یک کارشناس اقتصادی با اشاره به شکست‌های آمریکا از ابتدای انقلاب تاکنون برای اثربخشی تحریم‌ها گفت: در دور جدید تحریم‌ها، آمریکا به دنبال نقطه زنی است و پیوستن ایران به FATF‌ این امکان را برای آمریکا فراهم می‌کند.

اتاق جنگ ایالات‌متحده تمامی تلاش خود را برای صدمه به مردم مقاوم ایران به کار برده است؛ به جهت اینکه ملت ایران پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در سال ۵۷ زیر بار ظلم مستکبران نرفته لذا از هیچ تلاشی دریغ نکرده و اکنون در جنگ اقتصادی خود اعلام کرده همه کشورها و شرکت‌هایی که با ایران همکاری اقتصادی داشته باشند، مشمول مجازات آمریکا خواهند شد در این رابطه با محمدرضا اسماعیلی استاد دانشگاه علامه طباطبائی گفت‌وگو کردیم؛

وی با اشاره به تحریم‌هایی که آمریکا ادعای اجرائی شدنش را از ۵ نوامبر دارد گفت: آمریکا تجربه­ اعمال تحریم‌های مختلفی را علیه کشورهای مختلف دنیا دارد. از وضع این تحریم‌ها به این نتیجه رسیده است که مهم‌ترین اثر تحریم‌ها صرفاً یک ابزاری برای فشار کوتاه‌مدت است و یک ابزاری برای جنگ روانی است که بتوانند به‌وسیله آن دولت‌ها را پای میز مذاکره بکشانند و به تقاضاهای خود دست پیدا کند.

این استاد دانشگاه علامه طباطبائی گفت «استوارت لوی» اولین مسئول اداره تروریست و اداره مالی آمریکا؛ مغز طراح وضع تحریم‌ها علیه ملت‌ها در سال ۲۰۰۴ میلادی طی سخنانی اعتراف می‌کند که تحریم‌های ایالات‌متحده آن میزانی که ادعا می‌شود تأثیرگذار نیستند و همین مسئله باعث بازنگری در اعمال تحریم‌ها علیه ملت ایران از سال ۲۰۰۴ میلادی شد و آن‌ها مصمم شدند که وضع جدید تحریم‌ها علیه ملت ایران بر اساس ایده‌هایی باشد که از این اداره بیرون می‌آید.

محمدرضا اسماعیلی با تذکر بر ضرورت شناخت برنامه‌های دشمنان در این نبرد اقتصادی گفت: یکی از مسائلی که در اداره تروریست و اداره مالی آمریکا به آن اذعان دارند و در گزارش ۲۰۰۴ میلیادی لوی نیز هست ضرورت بازنگری تحریم‌ها بوده است چراکه وی تأکید دارد که تحریم‌ها به روش سابق نمی‌توانند اثر ادعایی که در رسانه‌های خودشان به‌دروغ تلقین می‌کنند داشته باشد و بیشتر بر اساس جو رسانه‌ای و روانی است اما اثر عینی کمتری دارد بنابراین باید تحریم‌ها بر اساس رویه جدیدی اعمال شود.

وی در مورد رویه جدیدی که برای تحریم ملت‌ها به دولت آمریکا پیشنهاد شد گفت: در رویه جدید برخلاف سابق که وضع می‌شد و اعلام می‌کردند قبل از اعمال تحریم و اجرایی کردن آن فضای رسانه‌ای زیادی ایجاد شود؛ به‌عبارت‌دیگر سه مرحله‌ای کردن تحریم‌ها با یک تحریم سه مرتبه بر کشور فشار روانی وارد کنند، یک‌مرتبه با تصمیم به تحریم و مرتبه دیگر با تصویب تحریم و با یک وقفه‌ای زمان اجرایی شدن آن را اعلام کنند درصورتی‌که کار اصلی خود را قبل از اجرایی ساختن تحریم‌ها انجام داده باشد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه بعد از اتمام این بازی در مرحله سوم خود آن‌ها می‌دانند که دیری نخواهد شد که تحریم‌ها بی‌اثر خواهد شد بنابراین سعی می‌کنند مجدد این بازی را در همان سه مرحله و به بهانه دیگر آغاز کنند؛ بنابراین بدون شک دولت مستکبر آمریکا به بهانه واهی دیگر بعد از ۱۳ آبان نیز تحریم دیگری را به جهت بازی دیگر اعمال خواهد کرد. بنابراین مسئولان کشور باید هوشیار باشند و فریب این بازی آن‌ها را نخورند.

