مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو زیرمجموعه وزارت بهداشت در نامه‌ای به یک شرکت تولید روغن اعلام کرده که تبلیغات مربوط به روغن مربوطه متوقف شود. در این نامه آمده است: مقتضی است نسبت به توقف پخش تیزر تبلیغاتی محصول روغن خوراکی با نام تجاری … از شبکه‌های مختلف صداوسیما حداکثر ظرف ۲۴ ساعت اعلام نمایید.

محتوای تیزر مذکور علاوه بر تشویش اذهان عمومی و دامن زدن به بی‌اعتمادی مردم، می‌تواند آسیب جدی و جبران‌ناپذیری بر روند تولید و فعالیت سایر کارخانه‌های و تولیدکنندگان محصولات غذایی وارد نماید که مغایر با سیاست‌های کلی کشور در رونق و جهش تولید هست. بدیهی است در صورت عدم توجه و توقف پخش رسانه‌ای، این اداره کل برابر وظایف قانونی، اقدامات لازم به عمل آورده و در صورت تشخیص و ضرورت، موضوع به مراجع قضایی ارجاع خواهد گردید.

باوجوداینکه بحث مصرف محصولات تراریخته و غیرتراریخته در کشور چند سالی است که به موضوع داغ رسانه‌ها تبدیل شده، اما کارشناسان زیادی در دنیا مضرات مصرف محصولات تراریخته (تغییر ژن یافته) به‌ویژه محصولات خوراکی را به‌شدت منع می‌کنند و حتی کشور آمریکا که گفته می‌شود بیشترین تولید محصول کشاورزی تراریخته دارد، این نوع محصولات را برای مصرف مردم خود اجازه نمی‌دهد و فقط به کشورهای درحال‌توسعه صادر می‌کند.

در دنیا شرط اساسی عرضه محصولات تراریخته برچسب اطلاع‌رسانی از تراریخته بودن محصول است و محصولات تراریخته باوجود شکل زیبا دارای برچسب تغییر ژن یافته یا تراریخته (GMO) هستند و قیمت ارزان‌تری هم نسبت به محصول غیر ترایخته دارند.

از طرفی کشور ما ازنظر تولید روغن خوراکی وابستگی ۸۵ درصدی دارد که به شکل روغن خام خوراکی یا دانه روغنی تأمین می‌شود، درحالی‌که انتقادات زیادی ازنظر تراریخته بودن ذرت، سویا و کانولا وارداتی وجود دارد. در برنامه وزارت جهاد کشاورزی این‌گونه عنوان‌شده که با توسعه کشت زیتون و دانه‌های روغنی ظرف ۱۰ سال ۸۵ درصد روغن خوراکی کشور در داخل تأمین شود.

انتهای خبر/