رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت:به منظور اصلاح و استانداردسازی بسته بندی میوه و تره بار صادراتی، به زودی صادرات میوه و تره بار بدون شناسنامه استاندارد شده ممنوع می گردد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مجتبی خسروتاج، ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران، با اشاره به نگرانی گمرکات از عدم تحقق رعایت مشخصات بسته بندی انواع میوه و تره بار صادراتی در سال گذشته اظهار داشت: با توافق امروز صادرکنندگان در این خصوص، از این پس میوه و تره بار صادراتی با مشخصات ویژه و یکسان در بسته بندی صادر خواهد شد.

وی که در نخستین جلسۀ میز میوه و تره بار در سازمان توسعه تجارت سخن می گفت، با اشاره به اهمیت همکاری و هم افزایی دستگاه های مرتبط با صادرات میوه و تره بار خاطر نشان کرد: دغدغۀ اصلی ما تدوین برنامه های راهبردی کوتاه مدت و بلند مدت به منظور رفع موانع و توسعۀ صادرات محصولات میوه و تره بار است.

همچنین، در ادامۀ این نشست، بیش از ۳۰ مورد از مشکلات موجود در این حوزه از قبیل موانع مالیاتی، سود بانکی، حمل و نقل، کنترل های بهداشتی، مجوزهای سلامت محصول و نظایر آن مورد بحث و واکاوی صادرکنندگان، تشکل های تولیدی و صادراتی، نمایندگان جهاد کشاورزی، سازمان کشتیرانی، حمل و نقل و استان های مرتبط با صادرات میوه و تره بار و معاونین این حوزه قرار گرفت و مقرر شد موضوعات مطرح شده طی دو هفتۀ آتی در دستور کار کارشناسان قرار گرفته و راهکارها بررسی شود.

گفتنی است، در سال ۹۵ میوه و تره بار ایران به ارزش ۹۴۲ میلیون دلار و به وزن ۳.۶ هزار تن به کشورهایی نظیر روسیه، قطر، پاکستان، امارات، عراق، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان و قزاقستان صادر شده است.

انتهای خبر/