آخرین مطالب کسب و کار

منشور حقوق شهروندی یا فهرست وظایف انجام نشده دولت!

دی ۱, ۱۳۹۵ | اخبار

باید از دولت محترم پرسید کدام‌یک از حقوق تصریح‌شده در این ماده از منشور حقوق شهروندی را رعایت کرده است، آیا حقوق‌های نجومی مدیران دولتی، سوءاستفاده‌های چند ده هزار میلیارد تومانی مصداق حفظ بیت‌المال است؟

حسین شریعتمداری بیان کرد: منشور حقوق شهروندی که رئیس‌جمهور محترم از آن رونمایی کرد حاوی نکات و مواد ارزنده‌ای است که سخن تازه‌ای نیست و در قانون اساسی آمده است و تأکید آقای روحانی بر آن می‌تواند القاکننده این اتهام به نظام باشد که این موارد توسط جمهوری اسلامی رعایت نشده است.

وی: از سوی دیگر مقایسه مفاد آن با مواضع و عملکرد دولت به‌وضوح نشان می‌دهد که باید آن را «فهرست اقدامات انجام نشده دولت» نامید. به‌عنوان‌مثال در ماده ۲۴ منشور آمده است: حق شهروندان است که از دولتی برخوردار باشند که متعهد به رعایت اخلاق حسنه، راست‌گویی، درستکاری، امانت‌داری، مشورت، حفظ بیت‌المال، رعایت حق‌الناس، توجه به وجدان و افکار عمومی‌، اعتدال و تدبیر و پرهیز از تندروی، شتاب‌زدگی، خودسری، فریبکاری، مخفی‌کاری و دست‌کاری در اطلاعات و پذیرفتن مسئولیت تصمیمات و اقدامات خود، عذرخواهی از مردم در قبال خطاها، استقبال از نظرات مخالفین و منتقدین و نصب و عزل بر مبنای شایستگی و توانایی افراد باشد.

باید از دولت محترم پرسید کدام‌یک از حقوق تصریح‌شده در این ماده از منشور حقوق شهروندی را رعایت کرده است؟!

آیا حقوق‌های نجومی مدیران دولتی، سوءاستفاده‌های چند ده هزار میلیارد تومانی و …مصداق حفظ بیت‌المال است؟ و یا می‌توان پذیرفت که دست‌کاری آمار و ارائه اطلاعات غلط و جهت‌دار نمونه روشنی از فریب افکار عمومی نیست‌؟ آیا ناسزاگویی به منتقدان و اهانت‌های پی‌درپی به آنان استقبال از نظرات مخالفین و منتقدین است که در ماده مورداشاره بر آن تأکید شده است؟! اتهاماتی نظیر بی‌سواد، بی شناسنامه، مزدور، کاسب تحریم‌، کودک صفت، حسود، بزدل، ترسو، جیب‌بر، بی‌قانون، مستضعف‌ فکری، بیکار، متوهم، غوطه‌ور در فساد، سوءاستفاده گر، خرابکار، عقب‌مانده، تازه به دوران رسیده، عصر حجری، هوچی باز، منفی‌باف، یأس آفرین، ناشکر، باید به جهنم بروند، انقلابیون نفهم! یک‌مشت لات! و …! نشانه «رعایت اخلاق حسنه» است؟

در منشور آمده که «عذرخواهی دولت از مردم در قبال خطاها» حق مردم است و باید پرسید آیا آن‌همه تعریف و تمجید اغراق‌آمیز از برجام و ارتباط دادن همه زندگی ملت به آن و هزینه کردن سه‌ساله بیت‌المال و فرصت‌ها به‌پای آن با توجه به نتیجه کنونی برجام که به اعتراف خود دست‌اندرکاران تقریباً هیچ بوده است نیازی به یک عذر‌خواهی خشک‌وخالی دولت از مردم ندارد؟

قرار بود علاوه بر چرخش سانتریفیوژها چرخ اقتصاد و معیشت مردم هم بچرخد و در مراسم رونمایی از منشور حقوق شهروندی اعلام شد که امروزه هردو می‌چرخند! و توضیح داده نشد که هر دو چرخ اقتصاد و سانتریفیوژها می‌چرخند اما وارونه می‌چرخند! … شرح این ماجرا به درازا می‌کشد و در یک کلمه می‌توان گفت: در مراسم صبح دوشنبه از سند ناکارآمدی دولت رونمایی شده است.

انتهای پیام/ کیهان

۰ نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *