جهرمی معاون وزیر در نشست فراکسیون شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس شورای اسلامی، اظهارداشت: در ابتدای دولت یازدهم ۴ میلیون مشترک ADSL و ۳۰۰ هزار مشترک اینترنت موبایل در کشور وجود داشت که اکنون شمار مشترکان پهن باند ثابت به ۱۰ میلیون نفر و پهن باند موبایل به ۴۰ میلیون رسیده است.

سرانه دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت در ابتدای دولت یازدهم یک کیلو بیت بر ثانیه بود که اکنون به ۳۵ کیلو بیت بر ثانیه رسیده است. در ابتدای دولت یازدهم ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال کشور ۱۱۱۶ گیگابیت بر ثانیه بود که امروز به ۱۲ هزار گیگابیت بر ثانیه رسیده است.

ظرفیت پهنای باند اینترنت بین الملل نیز از ۸۰ گیگابیت بر ثانیه به یک هزار گیگابیت بر ثاینه افزایش یافته و ظرفیت پهنای باند داخلی از ۶۲۵ گیگابیت بر ثانیه به ۷۰۰۰ گیگابیت بر ثانیه رسیده است. ۲۴ هزار سایت خرید اینترنت در کشور وجود دارد و یک درصد از دامنه های اینترنتی دنیا به پسوند IR تعلق دارد و ۵/۱ درصد محتوای تحت وب را زبان فارسی تشکیل می دهد. ایران بزرگترین جمعیت کاربران اینترنت در منطقه را دارد، گفت: ۴۰ میلیون گوشی هوشمند و ۱۰۰ میلیون سیم کارت در اختیار ایرانی ها است.

جهرمی با بیان اینکه هزینه ایجاد یک استارتاپ در این حوزه یک سوم متوسط ایجاد یک شغل حداقل ۱۰۰ میلیون تومانی است، گفت: ۱۸ هزار تیم توسعه اپلیکشن و ۳ هزار شرکت دانش بنیان در این بخش فعال هستند. سازمان ها از اتصال به شبکه ملی اطلاعات طفره می روند و از این رو مکانیزم و ساختار نهایی اتصال به شبکه دولت اجرایی نشده است.

انتهای خبر/