02177946669 | 09109200500 info@damaavand.com

غدیر قیافه نایب‌رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه در رابطه با وضعیت صادرات ایران و روسیه گفت: در تجارت با این کشور از جایگاه مناسبی برخوردار نیستیم و با توجه به ظرفیت بسیار بالای تجارت با این کشور، بازنده اصلی تبادلات بین‌المللی تجاری با روسیه بوده‌ایم و کمترین میزان تبادل را داشته‌ایم.  وی در خصوص وضعیت تراز تجاری ایران و روسیه افزود: تراز تجاری دو کشور مذکور طی سال‌های گذشته همواره به نفع روس‌ها مثبت بوده و سهم اصلی این سبد مبادله‌ای در اختیار روس‌ها بوده و همیشه چندین برابر صادرات ما بوده است.

وی همچنین در پاسخ به این سؤال که موانع صادراتی ایران به روسیه چیست، گفت: طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی،‌سیگنال‌های اقتصادی همیشه مبتنی بر جایگزینی واردات و تأمین نیاز داخلی بوده است و ازآنجاکه همواره بازار داخلی هدف اصلی تولید داخلی بوده بنابراین هیچ‌گاه مقدار تولید، و کیفیت کالاها را بر اساس بازارهای صادراتی طراحی نکرده‌ایم.

قیافه همچنین به تأمین مالی بسیار گران به‌عنوان مانع دوم صادرات اشاره کرد و گفت: صادرکننده و تولید‌کننده ایرانی برای تأمین مالی در بهترین شرایط باید از نرخ‌های ۱۴، ۱۸ و ۲۲ درصد استفاده کنند درحالی‌که سود هیچ تولید‌کننده و صادرکننده‌ای با این ارقام تطابق ندارد.

نایب‌رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه افزود: همچنین به دلیل تحریم‌های ظالمانه غرب علیه ایران،‌بانک‌های ما نتوانستند خود را با نظام جهانی و نظام بین‌المللی مبادلات پولی و بانکی جهانی هماهنگ کنند و ابزارهای نوین مالی در کشور به‌هیچ‌وجه آموزش داده نشده و به همین جهت از آن‌ها بی‌بهره هستیم.

وی با تأکید بر اینکه در حوزه حمل‌ونقل و لجستیک هم موانع بسیاری برای صادرات وجود دارد، گفت: حمل‌ونقل ریلی کشور متناسب با نیازهای کشور توسعه‌نیافته و سهم راه‌آهن در جابه‌جایی کالا و کالاهای صنعتی بسیار ناچیز است. همچنین حمل‌ونقل جاده‌ای و وسایط حمل‌ونقل این بخش از قبیل کامیون‌ها دچار فرسودگی است و از آن‌طرف بندرها و اسکله‌ها هم متناسب با رشد اقتصادی‌مان توسعه‌نیافته‌اند، به‌طورکلی در حوزه زیرساخت‌های بندری، جاده‌ای و ریلی دچار ضعف مفرط هستیم.

همچنین بخوانید:  سرمایه گذاری و تأمین مالی شرکت های دانش بنیان

نایب‌رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه با اشاره به اینکه از توانایی‌های صادراتی خودمان شناخت کافی نداریم، گفت: بانک اطلاعاتی که تمام اطلاعات اقتصادی در حوزه‌های مختلف ازجمله تولیدی، صادراتی، تجاری و صنایع معدنی را بتواند به تجار طرف مقابل  ارائه کند در کشور وجود ندارد. البته از ظرفیت‌های روسیه هم تجار ما اطلاعات کافی ندارند و به همین دلیل در تجارت با این کشور نتوانسته‌ایم به اهدافمان دست‌یابیم.

قیافه بابیان اینکه برخی از مدعیان تجارت و صادرات کشورمان رفتارهای غیرحرفه‌ای در بازار هدف‌دارند، گفت: این رفتارهای غیرحرفه‌ای به‌تمامی صادرکنندگان و اهالی کسب‌وکار و تجارت صدمه می‌زند، به‌طوری‌که اعتماد طرف مقابل نسبت به تجار ما از بین می‌رود. وی بابیان اینکه معضلات صادرات بسیاری زیاد است، افزود: گران بودن تولید و قیمت تمام‌شده کالا هم از معضلات پیشروی صادرات است.

وی در مورد روابط بانکی ایران و روسیه هم اظهار داشت: روابط بانکی بسیار بهتر از گذشته شده و درحال‌توسعه است و بانک‌های مختلفی با بانک‌های ایرانی روابط کارگزاری دارند اما این روابط هنوز با برخی پیچیدگی‌های نرم‌افزاری مواجه است و در بعضی موارد نقل و انتقالات با تعلل و تأخیر مواجه می‌شود. همچنین در پاسخ به این سؤال که ظرفیت صادرات ایران به روسیه چقدر برآورد می‌شود، گفت:در سال‌های گذشته کشور روسیه در کارنامه خود واردات ۳۷۰ میلیارد دلار را هم ثبت کرده و سال گذشته میزان واردات انواع مختلف کالا به روسیه ۱۸۰ میلیارد دلار بوده که متأسفانه سهم ایران از تجارت با روسیه رقمی کمتر از ۳ دهم درصد است.

