شرایط سخت اقتصادی این روزها همه را به تکاپو انداخته است. هر کس را به نحوی، آنهایی که زمانی کسب و کارهای پر رونقی داشته اند و اکنون به انحاء مختلف با رکود و چک های برگشتی مواجه اند، آنهایی که حقوق بگیرند و تورم سال های اخیر رمق و توان قدرت خریدشان را به یغما برده و در پی کشف زمینه های تازه برای کسب درآمدند و آنهایی که می خواهند تازه وارد فضای کسب و کار شوند و به ایده ای نو و به قول امروزیش یک استارت آپ پردرآمد و جذاب فکر می کنند.

در چنین فضایی است که چرخیدن آگهی تبلیغاتی برگزاری کلاس هوش اقتصادی آنهم به سبک «شهرام جزایری» وسوسه انگیز می شود، برای اینکه بروند و بفهمند که راه صدساله را اگر نه یک شبه که در فضای اقتصادی موجود چگونه می توان رهوارتر و با رنج و مشقت کمتری پیمود و از تنگناهای کنونی چگونه می توان عبور کرد.

آگهی برگزاری کارگاه آموزشی شهرام جزایری از یک ماه قبل در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود، آنهم تنها با یک سرفصل کلی و البته جذاب و وسوسه کننده؛ «هوش اقتصادی به سبک شهرام جزایری».

فضای اصلی آگهی عکس جزایری را در حال تدریس نشان می دهد، سمت راست عبارت «پرسش و پاسخ» و از جزئیات بیشتر خبری نیست.اینکه منظور از هوش اقتصادی چیست؟ کلاس قرار است برای چه رده سنی، تخصصی، تحصیلی و شغلی برگزار شود و سرفصل های آموزشی از چه قرار است؟ شاید خیلی هم جای سوال ندارد، چون قرار است کلاس «سبک شهرام جزایری» باشد.

اما برگزاری اولین کارگاه آموزشی از جنس هوش اقتصادی شهرام جزایری از زوایه دیگری هم جالب است، از نگاه آنهایی که پس لرزه های سنگین دستگیری شهرام جزایری را در مجلس اصلاح طلب ششم به یاد می آورند، زمانی که جنجالی ترین پرونده اقتصادی پس از انقلاب در سال ۸۱ پای چهره های شاخص بسیاری را وسط کشید، از رئیس مجلس وقت گرفته، تا برخی روسای کمیسیون های اقتصادی، نمایندگان مجلس و مدیران و سردبیران برخی روزنامه ها. کسانی که متهم شدند از جزایری ۲۹ ساله پول گرفته و راه برخی رانت خواری های او باز کرده اند.

پرونده شهرام جزایری در زمان خود با گمانه زنی های بسیار همراه بود، برخی مجلسی ها عنوان کردند وی به عنوان مشارو برخی کمیسیون ها در مجلس ششم تردد داشته است و عده ای او را نابغه اقتصادی می دانستند که در ۲۹ سالگی بیش از ۳۵ میلیارد تومان ارزش دارایی هایش بوده و گرفتار طوفان منازعات سیاسی شده است.

در عین حال علی مژدهی نماینده مدعی العموم در دادگاه او گفت که شهرام جزایری با اتهامات بسیاری از جمله ارتشاء، صادرات غیرقانونی، جعل اسناد دولتی و اختلاس های کلان روبروست و بیش از ۵۰ تن به عنوان شرکای جرم وی روانهٔ دادگاه شدند که اغلب آنان را فرزندان مقامات نظام تشکیل می دادند.

جزایری مهرماه سال ۹۴ از زندان آزاد شد. پرونده او به حد کافی بزرگ و جنجالی بود که زمان نتواند بر این اتفاق گرد فراموشی بپاشد و خبر آزادی او را از چشم رسانه ها مخفی نگه دارد.

این خبر نقطه پایانی بر یک پرونده بزرگ و جنجالی به نظر می رسید، اما ظاهرا برای جزایری آغازی بر یک پایان بود. آغازی که این بار «شهرت» آمیخته با ابهامات بسیار هم به کمک آن می آمد.

