صنعت اسباب‌بازی از نمونه فعالیت‌های پایین‌دستی وابسته به صنعت پتروشیمی به شمار می‌رود که گردش مالی، درآمد و سودآوری آن، بسیار جذاب، قابل‌توجه و برجسته است. در این میان، تقاضای نسبتاً مطلوب داخلی برای خرید و تهیه اسباب‌بازی می‌تواند به اشتغال‌زایی منتهی شود که به‌طور یقین حصول این امر، تنها با اتکای به تولید داخلی محقق خواهد شد. موضوعی که در حال حاضر، آن‌چنان‌که زیبنده ظرفیت‌های کشور است، به دست نیامده و انتظار می‌رود با برنامه‌ریزی و توجه هر چه بیشتر به این فرصت عظیم، مستعد اما مغفول مانده، بستر کسب توفیقات اقتصادی هر چه بیشتر در این بخش، به نحو شایسته‌تری هموار شود.

در حال حاضر قریب به ۱۲ هزار واردکننده در ورود اسباب‌بازی خارجی به کشور نقش‌آفرینی می‌کنند و این حجم انبوه از فعالان حوزه واردات، به‌تنهایی مؤید جایگاه برجسته چنین محصولاتی در بازار کشور است، اقلام و کالاهایی که در سایه بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی خواسته یا ناخواسته نادیده گرفته‌شده و همین غفلت، کشور را از کسب سودهای کلان و قابل‌توجه و سرمایه‌گذاری‌های سازنده، محروم کرده است. طبق آمار تنها در سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ میلیون دلار اسباب‌بازی وارد کشور شده است.

صنعت اسباب‌بازی از جذابیت اقتصادی تا تأثیرات آموزشی و فرهنگی

با در نظر گرفتن مخاطب و جامعه هدف اسباب‌بازی‌ها، بیش‌ازپیش به اهمیت و تأثیرگذاری و حساسیت بالایی که نسبت به این محصولات وجود دارد، پی خواهیم برد. درصورتی‌که حساسیت‌های به‌حق فرهنگی نیز به‌موازات اتخاذ تدابیر اقتصادی و تولیدی در این عرصه (تولید اسباب‌بازی) موردتوجه قرار می‌گرفت؛ علاوه برافزایش هر چه بیشتر فرصت‌های شغلی، دغدغه‌های کمتری در خصوص رشد و تکوین شخصیتی و آموزشی کودکان شاهد بودیم.

همچنین بخوانید:   استفاده حداکثری از ظرفیت بنادر کاسپین و انزلی

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، کم نیستند کارشناسانی که معتقدند باید نظارت بر نوع واردات اسباب‌بازی‌های خارجی تشدید شود، زیرا امروزه اسباب‌بازی‌ها به ابزاری تأثیرگذار در نوع و کیفیت آموزشی، پرورشی و تربیتی کودکان تبدیل‌شده و هرگونه غفلت از حساسیت‌ها و ملاحظات موجود در این عرصه، با تبعات و عواقب ناخوشایند فرهنگی و اجتماعی همراه خواهد شد که جبران آن بسیار سخت، دشوار، هزینه‌ساز و زمان‌بر خواهد بود.

به‌موازات تمامی تهدیدهای مذکور، نباید منافع اقتصادی قابل‌توجه صنعت اسباب‌بازی نادیده گرفته شود و این مهم با پیش‌بینی تمهیدات لازم و برنامه‌ریزی هدفمند، به فرصتی کم‌نظیر مبدل خواهد شد که علاوه بر تأمین نیاز داخلی، می‌تواند توسعه صادرات هر چه بیشتر را نیز در پی داشته باشد و به‌طورقطع با تسخیر بازار کشورهای منطقه، سود هر چه بیشتری از این فعالیت نصیب کشور خواهد شد.

