یک فعال حوزه کارگری بر این باور است که نمره وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه روابط کار و ایجاد شرایط تسهیلگر در میان کارگران و کارفرمایان مردود است و طرح‌های اشتغالزایی اخیر نیز بدون رعایت سه‌جانبه‌‌گرایی ابلاغ شده‌اند.

فرامرز توفیقی با اشاره به اینکه مدل جدید اشتغالزایی دولت در قالب طرح کارورزی و مهارت‌آموزی حین اشتغال در نهایت محکوم به شکست است، ‌اظهار داشت: یکی از دلایلی که آن را محکوم به شکست می‌دانیم، عدم انجام کار علمی و زیربنایی روی این طرح‌ها است.

وی افزود: با وجود آنکه وزارت کار دائم بر طبل سه‌جانبه‌گرایی می‌کوبد اما در ۲ سال اخیر هیچگونه سه‌جانبه‌گرایی در طرح‌ها، لوایح و اقدامات حوزه کار و کارگری وزارت کار مشاهده نشده است؛ نمونه‌های نبود سه‌جانبه‌گرایی همان لایحه اصلاحیه قانون کار، بخشنامه‌های یک شبه باطل شده، طرح‌های جدید اشتغالزایی و مدل امنیت شغلی است که نشان می‌دهد دولت تنها در شعار به موضوع سه‌جانبه‌گرایی توجه می‌کند.

توفیقی اضافه کرد: اگر می‌خواهیم به اشتغال فکر کنیم باید درباره نحوه خروج از رکود و ایجاد رونق اقتصادی برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم بنابر این ضمانت ایجاد اشتغال به خروج از رکود گره خورده است. وی با انتقاد از عدم اجرای ماده ۷ قانون کار که به موضوع امنیت شغلی کارگران بازمی‌گردد،‌ گفت: در این‌باره اقدام مؤثری در دوره آقای ربیعی صورت نپذیرفته است در حالی که وعده داده بودند موضوع امنیت شغلی کارگران هرچه سریع‌تر اجرایی شود.

انتهای خبر/فارس