پس از مدتی انتشار مصاحبه او با یک مجری معروف در قالب ویدئو اینترنتی توجه ها را جلب کرد، ویدئویی که به اعتقاد برخی ناظران تیزبین بیش از آنکه در صدد پاسخ به کنجکاوی های مطرح درباره جزایری بود مطرح کردن او را به عنوان یک پدیده هدف قرار می داد و گام های بعدی جزایری این ظن را تقویت کرد، زمانی که از گروه های تلگرامی بورسی سر درآورد و به بحث و جدل با معامله گران بازار آشفته و بی رونق سهام پرداخت و البته وقتی که ادعا کرد برای بحران پرونده جنجالی «پدیده شاندیز» راه حل دارد و اخیرا که در صفحه اول یکی از روزنامه ها برای نجات اقتصاد ایران نسخه پیچیده است.

مانورهای جزایری در فضای رسانه های مجازی اما تنها کنجکاوی فعالان بالفعل و بالقوه اقتصادی را قلقلک نداده است و ناخودآگاه توجه ناظران و فعالان رسانه ای را نیز به خود جلب کرد، اینکه چرا او پس از ۱۳ سال تحمل زندان و متهم و محکوم شدن به فساد اقتصادی همچنان مایل است در سیبل و مرکز توجه ها باشد؟ چرا اصرار دارد ثابت کند در نوع خود پدیده است و راهکارهای بدیع برای خروج همه اعم از سازمان ها، پروژه ها و طرح ها، معامله گران بورس، علاقمندان به کارآفرینی و حتی کشور از مشکلات و تنگناهای اقتصادی دارد؟

ثبت نام در کارگاه آموزشی هوش اقتصادی به سبک شهرام جزایری

این سوالات بود که خبرنگار فارس را بر آن داشت تا با شماره تماس درج شده بر روی آگهی برگزاری کارگاه آموزشی جزایری تماس بگیرد و ببیند شرایط شرکت در کلاس چیست و او در این دوره چه حرف هایی برای گفتن دارد.

آقای مودبی گوشی را برمی دارد و به سوالات پاسخ می دهد، شهریه حضور در کارگاه ۷۵۰ هزار تومان است، بقیه اطلاعات هم در آگهی درج شده است. محل برگزاری هتلی است در شهر کرج، زمان ۱۴ تیرماه و مدت دوره ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر.

شهریه بالای شرکت در کلاس باید از سوی خبرگزاری تقبل شود که با مساعدت سردبیر چک آن را بخش مالی خبرگزاری می کشد و به شماره حساب داده شده واریز می شود. چند روز بعد عضو یک کانال تلگرامی می شوم که ظاهرا اغلب اعضاء با هم آشنا هستند و گفت و شنود چاق سلامتی دارند. چارچوب خاصی برای ارسال پست در این گره وجود ندارد و بحث و پست ها عمومی و از هر دری است.

یک روز قبل از برگزاری دوره، دوباره آگهی برگزاری دوره آموزشی هوش اقتصادی به سبک شهرام جزایری در گروه مدیر اجرایی و دوستان توجهم را جلب می کند، آگهی همان است با قید «اولین کارگاه آموزشی» اما تاریخ عوض شده و زمان را ۲۶ تیرماه اعلام می کند.

با مجری برنامه تماس می گیرم و پاسخ می دهد ؛ بله زمان برگزاری کارگاه آموزشی عقب افتاده است، آنهم بدون احساس نیاز به اطلاع رسانی بیشتر. خدارا شکر می کنم که به طور اتفاقی تلگرامم را چک کرده ام وگرنه باید فردا تا کرج می رفتم و دست از پا درازتر برمی گشتم.

و اما کلاس

محاسباتم درباره زمان رسیدن به کرج درست از آب درنمی آید. ساعت ۱۰.۳۰ دقیقه است که به هتل محل برگزاری در شهر کرج می رسم، استرس دارم که نیم ساعت از زمان کارگاه ۶ ساعته را از دست داده ام اما جواب کارمند پذیرش هتل زمانی که می گوید آقای جزایری هم دقایقی قبل وارد هتل شده است آرامم می کند.

