02177946669 | 09109200500 info@damaavand.com

رئیس انجمن کارآفرینان قاچاق و حضور برندهای خارجی را مهم‌ترین عامل ضربه زدن به اقتصاد ملی و صنایع کشور می‌داند.

ال‌جی برای تبلیغات در ایران از کره بودجه می‌گیرد

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی با اشاره به شرایط اقتصادی کشور اظهار داشت: درحالی‌که رکود اقتصاد کشور را فراگرفته برخی برندهای خارجی با حمایت گسترده تبلیغاتی به‌راحتی همین بازار نیمه‌جان را از دست صنایع داخلی خارج کرده‌اند.

حمیدرضا غزنوی با اشاره به بازار لوازم‌خانگی ایران اظهار داشت: بازار لوازم‌خانگی ایران با ۲۰ هزار میلیارد تومان حجم بازار، در حدود یک‌پنجم بازار خودرو ایران است درواقع از جهت حجم بازار در ایران، بازار خودرو در رتبه اول و بازار لوازم‌خانگی در رتبه دوم قرار دارد.

غزنوی افزود: میزان واردات لوازم‌خانگی ۷ برابر خودرو است و هیچ کالایی در کشور به‌اندازه لوازم‌خانگی وارد نمی‌شود. این در حالی است که شرکتی مانند ال‌جی با اسم تولید داخلی، از سوی دفتر مرکزی در کره جنوبی حمایت می‌شود به‌طوری‌که بودجه‌ای که دفتر این شرکت در کره برای تبلیغات در ایران در سال ۲۰۱۶ اختصاص داده معادل ۲۸۰۰ میلیارد ریال است.

وی افزود: بودجه‌هایی که توسط کره به نمایندگی ال‌جی تعلق می‌گیرد با احتساب نرخ ارز دولتی و تحویل در خارج یعنی ۳۰۰۰ تومان پرداخت می‌شود، اما این شرکت‌ها آن را در داخل کشور با نرخ آزاد به فروش می‌رساند.

این در حالی است که بودجه تبلیغاتی بزرگ‌ترین شرکت داخلی در کشور به‌طور میانگین در بهترین حالت ۸ درصد خارجی‌ها است.

برند خارجی هستیم و از سوی شرکت مادر حمایت می‌شویم

تنهایی، قائم‌مقام شرکت گلد ایران که نماینده ال‌جی در ایران است با بیان اینکه این امر طبیعی است که ما از سوی شرکت مادر حمایت شویم افزود: ما یک برند خارجی هستیم که نزدیک به ۱۰ سال است در ایران فعالیت می‌کنیم و به همین جهت برای حضور در بازار ایران از سوی شرکت مادر حمایت می‌شویم. ضمن آنکه ما توانستیم لباسشویی را به‌طور کامل در ایران تولید و سعی داریم درصورتی‌که بازار از رکود خارج شود،  یخچال فریزر را نیز بومی‌سازی کنیم.

همچنین بخوانید:  شگرد جلب مشتری با شایعه گران‌تر شدن لوازم‌خانگی

ال‌جی LG بهترین مغازه‌های جمهوری و امین‌حضور را خریده است

درحالی‌که سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی می‌گوید: شرکت‌های خارجی بخش اعظم مغازه‌های خوش جا و مناسب را در خیابان‌های بورس لوازم‌خانگی همچون جمهوری و امین‌حضور برای فروشگاه را خریداری کرده و به فروشندگان اجاره داده‌اند و در مقابل فروشگاه‌های کوچک که بعضاً جای مناسبی ندارند، در اختیار عرضه‌کنندگان کالای ایرانی است .

قائم‌مقام گلد ایران با تائید خرید برخی از فروشگاه‌ها در این اماکن می‌گوید: در سال‌های آینده دیگر این خیابان‌ها بورس نیست و مردم به سمت خرید اینترنتی خواهند رفت.

آیا ال‌جی در ایران تولیدکننده است؟

اما شاید مهم‌ترین چالش دو طرف در بخش واردات باشد جایی که تولیدکنندگان داخلی این عقیده رادارند که ال‌جی قانون را دور می‌زند و درواقع تولیدکننده نیست.

مطابق قانون درصورتی‌که قطعات یخچال به‌صورت SKD وارد شود به آن‌ها عوارض گمرکی بالایی تعلق می‌گیرد اما شرکتی همچون ال‌جی آن‌ها را به‌صورت جداگانه توسط افراد متفرقه و از مرزهای مختلف وارد می‌کند تا این عوارض را ندهد، امری که قائم‌مقام گلد ایران آن را رد نکرد و آن را مطابق قانون دانست و اظهار داشت: بنده می‌توانم سفارش مواد اولیه خود را به‌صورت تفکیکی به هر یک از شرکت‌های تجاری بدهم و آن‌ها نیز آن را وارد کنند و درواقع من عمل خلاف قانونی مرتکب نمی‌شوم.

اظهارات دو طرف نشان از این دارد که کارخانه‌هایی که در ایران اقدام به تولید لوازم‌خانگی می‌کنند هیچ قدرتی برای رقابت با برندهای خارجی را ندارند زیرا نه توان تبلیغاتی آن‌ها را دارا هستند و نه دلارهای آن‌ها را و اگر شرایط مطابق وضع موجود پیش برود باید بازی را کاملاً به برندهای خارجی واگذار کنند.
این در حالی است که اگر قرار است بازار لوازم‌خانگی، در اختیار برندهای خارجی قرار داده شود بهتر است این اقدام مشروط به تولید واقعی این محصولات در داخل ایران باشد.

همچنین بخوانید:  زمان عرضه پرچم‌داران ال‌جی و سامسونگ

انتهای پیام/ ایلنا