عباس تابش در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با تائید وجود ۲.۶ میلیارد دلار کالای پوشاک قاچاق افزود: امسال با شناسه دار کردن کالاها تلاش می‌کنیم جلوی قاچاق را بگیریم. وی گفت: از مهر امسال همه ثبت سفارش‌ها برای واردات بر اساس شناسه کالا انجام می‌شود.

مدیرکل بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: به‌وسیله ۱۶ شرکت هزار و ۷۷۰ شناسه کالا برای واردات پوشاک از چین، امارات و ترکیه به ارزش ۳ هزار و ۴۳۲ میلیارد تومان ثبت سفارش شده است. تابش گفت: ۳۰ نمایندگی برندهای خارجی در کشور ثبت شده است و ۱۶ نمایندگی بر اساس شناسه واردات انجام می دهند.

تابش با اشاره به ورود پوشاک به مناطق آزاد افزود: در این مناطق کسب و کار عده ای استفاده از معافیت ها شده است. مدیرکل بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مبارزه با قاچاق کار فرا بخشی است گفت: با توجه به اینکه همه واحدهای تولیدی از تیر امسال مکلف به تولید کالا بر اساس شناسه شده‌اند، اما فقط ۴۴ شناسه به‌وسیله ۱۲ شرکت صادرشده است و این نشان می‌دهد که بخش خصوصی هنوز پای کار نیامده است.

وی افزود: به استناد ابلاغیه وزارت صنعت، معدن و تجارت، به همه صنوف، انجمن‌ها،​اتحادیه ها و تولیدکنندگان اعلام کرده‌ایم که باید از کد شناسه استفاده کنند. وی گفت: بر اساس ماده ۷ آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هیچ واحد تولیدی و هیچ واردکننده‌ای از دو ماه پس از این ابلاغ نباید بدون شناسه کالایی تولید یا وارد کند.

مدیرکل بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: واحدهای صنفی نه قاچاقچی هستند و نه تولیدکننده، بلکه یک واحد خدماتی برای توزیع کالاهایی هستند که سهم بازار دارند. تابش گفت: واحدهای صنفی پیش از عید نوروز همه کالاهای بدون شناسه خود را بفروشند، زیرا پس از عید امکان خرید یا فروش کالاهای بدون شناسه برای آن‌ها وجود ندارد.

همچنین بخوانید:   صدور ارز دیجیتال در یک بانک داخلی

امیرمحمد پرهام فر سرپرست دفتر مبارزه با قاچاق کالاهای هدف ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق و ارز نیز در این برنامه گفت: مصرف سالانه کشور در بخش پوشاک، پارچه و پتو ۸.۱ میلیارد دلار است که از این میزان ۵.۵ میلیارد دلار در داخل تولید می‌شود و ۲.۶ میلیارد دلار قاچاق است.

وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۳۱ هزار بازرسی از واحدهای صنفی پوشاک انجام‌شده که ۲۰ هزار مورد مربوط به کیف و کفش و پنج هزار مورد واحد صنفی عرضه‌کننده پتو بوده است.

پرهام فر گفت: در این مدت درمجموع ۵۶ هزار واحد پوشاک بازرسی شدند. سرپرست دفتر مبارزه با قاچاق کالاهای هدف ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق و ارز افزود: دو هزار پرونده درزمینهٔ عرضه پوشاک قاچاق تشکیل‌شده است. وی گفت: با توجه به‌قرار دادن سقف ورود پوشاک به مناطق آزاد افزایش و گسترش مناطق آزاد دغدغه مهم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

وی افزود: آمار شاغلان صنف عرضه‌کننده پوشاک با آمار تولیدکنندگان این محصولات ازنظر تعداد شاغلان نزدیک هم است. سرپرست دفتر مبارزه با قاچاق کالاهای هدف ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق و ارز گفت:​ برخی واحدهای تولیدی،​ تولیدات خود را با برچسب خارجی عرضه می‌کنند که این ضربه به حقوق مصرف‌کننده است.

به گزارش فارس، بهرام شهریاری نائب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران نیز در این برنامه گفت:​ حجم قاچاق پوشاک نشان می‌دهد دستگاه‌های قانون‌گذار اجرایی و نظارت در این زمینه خوب عمل‌نکرده‌اند. وی با بیان اینکه دو درصد از واردات پوشاک به‌صورت قانونی است، افزود: با توجه به اینکه ۳۰ برند برای عرضه محصولات خود در کشور مجوز گرفته‌اند اما واحدهای بدون مجوز بسته نمی‌شوند.

همچنین بخوانید:   اشتباه نکنید، مارکتینگ فقط بازاریابی نیست!

وی گفت: با توجه به اینکه هنوز تکلیف کالاهای قاچاق در بازار مشخص نیست و تولیدکننده داخلی دچار مشکل است، چگونه به او گفته شود برای کالایی که تولید می‌کند کد شناسه بگذارد. نائب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران افزود: امسال با ثبت سفارش‌های سال های گذشته بدون درج هیچ گونه شناسه‌ای واردات انجام‌شده است.

شهریاری گفت: ۵۰ درصد از بازار خود را در اختیار کالاهای قاچاق قرار داده‌ایم و این نشان‌دهنده کیفیت کار تولیدکنندگان پوشاک است که با این همه مشکلات هنوز در عرصه های مختلف حضور دارد. شهریاری افزود: در صنعت پوشاک ۶۰۰ هزار نفر شاغل‌اند که اگر همین امروز جلوی قاچاق گرفته شود ۶۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد می‌شود. نائب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران گفت: زمانی برای لباس پلیس انگلستان پارچه صادر می‌کردیم و پوشاک به روسیه و آلمان صادر می‌کردیم که اکنون این بازارها را ازدست‌داده‌ایم.

انتهای خبر/