کارگاه در یکی از سالن های برگزاری مجالس هتل که دارای یک سن با طرح چوب است در حال برگزاری است، شرکت کنندگان چند نفر، چند نفر دور میزهای گرد پذیرایی نشسته اند، شمعدانی هایی که در وسط میزها با گل های سفید و صورتی تزئین شده اند حال هوای مجالس عروسی را تداعی می کنند و اینکه فضا اساسا مناسب کارگاهی آموزشی نیست.شهرام جزایری اما پشت تریبون و روی سن مهیای شروع کلاس است.

دو ساعت برای معارفه حاضران؛ از اعلام تلفن همراه تا درآمد و سود

دقایقی بعد کلاس با سلام و احوالپرسی سریع استارت می خورد، جمع حاضر حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر به نظرمی آیند که به مرور ۱۰ – ۲۰ نفری به این جمع افزوده می شوند.

جزایری کارگاه هوش اقتصادیش را با درخواست معارفه حاضران شروع می کند، بدین ترتیب که از حضار می خواهد یک به یک خود را معرفی کنند، از کسب و کارشان بگویند، گردش مالیشان در طول یک سال، سود یک ساله اشان و در آخر هم شماره تلفن شان را اعلام کنند، در این میان شماره تلفن ها به دقت توسط خانمی که منشی جلسه است و زمان کوتاهی را نیر به عنوان مجری برنامه تریبون را در اختیار می گیرد ثبت می شود.

انجام معارفه در نوع خود قابل تامل و منحصر به فرد است، چرا که از ۶ ساعت زمان اعلام شده دو ساعت تمام به معارفه حضار می گذرد. بلندگوی بی سیم از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۲:۳۰ به ترتیب میان شرکت کنندگان دست به دست می شود و پرزنت حاضران با سوال و جواب های جزایری با افراد حاضر انجام می شود.

برخی اطلاعات محرمانه کسب و کارها بی پروا مورد سوال قرار می گیرد و حاضران هم به آن پاسخ می دهند، در نهایت آنچه به دست می آید جمع ناهمگونی است از کسب و کارهای مختلف، تحصیلات و رشته های تحصیلی متفاوت و حتی گروه های سنی بسیار متفاوت که از نقاط مختلف کشور گرد هم آمده اند تا «هوش اقتصادی» به سبک شهرام جزایری را بیاموزند.

آقایی حدوداً ۴۰ ساله در معرفی خود می گوید در کویت فعالیت اقتصادی دارد با گردش مالی ۵- ۶ میلیارد تومانی، به یاد ندارم عدد را ماهانه می گوید یا سالانه .

دیگری استاد رشته اقتصاد سیاسی و از ساکنان خود کرج است، دیگری کارمند روابط عمومی شهرداری کرج، خانم و آقایی که در صنعت تهویه مدیر بازرگانی و فعال بخش توزیع هستند و به ترتیب درآمد سال گذشته خود را ۲۰۰ و ۵۶۰ میلیون تومان اعلام می کنند، پسر جوانی که در کرج در کار و ساخت و ساز است، گردش مالیش را ۸.۵ میلیارد تومان عنوان می کند،ساخت و ساز بدهکارش کرده و جزایری می گوید که او را به به یاد جوانی خودش می اندازد!.

چند نفر هم از شیراز آمده اند، یکی از آنها خود را دکترای منابع انسانی و استاد دانشگاه معرفی می کند و در عین حال مدیر یک پژوهشکده در شیراز است و سود سال گذشته اش را با اکراه ۲۰۰ میلیون تومان اعلام می کند. خانمی که مهماندار هواپیمایی قشم ایر است و است و باعث می شود شهرام جزایری یادی هم از بابک زنجانی کرده و خیلی خودمانی بابک خطابش کند.

مرد حدودا ۴۰ ساله ای که مدیر آژانس مسافرتی است. می گوید وضعیت این کسب و کار در حال حاضر تعریفی ندارد. پسر جوانی که او هم از شیراز آمده و می گوید در پی راه اندازی یک استارت آپ است و امیدوار کارگاه آموزشی جزایر در این راه کمکی به او کند.

