گردشگری حلال ازجمله موضوعاتی است که طی سالیان اخیر به آن توجه ویژه‌ای شده و شامل ۲۲ شاخه است که تمامی خدمات گردشگری و آنچه یک توریست در سفر به آن نیاز دارد را پوشش می‌دهد. بحث «حلال» در دنیا ۱۵ سالی می‌شود که شروع شده و بیشتر متمرکز بر غذای حلال است. سازمان بین‌المللی سیتی‌وان تنها سازمان صادرکننده پروانه بین‌المللی بهره‌برداری استاندارد محصول در حوزه سلامت، حلیت، کیفیت، اصالت است که با موافقت رئیس شورای تأیید صلاحیت ایران در سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) در ژنو سوئیس به ثبت رسیده است.

بر همین اساس این سازمان نه‌تنها می‌تواند به‌صورت مستقیم اقدام به صدور گواهینامه محصول کند بلکه می‌تواند بازرسی‌های مقدماتی و سایر امور مربوطه را نیز انجام دهد. آژانس‌ها و دفاتر خدمات مسافربری مواد غذایی و آشامیدنی، لوازم آرایشی و بهداشتی، رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها، امکان تفریحی، هتل‌ها و مراکز اقامتی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و … ازجمله خدماتی هستند که می‌توانند نشان گردشگری حلال را دریافت کنند.

استاندارد گردشگری حلال به تصویب کشورهای اسلامی (سازمان اجلاس اسلامی OIC)، رسیده و به‌طور رسمی ۵۸ کشور اسلامی این نشان را به‌عنوان استاندارد مرجع شناخته‌اند. جمهوری اسلامی ایران در بین تمامی کشورهای مسلمان به لحاظ دارا بودن زیرساخت‌های کاملاً اسلامی و انطباق ارزش‌های فرهنگی و اخلاقی با معیارهای دین مبین اسلام از تمامی بسترهای توسعه گردشگری حلال برخوردار است.

انتهای خبر/