یک کارشناس بازار سرمایه، بازار سرمایه را طی چند سال اخیر در حال تحول و پوست‌اندازی شامل ایجاد حوزه‌های جدید معاملاتی و ابزارهای تازه عنوان کرد و ‌گفت: با در نظر گرفتن این موضوع که بازار سرمایه نقش مناسبی در بازار پول و بازار بدهی کسب کرده است، شاهد حضور استارت آپ‌های مختلفی در حوزه بازار سرمایه هستیم. بنابراین گسترش این بازار و ورود بازیگران جدید سبب می‌شود که فاینکس ۲۰۱۹، محلی برای تبادل اطلاعات و معرفی محصولات جدید باشد.

فرهنگ حسینی با مثبت دانستن این رویداد برای معرفی خدمات بازار سرمایه به عموم مردم تأکید کرد: برگزاری نمایشگاه بورس، بانک و بیمه می‌تواند به افزایش اعتماد و اقبال به ابزارهای موجود در این بازار منجر شود. در یک نمونه بسیار مهم، با وجود توقف صدور و ابطال صندوق‌های سرمایه‌گذاری در شعب بانک‌ها، شاهد استقبال سرمایه‌گذاران برای خرید این واحدها از طریق تأمین سرمایه‌ها و سامانه‌های آنلاین بوده‌ایم.

وی همچنین ابزارهای نوین مانند صندوق طلا و صندوق‌های کالایی را گزینه‌هایی جذاب برای مردم جهت سرمایه‌گذاری دانست که می‌تواند با معرفی مناسب، سبب جذب گسترده سرمایه‌های بازارهای مشابه و ابزارهای فیزیکی شود. گسترش حمایت از کسب‌وکارهای نوین برای حضور و معرفی ابزارها و فناوری‌های خود و همچنین پوشش مداوم و دائمی این موضوعات و ابزارهای بازار سرمایه در رسانه‌های مختلف می‌تواند به اثربخشی بیشتر چنین رویدادهایی منجر شود.

وی در بررسی بازار سرمایه در سال جدید، ضمن مؤثر دانستن ریسک‌های خارجی و داخلی در این بازار گفت: این در حالی است که افراد بسیاری ریسک مقدار فروش و قیمت شرکت‌ها را به‌عنوان ریسک اصلی می‌دانند؛ همچنین بازار سرمایه با ریسک در خصوص دخالت‌های دستوری دولت مواجه است، موضوعی که در نیمه نخست سال ۱۳۹۷ به‌شدت مشاهده شد به‌طوری‌که همچنان شاهد ارز چندین نرخی و قیمت‌گذاری دولتی برخی از محصولات و فشار بر تولیدکنندگان و صادرکنندگان هستیم. بااین‌حال، با فرض باقی ماندن وضعیت تولید و فروش سال ۹۷ در سال جدید، بازار سرمایه پتانسیل رشد سودآوری مناسب تحت تأثیر رشد قیمت ارز را دارا است.

انتهای خبر/