محمدرضا اسماعیلی با هشدار به اینکه هدف غایی این تحریم‌ها این است که با استفاده از فشارهای روانی و نه واقعی این سه مرحله تحریم‌ها به‌صورت استمراری و زنجیره‌وار ادامه پیدا کند تا بتواند با استمرار این جو رسانه‌ای در اقتصاد کشور اثرگذاری کند گفت: در این زمینه همه مسئولان باید به‌گونه‌ای عمل کنند که بازی در پازل آن‌ها نباشد.

وی با اشاره به اینکه اولین نکته در تحریم‌های جدید استمرار بخشی جو روانی با اعمال مرحله‌ای تحریم‌های مکرر است گفت: دومین نکته در تحریم‌های جدید این است که شیوه تحریم‌هایشان را از موضوعی به سمت تحریم‌های مصداقی تغییر دادند.

این استاد دانشگاه افزود: به‌طور مثال زمانی نفت ایران را تحریم می‌کردند اما اکنون میگویند شرکت‌هایی که نفت ایران را جابه‌جا می‌کند تحریم می‌شوند؛ اگر زمانی سپاه پاسداران را تحریم می‌کردند اکنون میگویند شرکت‌هایی که با سپاه کار می‌کنند تحریم می‌شوند.

محمدرضا اسماعیلی بابیان اینکه تحریم مصداقی نیز شیوه جدیدی نیست و آن را در تحریم موسوم به کاتسا مشاهده کردیم و درواقع تحریم‌های جدید ادامه تحریم کاتسا است.

این کارشناس اقتصادی افزود: در تحریم کاتسا کشورهایی که از ایران نفت می‌گیرند خودش در لیست تحریم قرار می‌گیرد. وی گفت علت اینکه دولت آمریکا در وضع انواع اقسام تحریم‌ها علیه ملت ایران موفق نبوده است نداشتن زیرساخت بنیادی بوده است.

محمدرضا اسماعیلی با تصریح به اینکه تا وقتی دولت آمریکا به این زیرساخت دست پیدا نکند تحریم‌های جدیدش که به شیوه نقطه زن عمل می‌کند نیز با شکست مواجه خواهد شد گفت: زیرساخت مهمی که آمریکا چندین سال است به دنبال آن است چیزی جز الحاق ایران به FATF نیست.

این کارشناس اقتصادی با هشدار به اینکه ماجرای الحاق ایران به FATF و تمامی فشارهایی که ازاین‌جهت از سمت خارج و داخل بر ایران برای پیوستن به این کنوانسیون پیگیری می‌شود به دنبال اثرگذاری تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران هستند تا زمانی که خود آمریکائی‌ها اعتراف دارند چراکه خود آمریکائی‌ها ناخواسته اعراف کردند تا زمانی که ایران به FATF نپیوندند ده‌ها تحریم همچون کاتسا، ۱۳ آبان و… نمی‌تواند اثرگذار باشد.

محمدرضا اسماعیلی افزود: بنابراین مهم‌ترین زیرساخت در نوع جدید تحریم‌هایی که آمریکا به دنبال آن است چیزی جز پیوستن و الحاق ایران به FATF نیست چراکه برای نقطه زنی ضرورت دارد نقطه‌های حساس اقتصاد کشور برایش مکشوف باشد بنابراین اگر مسئولان ما از پشت پرده ارتباط FATF و اداره تروریست و اداره مالی آمریکا مطلع بودند و محتویات جلسات و مذاکرات پنهانی آن‌ها را می‌دانستند هرگز زیر بار این قرارداد ننگین نمی‌رفتند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه آمریکا در سوءاستفاده از سازمان‌های بین‌المللی سابقه‌دار است گفت: مثلاً ذیل حقوق بشر هر چیزی را علیه ملت‌ها استفاده می‌کند و با این عنوان قشنگ و با بهانه حقوق بشر کشورها را تحت‌فشار قرار می‌دهد تا از هم‌جنس‌بازی گرفته دفاع کنند.

وی با هشدار به اینکه آمریکایی که در تحت پوشش حقوق بشر کشوری که هم‌جنس‌بازی را به رسمیت نشناسد ضد حقوق بشر می‌داند گفت: معلوم نیست تحت پوشش مبارزه با تروریست و پول‌شویی چه چیزی را بخواهد علیه کشورمان علم کند.

این کارشناس اقتصادی گفت: در ۵ نوامبر به جهت اینکه آمریکا هنوز بسترهای کافی برای اثرگذاری تحریم‌ها علیه ملت ایران را ندارد آن‌چنان‌که تبلیغ می‌شود نمی‌تواند اثرگذار باشد و بیشتر قرار بود این تحریم‌ها اثر روانی برای فشار اجتماعی داشته باشد که از این مرحله کشور عبور کرده است.

وی با انتقاد از سیاست‌های ارزی دولت که بازی در زمینی بود که آمریکا آن را طراحی کرده بود گفت: وقتی از چندین ماه قبل از خروج آمریکا از برجام دولت ایران تصمیم می‌گیرد که به بازار ارز تزریق نکند و ارز خود را برای روزهای سخت ذخیره کند؛ این یعنی این سیاست اثرگذار بوده است چراکه آمریکا درنهایت ضربه‌ای که می‌خواست به کشور بزند در نابه سامانی‌های قیمت ارز بود و دولت ایران با این ذخیره‌سازی پیشاپیش آن صدمه را به اقتصاد کشور زد.

اسماعیلی افزود: استدلال دولت این بود که اگر قرار است تحریم شویم بگذاریم دلار گران شود که تقاضا برای آن کم شود و آن دقیقاً موردی بود که آمریکا به دنبال آن بود؛ در نظریه بازی‌ها خود این موضوع قابل پیش‌بینی بود.

این استاد دانشگاه در این رابطه افزود: مثلاً یک نفر که با شما عناد دارد به شما می‌گوید که می‌خواهد شیشه‌خانه شمارا با سنگ بزند و بشکند و وقتی این حرف را میزند می‌داند که واکنش شما نسبت به این حرف این خواهد بود که یا آن شیشه را عوض می‌کنید و تلق می‌کنید یا اینکه با نوارچسب آن را محکم می‌بندید مسلماً اگر می‌خواست شیشه شمارا بشکند قبل از آن به شما اطلاع نمی‌داد و شیشه را می‌شکست بنابراین واکنش طرف مقابل هدف اصلی فرد تهدیدکننده از این سخن بوده است که شیشه را عوض کند اگر همین‌طوری بگوید که شیشه را عوض کن هرگز گوش نخواهی کرد اما با این راهکار شما را به انجام دادن هدف خود مجبور خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه نظریه بازی‌ها یعنی مدیریت واکنش‌ها در مسیر دلخواه خود گفت: آمریکا سنگی برای پرتاب کردن نداشت اما به دنبال اهداف خود از شو تبلیغاتی تحریم ایران بود چراکه اگر می‌خواست ایران را با تحریم تحت‌فشار قرار دهد از قبل اعلام نمی‌کرد.

اسماعیلی با اشاره به اینکه اگر حتی آمریکا سنگ پراکنی نیز کند اتفاق خاصی رخ نخواهد داد گفت: چراکه هر اتفاقی قرار بود بیافتد در این مدت رخ داد و قبلاً نیز این اتفاقات رخ‌داده است و داستان تحریم آمریکا جز تکراری‌ترین داستان‌های تاریخ است. کشور ایران در مقابل همه آن‌ها واکنش‌های متناسب را انجام داده است مثلاً نفت را به‌جای اینکه به‌صورت رسمی بفروشد به طریقی که قابل رصد نبوده است فروخته است.

وی افزود: حتی اگر آمریکا از تحریم‌ها هم‌زمان دو هدف را مدنظر دارد یعنی هم تحریم واقعی و هم استفاده از جو روانی در قسمت واقعی نمی‌تواند به نتیجه‌ای برسد زیرا به‌صورت غیررسمی می‌توانیم یک‌میلیون بشکه نفت بفروشیم و با کمبودی که بازار از نبود یک‌میلیون بشکه نفت ایجاد می‌شود قیمت نفت بالا می‌رود و گویی با فروش یک‌میلیون بشکه درآمد دو میلیون بشکه به دست می‌آید.

این کارشناس اقتصادی افزود: بهترین واکنش در مقابل تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران این است بسترهایی که تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران را تشدید می‌کند مثل FATF را از آن حذر کنیم.

انتهای خبر/