سید حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی فارس بابیان اینکه هدف ایجاد مناطق آزاد حمایت از صادرات و افزایش حجم فعالیت مراکز تولید داخلی بوده است، گفت: رویکرد صادرات محور این مناطق به این دلیل بود که محصولات صادرشده از این مناطق قابل‌رقابت با سایر کشورها باشد.

وی با اشاره به اینکه مناطق آزاد هم‌اکنون برای تولید داخل آسیب‌زا هستند، ادامه داد: با بررسی عملکرد امروز مناطق آزاد می‌توان نتیجه گرفت که متأسفانه هدف اولیه مدنظر در عمل محقق نشد و به‌جای آنکه این مناطق به تولید داخل در حوزه صادرات کمک کنند، به پایگاه‌هایی برای واردات کالا تبدیل‌شده‌اند.

*افزایش قیمت زمین در مناطق آزاد گردش پول حوزه دلالی را بالا برد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با اشاره به افزایش قیمت زمین‌های مناطق آزاد ادامه داد: دلال‌بازی‌ها و خریدوفروش زمین‌های این مناطق بدون حتی فراهم کردن امکانات تولیدی، موجب افزایش شدید قیمت‌ زمین‌ها در مناطق آزاد شد؛ این امر، گردش پول در حوزه دلالی را به دنبال داشت. نقوی حسینی ادامه داد: برخی زمین‌هایی که ازنظر ریالی بی‌ارزش هستند، به‌محض آنکه اسم منطقه‌ آزاد بر آن‌ها گذاشته شد ناگهان افزایش قیمتی را تجربه کرد که درنهایت موجب سوءاستفاده‌های کلانی شد.

*با رسیدگی به مناطق آزاد فعلی، نیازی به تصویب ۸ منطقه جدید نیست

نقوی حسینی بابیان اینکه تجربه مناطق آزاد فعلی ناموفق بوده است، اظهار داشت: با توجه به اینکه مناطق آزاد فعلی خسارات زیادی برای اقتصاد کشور به دنبال داشته است، افزایش آن‌ها منطقی نیست چراکه حرص و ولع افزایش این مناطق مشکلی از اقتصاد کشور را حل نمی‌کند. وی ادامه داد: چنانچه به مناطق‌ آزاد موجود رسیدگی و رویکرد منفی آن‌ها مثبت شود، نیازی به تصویب هشت منطقه جدید نیست.

*تصویب ۸ منطقه آزاد جدید مغایر برنامه ششم توسعه است

به گزارش فارس، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به اینکه برای جلوگیری از ضررهای بیشتر این مناطق به اقتصاد کشور ضروری است قانون اولیه آن اصلاح شود، گفت: قبل از تصویب افزایش ۸ منطقه جدید ابتدا باید در نحوه فعالیت این مناطق باهدف محقق شدن اهداف پیش‌بینی‌شده بازنگری صورت گیرد چراکه مدیریت فعلی نتوانسته این کار را انجام دهد.

این نماینده مجلس تصویب ۸ منطقه جدید را مغایر با برنامه ششم توسعه دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به این مغایرت تصویب این لایحه نیازمند «دوسوم رأی نمایندگان» است.

* قطعاً به لایحه افزایش ۸ منطقه‌آزادرأی منفی می‌دهم

وی رقابت میان برخی نمایندگان مجلس برای رأی آوری لایحه دولت را طبیعی دانست و اظهار داشت: نمایندگانی که در تلاش برای ایجاد مناطق آزاد و اقتصادی در حوزه انتخابیه خودشان هستند، مورد اتهام رواج دلالی قرار نمی‌گیرند چراکه در تلاش برای تأمین امتیازاتی در حوزه انتخابیه خود هستند.

وی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا خود شما به این لایحه رأی خواهید داد یا خیر گفت: قطعاً بنده به لایحه افزایش هشت منطقه آزادرأی منفی می‌دهم.

انتهای خبر/