طی سال‌های گذشته برای تعیین تکلیف تالیا وعده‌های متعددی از سوی مسئولان مخابراتی کشور داده‌شده اما همچنان بی‌تفاوتی نسبت به سرنوشت افرادی که روزی برای خرید سیم‌کارت‌های این اپراتور هزینه کرده و تا مدت‌ها از این خط‌ها برای انجام امور مختلف کاری و شخصی خود استفاده می‌کرده‌اند، احساس می‌شود.

اکنون مشترکان این اپراتور در شرایطی که اپراتورهای مختلف ۴G را هم ارائه کرده‌اند حتی در دسترسی به ۳G ناکام‌اند. این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که طبق آمارهای اخیر ارائه‌شده تا پایان آذرماه سال جاری حدود ۷۰۰ هزار مشترک برای این اپراتور ثبت‌شده که از این میان تنها ۴۵ هزار نفر همچنان به‌عنوان مشترک فعال از خدمات نه‌چندان گسترده این اپراتور استفاده می‌کنند.

البته در آمارهای اخیر یک نکته جالب هم به چشم می‌خورد و آن اینکه طی یک دوره سه‌ماهه آماری تعداد مشترکان تالیا با افزایشی بالغ‌بر ۱۰۰ هزار نفر همراه بوده است، بدین ترتیب درحالی‌که تا پایان شهریور ۱۳۹۵ تعداد مشترکان این اپراتور ۵۹۲ هزار و ۵۰۰ نفر اعلام‌شده بود در آمارهای منتهی به آذرماه ۱۳۹۵ این تعداد به ۷۰۰ هزار مشترک رسیده است.

بنا بر اعلام، تعداد مشترکان فعال تالیا هم در این مدت از ۵۰ هزار نفر به ۴۵ هزار نفر رسیده است. نکته قابل اشاره دیگر اینکه پیش‌ازاین و در بحث احراز هویت سیم‌کارت‌ها نیز معاون نظارت سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی گفته بود: تالیا هم حدود ۴۸ هزار سیم‌کارت فاقد هویت دارد که البته بخش عمده آن‌ها غیرفعال بوده و اکنون به حالت یک‌طرفه درآمدهاست.

این شبکه به‌طور رسمی از سوم خرداد ۱۳۸۴ ابتدا در تهران و به‌تدریج در سایر شهرها و مراکز استان‌ها سرویس‌دهی خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۹۱ شرکت تعاونی مجتمع صنعتی رفسنجان، سهامدار ۴۳ درصدی خود در اولین پیمانکار- اپراتور تلفن همراه اعتباری تالیا را فروخت؛ اما در ادامه و تاکنون تالیا به دلایل مختلف با فرازوفرودهایی مواجه شده و ظاهراً منتظر تصمیم‌گیری مسئولان است.

در حال حاضر ۴۳ درصد سهام پروژه تالیا متعلق به شرکت گسترش ارتباطات تالیا و ۵۷ درصد متعلق به شرکت مخابرات ایران است و پیش‌ازاین این‌گونه عنوان‌شده بود که قرار بر آن است که همراه اول، سهام گسترش ارتباطات تالیا را خریداری کرده و به‌این‌ترتیب سیم‌کارت‌های تالیا به همراه اول منتقل ‌شوند که البته باگذشت چندین ماه از طرح این موضع همچنان اتفاقی در این زمینه رخ نداده است.

انتهای خبر/ ایسنا