتی بوده است. به اعتقاد برخی فعالان اقتصادی مهم ترین چالش در بخش صنعت خودرو، فقدان استراتژی توسعه و دولتی بودن این صنعت است. تاکنون دولت هایی که سر کار آمده اند، هیچ کدام برنامه مدون و منسجمی برای توسعه صنعتی نداشتند. این موضوع به این دلیل است که عمر دولت ها و مدیران کوتاه بوده و مدیران با سلیقه های مختلف روی کار می آیند. این پژوهش از کاهش بهره وری عوامل تولید به عنوان یکی از عوامل کاهش سودآوری و افزایش هزینه های تولیدی نام می برد.

نبود صنف هماهنگ کننده: فقدان تشکل صنفی هماهنگ کننده از دیگر نقاط ضعف در بخش صنعت مطرح شده است. قدرت چانه زنی و انجام عملیات های رگولاتوری در صنوف مختلف مستلزم ایجاد تشکل های صنفی و اتحادیه های فعال و توانمند در زمینه سیاست گذاری است. فقدان چنین تشکل صنفی در برخی رشته فعالیت های تولیدی در کشور مسائل و مشکلاتی را برای آن فعالیت ها ایجاد کرده است.

نامناسب بودن شبکه توزیع: از نظر پژوهشگران نامناسب بودن شبکه توزیع در کشور باعث ایجاد انحصار در خرید از بنگاه های اقتصادی می شود و عملکرد نامناسب آن باعث می شود، بنگاه صنعتی با چالش های تبلیغات، بازاریابی و فروش و در نتیجه با کاهش سهم بازار مواجه شود.

 

عوامل سطوح ملی

در این پژوهش عوامل مربوط به سطوح ملی بیشتر و گسترده تر از سه حوزه دیگر است و موارد بیشتری را شامل می شود. در بخش عوامل ملی رکود به ۲۰ مساله در اقتصاد ایران اشاره شده است. وابستگی اقتصاد به نفت و دولتی بودن اقتصاد در صدر این عوامل قرار دارد. در کنار آن به برخی ضعف ها نیز اشاره شده است. از جمله ضعف های اشاره شده ضعیف بودن قوانین و ساختار بین کارفرمایان و پیمانکاران و ناتوانی در جذب و ارتقای FDI(سرمایه گذاری مستقیم خارجی) است. تغییر تعرفه های گمرکی بدون منطق تولیدی، جنگ بر سر خرید از خارج، بالا بودن ریسک سرمایه گذاری، بوروکراسی در هم تنیده، رکود در پروژه های عمرانی دولت، مشکلات بانکی و کمبود نقدینگی از جمله دیگر مشکلات طرح شده در این پژوهش است.

 

پژوهش اجرای ناقص برخی قوانین را نیز در رکود اقتصاد ایران موثر ارزیابی می کند.

اجرای سیاست دروازه های باز، واگذاری، خصوصی سازی و قیمت گذاری ناقص، نادیده گرفته شدن برخی وظایف در ادغام های دولتی، نامناسب بودن توزیع یارانه ها، افزایش هزینه انرژی و ارزی بنگاه های صنعتی، اخذ مالیات مضاعف، اعمال جرایم مالیاتی و بیمه تامین اجتماعی، حمایت های بیش از حد طولانی و مشکلات مبتلابه شهرک های صنعتی از جمله این موارد هستند.

یکی از مشکلاتی که در سطح ملی به آن اشاره شده است، تغییر تعرفه های گمرکی بدون منطق تولیدی است. این پژوهش در این بخش به یک مثال اشاره کرده است: با تعمیق رکود اقتصادی طی سال های اخیر، وزارت صنعت، معدن و تجارت تعرفه واردات کاشی و سرامیک را ۱۰۰ درصد کاهش داد که این امر باعث تضعیف تولیدکنندگان و بیکاری کارگران واحدهای تولیدی در این صنعت شد. صنعتگران فعال در حوزه پیمانکاری پروژه های صنعتی وجود خلأهای قانونی فراوان درخصوص مفاهیم مربوط به پروژه های صنعتی را یکی از عوامل مهم ایجاد رکود در فعالیت های صنعتی می دانند. به طور مثال برای برخی نهاد های اقتصادی مثل بانک ها، سازمان های مالیاتی و تامین اجتماعی، موضوع شراکت چند شرکت در یک پروژه (کنسرسیوم) تعریف نشده است.

