به گزارش آژانس کسب‌وکار هورموند، دکتر ناصر پاشاپور نیکو مدیرعامل گروه dnaunion در نشست خبری در خصوص پژوهش کیفی با موضوع بررسی نیازهای صنعت بازاریابی در ایران گفت: شناخت بازاریابی در ایران از دغدغه‌های مهمی است که برای موشکافی آن پژوهش جامعی را اجرایی کرده است.

آموزش بازاریابی در ایران، همگام با پیشروی صنعت و کسب‌وکارها در بازار و علم روز اجرایی نمی‌شود. بازاریابی آموزش داده‌شده در ایران؛ در بهترین حالت مطابق با علوم سی سال پیش اروپا و آمریکاست. همین موضوع باعث کاهش میزان کارآمدی فعالان بازاریابی در ایران شده است. پیامد این آموزش نامناسب، شناخت نادرست فعالان صنعت نسبت به بازاریابی است. پیامدی که باعث اجرای نادرست تبلیغات و پژوهش‌های این حوزه می‌شود. در این میان؛ برخی از شرکت‌های خارجی فعال در ایران شیوه‌های نوینی را اجرایی می‌کنند و برای ادامه درست عملکردشان نیاز به مشاوره‌ی شرکت‌های تخصصی در این حوزه دارند.

طبق بررسی‌های صورت گرفته در پژوهش «بررسی نیازهای صنعت بازاریابی در ایران»، بازاریابی در ایران صنعتی نوپاست و هنوز شناخت جامع و کاملی از آن صورت نگرفته است. پژوهش موردنظر؛ شامل ۲۳ مصاحبه‌‌ی عمیق رودررو با مسئولان کلیدی شرکت‌هایی بوده که بیشترین سهم بودجه‌های تبلیغاتی را در سال‌های اخیر به خودشان اختصاص داده‌اند. در این پژوهش آمده فعالان در این حوزه به بازاریابی نگاهی تجربی و به دور از یافته‌های علمی دارند. این نگاه تجربی باعث ایجاد ذهنیت ناخوشایند در فعالان حوزه بازاریابی کشور شده و منجر به اجرای فعالیت‌ها به‌صورت آزمون‌وخطا می‌شود.

به نقل از جهان اقتصاد، شرکت‌های منتخب در پژوهش «بررسی نیازهای صنعت بازاریابی در ایران»، به‌طور نمونه از میان ۱۲۰ شرکت فعال در حوزه‌های مختلف بازار انتخاب‌شده‌اند. حاضران در این پژوهش جزء فعالان عرصه بازاریابی کشور بوده و در سمت مدیر و مسئول بازاریابی یا مدیرعامل فعالیت داشته و عده‌ی بسیار معدودی از آن‌ها مدیر برند یا مدیر تحقیقات بازاریابی بوده‌اند. مصاحبه‌های صورت گرفته در بازده زمانی حدود ۵۵ تا ۷۵ دقیقه انجام‌شده و دستاورد این دقیقه‌ها ۵۰۰ صفحه مکتوب از عقاید و تجارب فعالان بازاریابی در ایران بوده است.

همچنین بخوانید:   فرآیند ارزش‌گذاری برای مشتری

همچنین پژوهش صورت گرفته باهدف تجزیه‌وتحلیل بینش مصاحبه‌شوندگان از بازاریابی در ایران امروز، بررسی احتیاجات آینده‌ حاضران در پژوهش، کشف بینش مخاطبان از شرکت‌های فعال در زمینهٔ بازاریابی ایران، توصیه‌ها و پیشنهاد‌های شرکت‌کنندگان در پژوهش بوده است. گروه dnaunion به‌منظور دسترسی بازیگران اصلی عرصه بازاریابی کشور به نتایج تحقیق موردنظر گردهمایی را با حضور این افراد تأثیرگذار در ده بهمن ۹۶ برگزار کرد. در این گردهمایی افراد تأثیرگذاری از شرکت‌های معتبر داخلی و خارجی فعال در ایران حضورداشته و به بررسی برخی از نتایج تحقیق با دقت بیشتری پرداختند.

همچنین در این گردهمایی اعضایی از مقامات ارشد وزارت ارشاد، سازمان صداوسیما، سازمان زیباسازی و شورای شهر نیز حضور داشتند. علاوه بر این، در گردهمایی موضوعات در سه پنل تخصصی؛ نیروی انسانی و چالش‌های آن، اطلاعات بازار و چالش‌های آن، تبلیغات و چالش‌های آن موردبررسی قرار گرفتند. در این مرحله افراد مطرحی از برندهای داخلی و خارجی پنل­ها را هدایت کرده و سؤالات مختلفی مطرح شد. این پنل­ها تعاملی بوده و ارتباطی دوسویه میان هدایت‌کنندگان و حاضران گردهمایی برقرار شد.