پدر و پسری که آنها هم در صدد راه اندازی یک کسب و کار جدیدند

جمعی از حاضران هم روسای اتحادیه ها و فعالان اقتصادی شهر کرج و چهره های استان هستند که البته به عنوان مهمان و بدون پرداخت هزینه ۷۵۰ هزار تومانی حضور پیدا کرده اند، تعدادشان کم نیست و اگر از شرکت کنندگان ثبت نام کرده بیشتر نباشند کمتر هم نیستند.

فیروز کریمی سرمربی فوتبال یکی از این افراد است که حضورش درگیرو دار معارفه ها با تشویق حاضران مواجه می شود و تنوع و تنفسی به فضا می دهد.

کلاس درس هوش اقتصادی شهرام جزایری از چه قرار است؟

ساعت از ۱۲:۳۰ گذشته است که کلاس درس شهرام جزایری آغاز می شود، اما «هوش اقتصادی » به سبک شهرام جزایری از چه قرار است؟؟؟

درس کارگاه آموزشی جزایری با این عبارت شروع می شود که صاحبان فکر و اندیشه مسیرهایی را رفته اند. مهمترین بخش یک کشور نیروی انسانی است و باید دید چه آیتم هایی را در نظر بگیرم که نیروی انسانی مان را به روز کنیم؟.. اولین شرط موفق بودن در رشته کاری داشتن علم و دانش است، الزامادانشگاه نه، بلکه سوادتجربی مهمتر از علم است.

مشورت گرفتن در کار بسیار مهم است زیرا ممکن است در ارزیابی کار زوایایی را ندیده باشید…شکل ظاهری آدم ها ملاک سنجش آنهاست، در گذشته از من می پرسیدند شهرام تو چطور اینقدر وام می گیری؟ می گفتم به راحتی با کت و شلوار تمیز و مرتب می رفتم وام می گرفتم، بنابراین شکل ظاهری خیلی مهم است؟

جزایری در ادامه می گوید: شکست هیچ معنایی ندارد بلکه مقدمه ای بر پیروزی های بزرگ است.

این جمله را قبلا هم با عکس سه در چهار او در برخی گروه ها تلگرامی دیده ام و البته تصورم این است قدمت کشفش به زمان افلاطون و سقراط بازگردد.

او این را هم تاکید می کند که: اقرار و اعتراف به شکست و نالیدن از آن مردود است. بیش از ۱۳ سال من متوقف شدم، طلبکار داشتم، مذاکره کردم و توانستم کشتی نابود شده را با پتانسیل های خوب بسازم… یکی از مهمترین فاکتورهای موفقیت انسان ها را اعتماد به نفس می دانم، از کلمات قاطع، محکم و جازم در مکالماتتان استفاده کنید. مهمترین بخش رفتاری یک مدیر،یک کارمند و یا حتی یک فرد ساده متقاعد سازی است، یکی از مهمترین کارها تامین منابع برای پروژه است و متقاعد سازی در این رابطه شرط اساسی را بازی می کند. مهمترین بخش متقاعد سازی عقلانیت و منطق است و این وقتی است که وضعیت ساختاری فعالیتتان مناسب باشد و در ابزار منظم ساختاری با دیگران دیالوگ کنید. ساختار منضبط است که می تواند طرف مقابل را برای سرمایه گذاری و همکاری متقاعد کند…مسئولیت کارهای سخت و دشوار بنگاهتان را خودمان بپذیرید. مسئولیت پذیری یکی از مهمترین ویژگی های یک فرد کاریزماتیک است.

جزایری دراین جا تعریف می کند که در فعالیت های اقتصادی که داشته همواره خود درگیر کار و البته سخت تریم بخش هایش بوده و حتی ۱۳ سال در زندان از طریق موبایل بر کارهایش نظارت می کرده است.

