رئیس سازمان تجارت جهانی هشدار داد تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای وضع تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم ممکن است تلافی سایر کشورها را برانگیخته و به پیامدهای پیش‌بینی‌نشده‌ای منجر شود. روبرتو آزودو، مدیرکل سازمان تجارت جهانی، پس از دیدار با میشل ثمر، رئیس‌جمهور برزیل به خبرنگاران گفت: زمانی که کشورها به تلافی‌های دوجانبه روی می‌آورند، زمان آغاز تلافی‌های تجاری را می‌بینید، اما معلوم نیست چه زمانی به پایان می‌رسند.

برزیل اعلام کرده به دنبال معافیت از تعرفه‌های جدیدی است که از سوی آمریکا وضع‌شده است. آزودو گفت: فرآیند تلافی ممکن است در حال حاضر جنگ‌های تجاری را به راه بیندازد که به نفع هیچ‌کس نیست. وی خواستار این شد که به‌جای اقدامات دوجانبه متعدد، رویکرد چندجانبه‌ در تجارت دنبال شود.

دونالد ترامپ هفته گذشته گفت: وی تعرفه ۲۵ درصدی را برای واردات فولاد و تعرفه ۱۰ درصدی را برای واردات آلومینیوم وضع خواهد کرد. تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا کشورها را واداشت به دنبال معافیت از این تعرفه‌ها یا بررسی تدابیر تلافی‌جویانه باشند. ترامپ گفته است کانادا و مکزیک از این تعرفه‌ها معاف خواهند شد. آمریکا به‌منظور بازبینی توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی در یک مذاکرات طولانی با کانادا و مکزیک قرار دارد.

به گزارش ایسنا، آزودو گفت: برزیل در حال بررسی گزینه‌هایی برای واکنش به تعرفه‌ها است. برزیل که دومین تأمین‌کننده فولاد آمریکا پس از کانادا است، خواستار گفت‌وگو برای رسیدن به تفاهم با آمریکا بوده و با سایر کشورها در تماس است تا از تدابیری که آن‌ها در نظر دارند مطلع شوند.

مدیرکل سازمان تجارت جهانی گفت: نمی‌داند آیا برزیل به مکانیزم حل اختلاف این سازمان متوسل خواهد شد یا خیر، اما برزیل چنین اقدامی را منتفی نکرده است. بر اساس گزارش رویترز، وزیر دارایی برزیل روز گذشته گفت: دولت هنوز درباره چگونگی واکنش به این تعرفه‌ها تصمیمی نگرفته است و لازم است ببیند آمریکا در مذاکرات دقیقاً چه می‌خواهد.

انتهای خبر/

نظر شما چیست؟
۰
۰