بهروز نعمتی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از پیگیری برای تهاتر مطالبات این بانک از دولت با بدهی به بانک مرکزی در قالب قانون بودجه سال ٩۶ دولت خبر داد و بر تعامل مجلس برای جبران زیان‌های مترتب بر حمایت‌های مالی بانک صادرات ایران از مؤسسات «میزان» و «ثامن» تأکید کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین ضمن مردود دانستن برخی شایعات مطرح شده، دارایی‌های بانک صادرات ایران را مافوق تصور برخی افراد غرض‌ورز دانست و گفت: با استفاده از تجربیات و توان مدیرعامل جدید، این بانک به‌زودی شاهد روزهای طلایی و درخشان‌تر خود خواهد بود.

وی گفت: مجلس شورای اسلامی برای تهاتر مطالبات بانک‌ها از دولت با بدهی آن‌ها به بانک مرکزی و در راستای کاهش فشارهای مالی بر بانک‌های بزرگ ازجمله صادرات ایران که ضمن پرداخت بیش از ٧۴ هزار میلیارد ریال، از سپرده‌گذاران مؤسسات «میزان» و «ثامن» و پروژه «پدیده شاندیز» حمایت کرده و همچنین با پرداخت بیش از ٢۶٠ هزار میلیارد ریال تسهیلات حمایتی در قالب برنامه‌های اقتصاد مقاومتی از ابتدای سال ٩۵ تاکنون، نقش مهمی در حمایت از رونق تولید و کمک به بخش‌های محروم کشور برعهده‌گرفته است.

نعمتی گفت: یکی از دغدغه‌هایی که همواره وجود داشته، مسئله سپرده‌گذاران موسسه «میزان» بوده و متأسفانه نگرانی‌های برآمده از سایر مؤسسات نیز از مشکلات این موسسه آغاز شد. بانک صادرات ایران خوشبختانه این مشکل را حل نمود و مجلس برای جبران بخشی از فشارهای وارد آمده، قطعاً همکاری لازم را به عمل خواهد آورد.

وی در ادامه با اشاره به موضوع تهاتر مطالبات بانک‌ها ازجمله بانک صادرات ایران از دولت با بدهی آن به بانک مرکزی، افزود: این موضوع در بودجه سال ٩۶ دیده‌شده و حتماً تا پایان سال انشا الله به نتایج خوبی خواهد رسید. درواقع همه مجموعه‌هایی که به‌نوعی از دولت طلب دارند یا به دولت بدهکار هستند، مطالبات و بدهی‌های آن‌ها باید در درون دولت تهاتر شود و این موضوع نیز حتماً پیگیری خواهد شد.

همچنین بخوانید:   عبور استارتاپ ها از دره مرگ

وی همچنین در خصوص برخی کج‌فهمی‌های مطرح شده که نظام بانکی را به‌عنوان ستون‌های اصلی اقتصادی کشور، با عباراتی مانند «ورشکستگی» مورد هجمه قرار می‌دهند، گفت: تکالیفی بر مجموعه‌های اقتصادی مثل بانک‌ها مترتب می‌شود که هیچ ارتباطی به اهداف واقعی آن‌ها ندارد که این امر، حتماً باعث زیان آن‌ها می‌شود، اما این به این معنی نیست که بگوییم بانک صادرات ایران به دلیل انجام این کار، یک بانک «ورشکسته» است.

وی افزود: درواقع بانک صادرات ایران با گردش مالی فراوان و با سرمایه‌هایی که در داخل و خارج از کشور دارد، هیچ‌گاه ورشکسته نیست. اگر همین امروز دارایی‌های بانک صادرات ایران تجدید ارزیابی بشود، یا ارزش جایگزینی آن موردمحاسبه قرار گیرد، اعداد و ارقام به‌دست‌آمده مافوق تصورات افرادی است که تنها جزییات ناچیزی را می‌بینند. این افراد تنها می‌خواهند در جامعه التهاب ایجاد کنند.

نعمتی در پایان تصریح کرد: بانک صادرات ایران با مدیرعامل جدید به‌زودی به‌روزهای درخشان گذشته نه‌چندان دور خود خواهد رسید و توقعی هم که از بانک صادرات داشته‌ایم، این است که حتماً به جایگاه رفیع خود برسد و دست همه صادرکنندگان را بگیرد. این موضوع تخصصی با توجه به گستردگی شعب خارج از کشور این بانک، خیلی دارای اهمیت است که در همکاری‌های آتی با بانک‌های بزرگ اروپایی این راه تسهیل خواهد شد. بانک صادرات ایران با همکاری همه مسئولان رونق خاص خود را خواهد داشت.

به نقل از فارس، در این نشست صیدی مدیرعامل بانک صادرات ایران بابیان اینکه در اجرای برنامه‌های کوتاه‌مدت وعده داده‌شده، صورت‌های میان‌دوره‌ای ٣ ماهه، ۶ ماهه و ٩ ماهه بانک به‌علاوه گزارش تفسیری به سازمان بورس داده‌شده، تأکید کرد: در روزهای آینده باقی‌مانده تا پایان سال با ارائه برخی جزییات بیشتر به این سازمان (و در صورت تائید بورس)، نماد بانک بازخواهد شد و درعین‌حال برنامه‌های بانک برای سودآوری طی ماه‌های سال آینده با جدیت ادامه دارد، به‌نحوی‌که به‌طور هفتگی برای بخش‌های مختلف بانک برنامه‌ریزی‌شده است.

همچنین بخوانید:   صرفه اقتصادی قاچاق را نشانه بگیریم

انتهای خبر/