یکی دیگر از چالش های مورد اشاره در این بخش، که اکثر فعالان و کارشناسان اقتصادی به آن اذعان داشتند، دولتی و شبه دولتی بودن اقتصاد است. به طور مثال یکی از اصلی ترین و مهم ترین مشکلات در صنعت خودرو، دولتی بودن آن است. این صنعت به دلیل ترس از اینکه اگر این بخش خصوصی شود فساد و اختلاس به وجود می آید، دچار عقب ماندگی شدیدی شده است، به طوری که بعد از ۵۰ سال راه اندازی صنعت خودرو در کشور، هنوز به فکر مونتاژ خودروهای خارجی است. به گفته پژوهشگران خصوصی سازی ها عمدتا ناکام، ناکامل و کژگزین بوده اند. بخش دیگری از مشکلات، نیز به بالا بودن نرخ سود تسهیلات و جرایم دیرکرد اشاره می کند. در این بخش به یکی از شاخص های مهم یعنی نسبت تسهیلات اعطایی به بخش خصوصی به تولید ناخالص داخلی کشور اشاره شده است. براساس گزارش بانک جهانی، این نسبت در سال ۲۰۱۴ برای کره جنوبی معادل ۱۳۸ درصد، برای ترکیه ۷۵درصد، برای برزیل ۶۹ درصد، برای مالزی ۱۲۱ درصد و برای ایران ۳۴ درصد بوده است.

 

علل رکود در سطح فراملی

این پژوهش در این بخش از تحریم ها به عنوان مهم ترین علت فراملی رکود عنوان کرده است. تحریم های مختلف که از سوی دولت ها، سازمان ها و نهادهای مختلف و با بهانه های متفاوت علیه کشور اعمال می شود، آثار و تبعات متفاوتی نظیر ممنوعیت خرید کالا و خدمات از خارج (خصوصا عوامل تولید و مواد اولیه)، ممنوعیت فروش کالا و خدمات به خارج، ممنوعیت تهیه مجوز های مختلف و اخذ استانداردهای متفاوت و ممنوعیت جذب سرمایه های خارجی دارد.

 

ارائه راهکار

پژوهش حاضر پس از مصاحبه با مدیران و ارزیابی های صورت گرفته در سطح خرد و کلان، راهکارهایی در چهارسطح بنگاه، صنعت، اقتصاد کلان و عوامل فراملی دسته بندی کرده است. این راهکارها عمدتا معطوف به رفع مشکل ها در این سطوح بوده است. به عنوان مثال در بخش بنگاه ها تدوین راهکارهایی مانند سازوکارها و دستورالعمل های انتصاب مدیران و استخدام نیروی انسانی، پیاده سازی چرخه بهبود بهره وری، پیاده سازی سیستم های آماری و اصلاح نظام بازاریابی مدنظر قرار گرفته است. در بخش صنعت به توانمندی سازی تشکل های صنفی، ایجاد کلینیک های تخصصی صنعتی با هدف عارضه یابی، تدوین استراتژی توسعه صنعتی و حرکت به سمت بهره گیری از صرفه های ناشی از مقیاس در نظر گرفته شده است. در سطح اقتصاد کلان، ایجاد دایره آتش برای مواجهه با دخالت های غیراقتصادی مقامات استانی، تامین اعتبار برای نوسازی، تسهیل در ورود سرمایه گذاری خارجی و اصلاح نظام تعرفه، نظام قیمت گذاری و نظام سود در کنار کاهش بوروکراسی مدنظر است. در بخش اقدامات سطح فراملی نیز تلاش برای رفع تحریم ها و جذب سرمایه گذاری خارجی اشاره شده است.

انتهای مطلب/ دنیای اقتصاد

۰ نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *