عبدالمجید شیخی کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با مرآت با اشاره به عملکرد ضعیف وزیر اقتصاد دولت یازدهم گفت: هیچ عملکرد مثبتی در کارنامه طیب نیا وجود ندارد.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه وزیر اقتصاد در این مدت نظام پولی، مالی و مالیاتی را اصلاح نکرد، اظهار کرد: طیب نیا درخصوص  دخل و خرج دولت نیز برنامه ای نداشت.

وی با بیان اینکه در اقتصاد کلان ملی هیچ اثری از خود نشان نداد افزود: مرکز فساد فیش های نجومی نیز از دل وزارت اقتصاد شروع شد.

شیخی با توجه به اینکه طیب نیا هیچ برنامه  جامعی برای اصلاح نظام مالیاتی پیاده نکرد، گفت: با وجود ۱۳۰هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی  درکشور نتواست این مشکل را حل کند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه وزیر اقتصاد دولت یازدهم صرفا در محافل شعار داده است، بیان کرد: این وزیر کلاس درس دانشگاه را با پست وزرات اقتصادی اشتباه گرفته بود.

کرباسیان در گمرگ عملکرد ضعیفی داشت

وی در خصوص معرفی مسعود کرباسیان به عنوان وزیر پیشنهادی اقتصاد در کابینه جدید گفت: انتخاب دولت برای وزرات اقتصاد مطلوب نیست.

شیخی همچنین افزود: علاوه براینکه رشته تحصیلی کرباسیان، اقتصاد نیست بلکه اطلاعی درخصوص اقتصاد کلان ملی نیز ندارد.

وی با بیان اینکه کرباسیان عملکرد مثمر ثمری نداشته است، اظهار کرد: کرباسیان در گمرک باند بازی می کرد و از افراد حزب خود در گمرک استفاده کرد.

به گفته این کارشناس مسائل اقتصادی؛ کرباسیان نتوانسته طرح جامع اصلاح گمرکی را پیاده کند و جلوی قاچاق را از منافذ اصلی گمرک بگیرد که این نشانده عملکرد ضعیف وی است.

همچنین بخوانید:  دولت روحانی زیرساخت های اقتصادی کشور را تخریب کرده است

“کرباسیان” به درد شهرداری می خورد نه وزارت اقتصاد

وی با اشاره به اینکه کرباسیان به درد شهرداری می خورد نه وزارت اقتصاد، گفت: وزیر اقتصاد باید اقتصاد کشور را مدیریت و بر دستگاههای اجرایی نظارت کند که در حوزه بخشی خلاف مسائل کلان اقتصاد کشور عمل نکنند.

شیخی با بیان اینکه این دولت به دنبال این است که وزرایی از باند خودش در کابینه مستقر کند، اظهار کرد: با این اقداماتی که انجام داده مشخص می شود که روحانی رییس جمهور همه مردم نیست بلکه رییس جمهور ۳ هزار نفر از دو حزب است.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران همچنین تصریح کرد: دولت به دنبال مستقر کردن طالبان ثروت، حقوق های نجومی و قدرت است و انتخابش از باب سیاسی که بنا بر مسائل ملی انتخابات می باشد صورت نگرفته است.

ولنگاری اقتصادی دولت یازدهم زبانزد است

وی با اشاره به اینکه دولت، دولت تناقض گویی است چراکه عملکردش با بیاناتش متناقض است، گفت: این دولت انگار در حوزه اقتصادی هیچ برنامه ای ندارد و در حالی صحبت از اقتصاد مقاومتی می کند که ضد آن عمل می شود.

شیخی با بیان اینکه ولنگاری اقتصاد دولت یازدهم زبانزد است، تصریح کرد: جهانگیری تعرفه بیش از ۱۰۰۰ قلم کالای وارداتی را به حضیض ذلت رسانده است که این دقیقا مخالف اقتصاد مقاومتی است.

این کارشناس مسائل اقتصادی در خاتمه خاطرنشان کرد: عدم ساماندهی در نظام مالی، عدم تثبیت در نظام پولی، عدم استقرار قانون عملیاتی بانکداری بدون ربا، عدم کنترل  روی عرضه و تقاضا و نظارت بر روی بانک ها از عملکرد این دولت در حوزه اقتصادی است.

همچنین بخوانید:  ده شرکت برتر در ثبت اختراع 2015

انتهای خبر/دانا