متأسفانه معدودی از اقتصاددانان حامی حسن روحانی در حالی نظریه اقتصاد مقاومتی را به سخره گرفته‌اند که مهم‌ترین مسئله در تبیین این نظریه در سطح جهانی عدم اجرای آن توسط دولت ایشان است. درحالی‌که بسیاری از اقتصاددان‌های کشورهای مختلف ضمن ابراز علاقه برای آشنایی با نظریه اقتصاد مقاومتی از اساتید این حوزه برای ارائه سخنرانی و در برخی موارد ارائه دوره آموزشی دعوت به عمل‌آورده‌اند، معدودی از اساتید لیبرال اقتصاد به‌خصوص محمد طبییان پدر اقتصاددانان لیبرال ایرانی که در خارج از کشور کنج عزلت گرفته با استفاده از تعابیری ازجمله “مداحی اقتصاد مقاومتی” و”حضیض علم اقتصاد در ایران” به تخریب این نظریه می‌پردازند.

محمد طبیبیان چند روز پیش به حضور حجت اله عبدالملکی در چین و تبلیغ “اقتصاد مقاومتی ” در این کشور واکنش نشان داده بود و در کانال تلگرامی‌اش نوشته بود:” این گروهی که الآن برای تبلیغ اقتصاد مقاومتی به چین رفته‌اند همان‌هایى هستند که در مراسم راه‌پیمایی ۲۲ بهمن ایستگاه مداحى اقتصاد مقاومتى برقرار کرده بودند. حالا دارند جهانگردى می‌کنند تا از دستاوردهایشان بقیه دنیا را هم بهره‌مند کنند. بعید است که هزینه سفر گروهى را هم از جیب خودشان بپردازند از محل همان بودجه بینوا چند گاهى به سیاحت مشغول هستند اما زیان این کارها بیش از هزینه سفر است این‌که جایگاه علم اقتصاد در کشور ما و حضیضى که به آن افتاده را به نمایش می‌گذارند تأسف‌بارتر است.”

سال گذشته دکتر حجت اله عبدالملکی عضو هیئت‌علمی و دانشیار اقتصاد دانشگاه امام صادق به دعوت دانشکده اقتصاد دانشگاه پلی‌تکنیک مسکو و گروه اقتصاد جهان دانشگاه سن‌پترزبورگ و نیز موسسه تحقیقات بین‌المللی مدرسه عالی اقتصاد مسکو (خاستگاه بسیاری از وزرای اقتصاد روسیه پس از فروپاشی شوروی) برای تبیین نظریه اقتصاد مقاومتی به این کشور سفر کرد که در جریان این نشست‌ها علاوه بر استقبال اقتصاددانان روسیه از این نظریه، همکاری‌های گسترده‌تر علمی دانشگاه‌های دو کشور از طرف روس درخواست شد.

طبق اطلاعاتی که خبرنگار «نود اقتصادی» کسب کرده این استاد دانشگاه همچنین به دعوت اقتصاددانان حزب وطن ترکیه به این کشور سفر کرد و ضمن تبیین این نظریه برای اقتصاددانان این کشور، در برنامه زنده شبکه اولوسال (Ulusal TV) حضور یافت و در ارتباط با ملاحظات مربوط به اجرای این نظریه در کشورهایی نظیر ایران و ترکیه سخن گفت.

دکتر عبدالملکی هم‌اکنون برای سخنرانی در دانشگاه بین‌المللی اقتصاد پکن (UIBE) و دانشگاه شانگهای و تبیین این نظریه به درخواست اساتید اقتصاد کشور چین در آن کشور به سر می‌برد. متأسفانه معدودی از اقتصاددانان حامی حسن روحانی در حالی نظریه اقتصاد مقاومتی را به سخره گرفته‌اند که مهم‌ترین مسئله در تبیین این نظریه در سطح جهانی عدم اجرای آن توسط دولت ایشان است.

انتهای خبر/