در این گردهمایی وی مشکلات در حوزه صنعت بازاریابی را بدین‌صورت برشمرد: ۱) بازاریابی در ایران به‌اندازه کافی شناخته‌شده نیست. ۲) آموزش بازاریابی در ایران درست و به‌روز شده نیست. ۳) حوزه بازاریابی در ایران فاقد نیروی کار متخصص و کارآمد است. ۴) بازار ایران پیچیده و پر از تابوهایی ست که شکسته نشده است. ۵) اغلب شرکت‌های داخلی سنتی؛ احساس نیاز نسبت به بازاریابی نکرده و آن را جز هزینه چیز دیگری نمی‌پندارند.

وی همچنین مشکلات در حوزه صنعت بازاریابی (بخش تبلیغات) را به شرح ذیل بیان کرد: ۱) شرکت‌های تبلیغاتی در بینش بسیاری از برندها تصویر بدی دارند. ۲) چنین شرکت‌هایی گران و سودجو و فرصت‌طلب بوده و مشتری مدار نیستند. ۳) به کار تیمی و همفکری با مشتری تن نمی‌دهند. ۴) تجزیه‌وتحلیل و آنالیز ندارند و اغلب از منظر هنری و احساسی با بریف مشتری برخورد می‌کنند. ۵) رسانه‌های تبلیغاتی اغلب بدون آنالیز و تفکر و تحلیل برای مشتریان انتخاب می‌شوند. ۶) دغدغه سنجش تأثیرگذاری آثار تبلیغاتی در ایران وجود ندارد. ۷) نیاز به شرکت تبلیغاتی (generalist) که در همه زمینه‌ها تخصص داشته باشد. ۸) نیاز به شرکت تبلیغاتی که ازلحاظ امکانات و وسایل کامل باشد.

همچنین بخوانید:   بازاریابی تعاملی

پاشاپور نیکو مشکلات در حوزه صنعت بازاریابی (بخش تحقیقات بازار) را نیز با عناوین ذیل برشمرد: ۱) در ایران به‌اندازه کافی تحقیقات بازار صورت نمی‌گیرد. ۲) اغلب شرکت‌های تحقیقات بازار ایران در فهم دقیق مشکل مشتری و تهیه متدلوژی تحقیق مناسب با مشکل مواجه و ازیک‌طرف تحلیل و آنالیز نتایج ضعیف عمل می‌کنند. ۳) در اغلب شرکت‌ها الگو و چارچوب کاری مشخص وجود ندارد. ۴) قابلیت جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات موثق در شرکت‌های تحقیقاتی وجود ندارد. ۵) شرکت‌های تحقیقات بازار توانایی انجام برخی تحقیقات پایه‌ای ساده را هنوز ندارند. ۶) فقدان رصد هرروزه بازار در ایران حس می‌شود. ۷) فقدان پژوهش‌های بیشتری درزمینهٔ تحقیقات بازار احساس می‌شود. ۸) نیاز شناخت بهتر مصرف‌کنندگان، عادات و فرم زندگی آن‌ها. ۹) فقدان اطلاعات ثبت‌شده درباره ویژگی‌های مصرف‌کنندگان. ۱۰) احتیاج به تحلیل و آنالیز پشت پروپوزال‌ها و راه‌حل‌ها آن‌ها. ۱۱) فقدان ابزاری برای سنجش اثربخشی تبلیغات تلویزیون. ۱۲) فقدان سنجش اثربخشی کمپین‌های تبلیغاتی در ایران. ۱۳) فقدان مشاوران تخصصی درزمینهٔ رسانه‌های تبلیغاتی.

وی در خصوص مشکلات در حوزه صنعت بازاریابی گفت: مشکلات در حوزه صنعت بازاریابی شامل موارد زیر است، ۱) در بینش آنی مخاطبان، بازاریابی ایران در شرایط بسیار نامطلوبی قرار دارد: این مشکلات غالباً پایه‌ای بوده و به عدم آموزش صحیح و تجربه کافی دست‌اندرکاران این زمینه بازمی‌گردد. ۲) سطح تجربه پایین و فهم روند حرکتی بازاریابی در ایران. ۳) وجود تجربیات ناقص و ناکام در بازاریابی ایران. ۴) فقدان آموزش آکادمیک به‌عنوان پشتوانه بازاریابی در ایران. ۵) نبود مدارس آموزش‌دهنده بازاریابی در ایران. ۶) جابجایی سریع نیروهای فعال در حوزه بازاریابی ایران. ۷) فقدان فهم بیشتر اختلافات فرهنگی مصرف‌کنندگان ایران.

همچنین بخوانید:   ایرانی‌ها به آمارهای حسن روحانی تردید دارند

انتهای خبر/