این روزها شاید اگر بخواهیم وضعیت عناصر فعال مؤثر بر اقتصاد کشور را بررسی کنیم، به نتایج مختلفی دست پیدا کنیم. عناصر فعالی اعم از تولیدکننده، واردکننده، دلال و واسطه و… هرکدام شرایط مختلفی را تجربه کردند؛ اما دراین‌بین شاید تولیدکنندگان در حال تجربه کردن شرایط بسیار سختی هستند که در طول دهه‌های گذشته کمتر تجربه مواجه‌شدن با آن را داشته‌اند.

رکود عمیق اقتصادی به تعطیل شدن بسیاری از واحدهای تولیدی انجامیده و شرایطی را فراهم کرده که حتی برندهای قدیمی ایرانی مانند ارج، آزمایش، پارس الکتریک و روغن نباتی قو هم قادر به ادامه فعالیت نباشند. در طول ۳.۵ سال گذشته شاید کمتر روزی را سراغ داشته باشیم که خبر از تعطیل شدن، نیمه تعطیل شدن و یا حتی کاهش ظرفیت تولید یک کارخانه در رسانه‌ها منتشرنشده باشد.

این در حالی است که ۳.۵ سال قبل که دولت تدبیر و امید بر رأس امور اجرایی کشور قرار گرفت، بدبین‌ترین افراد هم فکر نمی‌کردند که با وجود وعده‌های دولتمردان بعد از گذشت نزدیک به ۴ سال تولید کشور به وضعیت کنونی دچار شود. دولت یازدهم که امید زیادی به نتیجه‌بخش بودن مذاکرات هسته‌ای و رفع تحریم‌ها بسته بود، امیدوار بود که از قِبَل رفع تحریم‌ها بتواند تولید کشور را احیا کند؛ اما به نظر می‌رسد حالا و درحالی‌که تنها ۸۰ روز تا انتخابات ریاست جمهوری فرصت داریم، نه‌تنها تولید کشور شرایط بهتری را تجربه نمی‌کند، بلکه وضعیت برای تولیدکنندگان بسیار سخت‌تر از گذشته شده است.

عدم تمایل دولتمردان تدبیر و امید به انجام فعالیت‌های عمرانی و متوقف کردن روند ساخت‌وساز به‌خصوص در حوزه مسکن شرایطی را فراهم کرده که اکثر صنایع وابسته به بخش مسکن با مشکل مواجه شوند و حتی تورم تک‌رقمی هم نتواند رونق را برای اقتصادی کشور به ارمغان بیاورد. گرچه بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی تورم تک‌رقمی فعلی را هم حاصل رکود عمیق اقتصادی طی ۳.۵ سال گذشته می‌دانند که عملاً سود خاصی برای اقتصاد کشور ندارد. دوربین نسیم آنلاین در ماه‌های پایانی دولت حسن روحانی به سراغ تولیدکنندگان رفته و نظر آن‌ها را در خصوص عوامل تشدید رکود و بدتر شدن وضعیت تولید در ۳.۵ سال گذشته جویا شده است.

اکثریت تولیدکنندگان در این زمینه به خبرنگار «نسیم آنلاین» گفتند که شرایط انتظاری ناشی از مذاکرات هسته‌ای و متصل کردن شرایط داخلی اقتصاد کشور به رفع تحریم‌ها عامل اصلی رکود فعلی بوده و بی‌برنامگی دولت در بخش‌های مختلف اقتصاد کشور هم مزید بر علت شده تا اوضاع برای واحدهای تولیدی طی ۳.۵ سال گذشته غیرقابل‌تحمل شود. گزارش ویدئویی از حال روز این ایام تولیدکنندگان به شرح زیر است: