02177946669 | 09109200500 info@damaavand.com

عبدالرضا محسنی در گفتگوی ویژه خبری افزود: دو سالی است توجه مان به صادرات مبلمان جلب شده است و این صنعت نیازمند پشتوانه انگیزشی، علمی و دانشگاهی است. تولید باید پشتوانه طراحی داشته باشد و گرنه تکرار می‌شود و از بین می‌رود.

نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادر کنندگان مبلمان هم در این برنامه گفت: در حالی که ۸.۵ درصد اشتغال کشور در صنعت مبلمان است، تنها از ۵۰ درصد ظرفیت شرکت‌ها و کارگاه‌های تولید مبل استفاده می‌شود. علیرضا عباسی افزود: تولیدکنندگان مبل نیازمند حمایت دولتی و استفاده از تسهیلات با نرخ سود مناسب هستند.۴۰۰ میلیون نفر جمعیت کشور‌های همسایه ما در آسیای میانه و خلیج فارس می‌توانند ظرفیت خوبی برای صادرات مبلمان کشور باشند.

نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادر کنندگان مبلمان افزود: دولت باید به طور جدی از شرکت‌های ایرانی که در نمایشگاه‌های بین المللی مبل و دکوراسیون حضور می‌یابند حمایت کند.

معاون دفتر صنایع شیمیایی و سلولوزی وزارت صنعت هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: صنعت مبلمان صنعت سودآوری است و تا ۷۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده بر آن اعلام شده است.

علی محمد اسفندیاری با اشاره به اینکه ۱۴۰۰ واحد صنعتی در صنعت مبلمان فعالیت می‌کنند افزود: این تعداد تنها دو درصد کل صنعت کشور است. ۲۰ هزار واحد تولید مبل هم مجوز صنفی دارند و با این حساب ۹۳ درصد تولید مبل در کشور صنفی است. پارسال ۲۴.۵ میلیون دلار صادرات مبل به خارج از کشور داشتیم و مهم‌ترین بازار‌های صادراتی ما عراق و افغانستان بود.

معاون دفتر صنایع شیمیایی و سلولوزی وزارت صنعت بالا بودن هزینه‌های بازاریابی، ضعیف بودن بنیه مالی واحد‌های تولیدی مبل و قدرتمند بودن رقبا را از جمله دلایل حضور کمرنگ تولیدات مبل ایران در خارج از کشور دانست.

همچنین بخوانید:  صادرات لوازم‌خانگی کم شد/ اروپایی‌ها هم مشتری شدند

معاون سازمان شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک کشور هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: ۱۵ خوشه در صنعت مبلمان کشور در ۹ استان شناسایی و برای به هم رسانی کسب و کار‌های مرتبط با آن اقدام کرده ایم.

فرشاد مقیمی با اشاره به ایجاد شهرک تخصصی مبلمان در استان خراسان رضوی افزود: تسهیلات کم بهره در اختیار تولیدکنندگان مبل در خوشه‌های شناسایی شده پرداخت شده است و افراد تحصیل کرده مرتبط با این صنعت را به روستاییان تولید کننده مبل معرفی کرده ایم. سازمان شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک کشور تا ۵۰ درصد هزینه‌های صادراتی اعضای خوشه‌های شناسایی شده را پرداخت می‌کند.

معاون سازمان شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک کشور افزود: در سال جاری ۱۳۰۰ میلیارد تومان برای توسعه صادرات به ویژه در زمینه حمل و نقل اختصاص یافته است.

انتهای خبر/