قیافه بابیان اینکه بازار روسیه یک  باز کیفیت محور است، افزود: در یک بازه زمانی سه‌ساله باید سهم خودمان را در حوزه تأمین محصولات باغی، محصولات گلخانه‌ای، لبنیات و  به این کشور به بیش از یک میلیارد دلار افزایش دهیم. با داشتن استراتژی صادراتی برای بازار روسیه و ترسیم نقشه راه و برنامه‌ریزی مناسب و با پشتیبانی دولت و جذب سرمایه‌گذاری خارجی و استفاده از منابع صندوق توسعه ملی و صدور بیمه‌نامه و ضمانت‌نامه‌ از مؤسسات بیمه‌ای و بانکی می‌توان به افزایش سهم‌ صادراتی‌مان در این بازار کمک کنیم و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های جدید در بستر یک برنامه‌ریزی صادراتی توسط بنگاه‌های حرفه‌ای می‌توانیم کالاهایی مانند انواع سنگ‌های تزئینی، محصولات معدنی و شیمیایی و پتروشیمی و انواع پلیمرها و داروها ازجمله داروهای نوترکیب را به فهرست محصولات صادراتی خود بی افزاییم.

همچنین بخوانید:  رونمایی از شبکه تابان اصناف ایران

وی در پاسخ به این سؤال که وضعیت کشورهای رقیب منطقه در صادرات به این کشور چگونه است و چرا کشوری مثل ترکیه در مورد صادرات از ما قوی‌تر عمل می‌کند، گفت: کشور ترکیه طی دهه‌ آخر قرن بیستم و دو دهه اول قرن بیست‌ویک با تلاش و کوشش بنگاه‌ها و حمایت‌های همه‌جانبه دولت در بسیاری از حوزه‌های تولیدی و صادراتی سهم خود در بازار روسیه را به‌شدت افزایش داده به‌طوری‌که سهم صادرات ترکیه به روسیه سالانه رقمی بیش از ۶ میلیارد دلار است. دلیل اساسی توفیقات ترکیه در تجارت و اقتصاد واگذاری بنگاهداری تولیدی و اقتصادی به اهالی اقتصاد و به تعبیر دیگر اعتماد به بخش خصوصی و واگذاری امور غیر حاکمیتی به بنگاه‌ها بوده است.

به نظر می‌رسد ضعف در ساختار اقتصاد کشور است که علیرغم تأکیدات مقام معظم رهبری و ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ خصوصی‌سازی به‌صورت واقعی در کشور اتفاق نیفتاده و اقتصاد مردمی نشده است به‌طوری‌که اقتصاد ما هنوز ۸۵ درصد دولتی و ۱۵ درصد بخش خصوصی است. باید راهبرد‌های اقتصادی بر اساس سیاست‌های ۲۴ گانه اقتصاد مقاومتی تبیین شود. و تدوین راهبردی باید توسط بخش خصوصی و دولتی به‌صورت توأمان اتفاق بیفتد.

وی با تأکید بر اینکه در حوزه صادرات نیازمند عزم ملی هستیم، اظهار داشت: کشورهای موفق در عرصه اقتصاد و صادرات یک‌شبه به موفقیت‌های چشمگیر دست پیدا نکرده و تعامل مثبت با سایر کشورها از مؤلفه‌های توفیق درزمینهٔ صادرات آن‌ها بوده است.

وی در پاسخ به این سؤال که اقدامات دولت درزمینهٔ توسعه صادرات با روسیه و سایر کشورها طی چند سال گذشته چگونه بوده است، گفت:  بررسی اجمالی رفتار دولت در سفرهای بسیار متعدد مقامات به کشورهای مختلف و سفرهای مقامات کشورهای مختلف به ایران به‌ویژه در حوزه اقتصاد، صنعت، تجارت و کشاورزی حاکی از تلاش دولت جمهوری اسلامی برای حل مشکلات و ارائه راهکار و فراهم کردن زیر‌ساخت‌های نرم‌افزاری مرتبط با موضوع تجارت و صادرات بوده است. ایجاد گذرگاه سبز گمرکی و امضاء قریب‌الوقوع توافقنامه تجارت آزاد با اتحادیه گمرکی اوراسیا و ایجاد مناطق آزاد تجاری با اوراسیا و تسهیل صدور روادید و تسهیل مراودات مالی ازجمله اقدامات کشور جمهوری اسلامی ایران در خصوص افزایش سطح روابط اقتصادی با روسیه بوده است که اگرچه اقدامات خوبی بوده اما کافی نیست.

همچنین بخوانید:  نمره مردودی وزارت کار در حوزه روابط کار

انتهای خبر/فارس