او در این میان گریزی هم به وضعیت موجود اقتصادی می زند، وزرای دولت را بی کفایت خوانده و می گوید: آنها حتی علم کافی برای راه اندازی یک استارت آپ ندارند. باید ببینید مالیات اررزش افزوده چه بلایی بر سر بنگاه های تولیدی آورده است.. مهمترین کار در فعالیت اقتصادی تامین منابع ارزان است، آیا الان زیر ۵۰ درصد نرخ تامین پول تمام می شود؟…

و درس را ادامه می دهد که: کسی که دانش جذب منابع مالی و متقاعد سازی را دارد می تواند فعالیت های اقتصادی بزرگ را ایجاد کند..در شرایطی که محصولات تولیدی از کیفیت و قیمت یکسان برخوردارند در چه شرایطی موفق خواهید بود؟ در شرایطی که ساختار شما منظم تر باشد…

جزایری در اینجا ساختار منظم را ساختاری می داند که قائم به فرد نبوده و در قالب شرکت و مجموعه های حقوقی شکل بگیرد. «شناخت»، «راهکار» و «اجرا» سه موردی است که او به عنوان عناصر ایجاد ساختار نام می برد

فصل توسعه پایدار

با این مقدمه چینی ها جزایری به بحث توسعه پایدار می رسد، و با اشاره به مربی نام آشنای حاضر در جلسه می پرسد؟ چرا الان آقای فیروز کریمی دارای یک بنگاه ورزشی در تابلوی بورس نیست؟

و ادامه می دهد: ما به دنبال ابزار نامحدود برای توسعه پایدار برای بنگاه هایمان هستیم. توصیه می کند افراد توانمند در محیط خود پررنگ هستند پس در محیط خود پررنگ شوید.

جزایری دوباره به بحث توسعه پایدار می رسد.. آنچه برای پایداری لازم است، درازمدت، آهسته و پیوسته، محکم و تاثیرگذار بودن است.. توسعه پایدار نیازمند ساختار، تشکیلات و ابزارهای دقیق است.. برای رسیدن به توسعه پایدار کلیدی ترین رفتار شما دقیق تر بودن شماست، دقت شما در ساختارتان موجب توسعه پایدار می شود..

مهمترین رکن دقت هم تمرکز است. فوکوس کنید روی کار تا به نتیجه برسید..نداشتن اطاله وقت مهم است، برنامه مدون که نوشته شد باید با بیشترین سرعت عمل اجرا شود. هر لحظه تاخیر باعث خسارت است. کار را مشمول مروز زمان می کند و اساسا از مد می افتد.

می گوید: نیروی انسانی بزرگترین سرمایه است، می توانید حس وفاداری به وجود آورید، در سایه آن رشد کنید و به توسعه پایدار برسید.. جهان اولی ها با یک جمله ساده سایر اقشار را مدیریت می کنند و آن جمله این است «می خواهید متمایز باشید». و بعد متناسب با توان مالی افراد محصول عرضه می کنند. تولید یک رولز رویس ۳۸۵ هزار دلار و محصول دیگر ۵ میلیون دلار قیمت دارد. این جمله را در سر در یکی از پاساژ های گران قیمت شمال تهران هم می بینید.

مدرس دوره هوش اقتصادی به سبک خودش توصیه می کند که فعال اقتصادی نباید هرگز درگیر بحث متمایز بودن شود.

اگر می خواهید توسعه تان پایدار باشد مجموعه خود را روانشناسی و روانکاوی کنید، به جای کارگر زراعی کارگر صنعتی بسازید.

و تعریف می کند کارگر زراعی در چارچوب زمین خود و تنها به محصول خود می اندیشد و کارگر صنعتی باید در ساختارکار کند و به برآیند کار در ساختاربیندیشد.

جزایری ادامه می دهد: برای تغییر فرهنگ کارگر باید او را واکاوی و روانشناسی کرد.

بحث توسعه پایدار جزایری اینجا به آخر می رسد،اما معلوم نیست برداشت جمع ناهمگون از هوش اقتصادی که مشتاق یادگیریش بوده اند چقدر است، در جمع که چشم می دوانم برخی در حال چرت زدن هستند و عده ای هم سرشان در موبایل هایشان فرو رفته است، رخوت بعد از صرف ناهار هم احتمالا مزید بر علت باشد.