یکه‌تازی چین، در بازار اسباب‌بازی جهان

چین را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اسباب‌بازی در جهان نام نهاد که تولیدات این کشور باکیفیت‌های مختلف و قیمت‌های متفاوت به بازار اقصی نقاط جهان صادر می‌شود. اگرچه برخی گمان می‌کنند کُلیَتِ اسباب‌بازی‌های چینی، بی‌کیفیت و نامرغوب هستند اما به‌واقع کیفیت اسباب‌بازی وارداتی را خریدار تعیین می‌کند و به میزان پولی که برای خرید اسباب‌بازی پرداخت می‌شود، کیفیت تولیدات و اقلام این‌چنینی نیز با افت‌وخیز همراه خواهد بود. درصورتی‌که واردکنندگان اقدام به خرید محصولات باکیفیت کنند، خرابی زودرس و کیفیت نامطلوب برخی اسباب‌بازی‌ها نیز مرتفع خواهد شد.

اما مسئله اصلی در حال حاضر ناظر بر کیفیت اسباب‌بازی‌های چینی موجود در بازار نیست (این قاعده در خصوص تمامی محصولات چینی از اسباب‌بازی تا تجهیزات صنعتی است) بلکه موضوع مهم این است که باید با توجه به تولید داخلی، ضریب ساخت و عرضه اسباب‌بازی‌های ایرانی و داخلی با تکیه‌بر فرهنگ ایرانی و اسلامی تقویت شود و با چنین رویکردی می‌توان بخش زیادی از تبعات و پیامدهای فرهنگی اسباب‌بازی‌های غیر سازنده را مهار و کنترل کرد.

همچنین بخوانید:   ادامه کار دولت روحانی را به مصلحت کشور نمی‌دانیم

با عنایت به نفوذ اسباب‌بازی‌های آموزشی در خانوارها و خرید و تهیه آن از سوی والدین برای فرزندان، این ضرورت بیش‌ازپیش الزام‌آور می‌شود و امید است با نظارت شدیدتر و همچنین حمایت از تولیدکنندگان داخلی و انتقال فناوری‌های و تجهیزات نوین برای تولید اسباب‌بازی در کشور، تهدیدات فعلی به فرصت‌هایی کم‌نظیر در عرصه اقتصادی، تولیدی، فرهنگی تبدیل شود.

چالشی تحت عنوان گرانی مواد اولیه

احمدرضا پور کاوه، یکی از فعالان حوزه تولید اسباب‌بازی در استان البرز، با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه و تأثیر نافذ آن در قیمت تمام‌شده تولیدات، اظهار کرد: این در شرایطی است که واسطه‌ها و دلال‌ها، موجبات افزایش قیمت تمام‌شده را فراهم می‌سازند و برخی تولیدکنندگان با برخورداری از رابطه‌های خاص، مواد اولیه را باقیمت نازل‌تری خریداری و تأمین می‌کنند که این مابه‌التفاوت قیمت، ناشی از حذف برخی از لایه‌های دلالی و واسطه‌گری است. وی افزود: معضل دیگر به استهلاک و قدیمی بودن برخی دستگاه‌ها و تجهیزات مرتبط با تولید اسباب‌بازی بازمی‌گردد که در صورت جایگزین سازی و خرید دستگاه‌های نوین و پیشرفته‌تر، علاوه بر کاهش مصرف برق، شاهد ارتقای کمی و کیفی هر چه بیشتری در بخش تولید اسباب‌بازی داخلی خواهیم بود.

پور کاوه در خاتمه یادآور شد: متأسفانه هرگاه سخن از مقابله با واردات و مهار و کنترل آن سخن به میان می‌آید، عده‌ای گمان می‌کنند هر نوع وارداتی از اصل و اساس غیر سازنده و مخرب است، درصورتی‌که با واردات دستگاه‌ها و تجهیزات تولیدیِ به‌روز، نه‌تنها شاهد بروز خلل در اقتصاد کشور نخواهیم بود بلکه چنین وارداتی به تسریع حرکت اقتصاد کشور در مسیر پیشرفت و شکوفایی نیز ختم خواهد شد.

همچنین بخوانید:   استارتاپ ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!

انتهای خبر/