اما همکاران جزایری در جلسه هوش اقتصادی

جزایری در میانه بحث خود از دو تن از همکارانش هم کمک می گیرد، یکی نظریه بازی یا گیم را باز کرده و اصولی تئوریک را می گوید، نفر بعدی هم که گویا فعال اقتصادی است در پشت تریبون از جلسه ای که با معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت داشته اند صحبت می کند و ارتباط اظهاراتش با کارگاه هوش اقتصادی به سبک شهرام جزایری چندان معلوم نیست.

مربی شوخ طبع فوتبال هم به دعوت جزایری پشت تریبون می رود و از پتانسیل های اقتصادی ورزش در شهر البرز و بی مهری ها به آن می گوید و البته طبق معمول خاطراتش فضا را با نشاط می کند.

همانگونه که گفته شد بخشی از حاضران در این نشست را مهمانان تشکیل می دادند که فیروز کریمی هم یکی از آنهاست و احتمالا کنجکاوی او را مانند بقیه به تالار هتل .. کشانده است.

کارگاه هوش اقتصادی شهرام جزایری بدین منوال و با بحث هایی که خلاصه و شالوده اساسی آن در این گزارش مطرح شد به پایان رسید، از نشست فیلمبرداری و تصویربرداری شد و در پایان هم با اهدای لوح و تابلوفرشی با تصویر خود او مورد تقدیر قرار گرفت. حضار گرد آمدند و با پدیده اقتصادی عکس یادگاری گرفتند.

جزایری در بین صحبت هایش گریزهای متعددی به دوره زندان و گذران محکومیتش داشت و در اظهاراتی تلویحیش تلاش داشت بگوید قربانی هوش سرشار اقتصادیش شده است،

به گفته او این کارگاره مقدمه ای بر راه اندازی «مدرسه کسب و کار شهرام » و «بانک بین المللی شهرام» است.

تلاش برای اجتناب از قضاوت یک سویه

با خودم کلنجار می روم که دستاورد جمع از این کارگاه چه بوده است. بر این اساس در پایان نشست نظر برخی از حاضران که ثبت نام کرده و یا به عنوان مهمان در جلسه حضور داشتند را می پرسم؛

آقای روزنامه نگاری که به همراه همسرش در برنامه حضور دارند و البته جزو مهمانان هستند، می گوید: نکات مطرح شده اغلب تکراری بود. مسائلی بود که بارها شنیده ایم.

خانمی که مدیرعامل یک کارخانه در شهر ملارد کرج است و به عنوان مهمان در جمع حضور دارد، در برابر پرسشم تاملی می کند، سرش را به علامت بد نبود تکان می دهد و در عین حال معتقد است کلاس بعضا نکات خوبی برای او در شغل مدیریتش داشته است.

می گوید: مسائلی بود که من نسبت به آنها احساس نیاز می کردم اما شک داشتم انجامشان بدهم و این کلاس از این نظر به من کمک کرد.

از خانم و آقایی که در بخش بازرگانی و توزیع صنعت تهویه فعالیت داشتند، برآیند کلاس را پرسیدم، خانم عنوان کرد انتظاربرآیند ۱۰۰ از این کلاس نداشته است و فکر می کرده که تا ۵۰ درصد برایش مفید باشد.

و در عین حال می گوید برآیند کلاس کمتر از حد انتظارش بوده و بیش از ۳۵ درصد برایش مفید نبوده است.

آقای همراه او هم می گوید نظر خاصی ندارد.

آقایی که فعال اقصادی است و در کشور کویت فعالیت دارد در پاسخ در پاسخ به سوالم می گوید: حضور در کلاس آقای جزایری برای یک بار بد نبوده است، اما برای مرتبه های بیشتر نه.

می پرسم از چه جهت، از این نظر که ببینید آقای جزایری کیست و چه حرفی برای گفتن دارد، پاسخ می دهد. بله

می پرسم از مهمانان بوده است یا اینکه با پرداخت هزینه به کلاس آمده که پاسخ می دهد، خیر، هزینه ۷۵۰ هزار تومانی کلاس را پرداخته است و البته به من یادآوری می کند که هزینه کلاس های آقای جزایری در تهران ارزانتر و ۵۰۰ هزار تومان است.

و از یکی دیگر از آقایان حاضر می پرسم. او هم در ساعت معارفه خود را فعال بخش خصوصی معرفی کرده بود. در پاسخ می گوید: کلاس بد نبود. به خصوص که رایزنی هایی هم با آقای جزایری داشته و به او قول همکاری داده است.

هوش اقتصادی که شهرام جزایری از آن نگفت و هرگز هم نمی گوید

دیر زمانی نیست، روزهای مجلس ششم، وقتی که به عنوان خبرنگار پارلمانی در این مجلس رفت و آمد داشتم و پس لرزه های دستگیری و محاکمه شهرام جزایری غوغایی در آن به پا کرده بود.

لیستی نزدیک به ۱۰۰ نفر از شخصیت های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دانسته و ندانسته متهم به همکاری با متهم بزرگترین پرونده فساد اقتصادی کشور تا آن زمان بودند، کسانی که کشتی شکسته شهرام جزایری آنها را با خود به زیر می کشید، کلاس شهرام جزایری اما از آنجا برایم خنده دار می شود که می گوید: کت و شلوار می پوشیدم و شیک و مرتب به بانک می رفتم و وام می گرفتم.

اما از توصیه نامه هایی که با امضاء و سربرگ این و آن در جیبش بوده هیچ نمی گوید.

شرکت کنندگان در کارگاه هوش اقتصادی شهرام جزایری اگر در تالار عروسی که دست بر قضا کارگاه آموزشی او شده بود دقت می کردند، هوش اقتصادی او را بهتر درک می کردند، اما نه از میان بدیهیات و موارد پراکنده و بی ربطی که تحت عنوان هوش اقتصادی به خوردشان داد، بلکه زمانی که اطلاعات فعالیت اقتصادی شان را شخم می زد، شماره تلفن هایشان را یک به یک ثبت می کرد، در تنفس اعلام شده برای ناهارسر میزهایشان می رفت و گپ و گفت و قرار و مدارهای کاری که می گذاشت.

از آنجایی که بنای ما حضور در کارگاه جزایری به صورت نامحسوس بود خودم را مدیر روابط عمومی سازمانی که زمانی واقعا در بخش اطلاع رسانی آن حضور داشتم معرفی کردم، جزایری موقع ناهار کپ و گفت کوتاهی هم با من داشت و پیشنهاد او، اینکه می شود در رابطه با فعالیت سازمانی که در آن مشغولم با هم گفت و گو، تعامل و همکاری داشته باشیم.

در واقع کارگاه هوش اقتصادی آقای جزایری بیش از آنکه برای شرکت کنندگانش آب و نانی داشته باشد برای او فرصت ساز است، فرصت یافتن روابط تازه برای ورود و استفاده از امتیازات ویژه ای که شاید در فضای غیرشفاف اقتصادی کشور دستیابی به آنها کار هر کسی نباشد.  

فرصتی برای زدن بلوف های بزرگ از تجارت با آفریقا و آسیا و …

و شاید زمانی برای اعاده حیثیت وقتی که از اذعان سفارتخانه های کاناد و .. به تائیدش به عنوان فعال اقتصادی می گوید.

تردیدی وجود ندارد که عصر جدید ارتباطات و شبکه های اجتماعی فرصت چنین مانورهایی را برای شهرام جزایری و جزایری ها فراهم آورده است، اما اینکه چرا جامعه امروز ایران اکنون او را به عنوان یک پدیده اقتصادی می پذیرد، تریبون او می شود و برای حضور در کلاسش هزاران کیلومتر راه می پیماید و هزینه سنگین می دهد حکایت دیگری است.

جزایری آمده و راه رفته گذشته را با ظرافت و دقت بیشتری طی می کند،هر روز در جایی اظهار نظر می کند و تز می دهد و کسی نمی پرسد در کشور ۸۰ میلیونی و بزرگ ایران هیچ هوش اقتصادی نیست که پرچمدارش باید شهرام جزایری و شاید جزایری ها باشند؟

داستانی که شاید برخی در کشور باید درباره اش پاسخ دهند و بگویند که چرا؟

انتهای خبر/فارس