غلامرضا شافعی، امروز در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: دلیل بسیاری از گرفتاری‌های فعلی اقتصادی کشور قرار نگرفتن آن در اولویت امور کشور است؛ اقتصاد و توسعه آن باید بیشتر در کشور موردتوجه قرار گیرد تا از این طریق امنیت و اقتدار کشور بیش‌ازپیش تأمین شود.

به گزارش تسنیم، او افزود: توجه به اقتصاد یکی از مؤلفه‌های مهمی است که می‌تواند امنیت کشور را تأمین کرده و اقتدار جهانی کشورمان را افزایش دهد. رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: تاکنون بر درآمدهای نفتی و فروش منابع خدادادی چنان تکیه داشتیم که بحث اقتصاد پویا که تضمین‌کننده اشتغال و سودآوری پایدار به حاشیه رفته است که با پایان یافتن این ماه‌عسل نفتی مشکلات جدی اکنون خود را نشان می‌دهد. وی گفت: توجه به مزیت‌های منطقه‌ای در برنامه‌ریزی‌های کشور امری ضروری است؛ از رؤسای اتاق‌های سراسر کشور خواسته می‌شود که در شورای برنامه‌ریزی استان‌ها بیشتر حضور یابند و همچنین بیشتر از آن‌ها استفاده شود تا توسعه منطقه‌ای فراهم شود. شافعی گفت: رویه بی‌توجهی به توسعه منطقه‌ای درگذشته که حاصل آن توسعه غیرمتوازن کشور است اینک امری ضروری است و باید موضوع مشارکت استان‌ها که اخیراً موردتوجه قرارگرفته در دستور کار بیشتر قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران یادآور شد که با یک نسخه واحد که از مرکز صادر می‌شود نمی‌توان به‌درستی به اداره کشور پرداخت. وی نسخه واحد در اداره کشور را از عوامل بروز بحران‌های آمایشی دانست و گفت: منطقه بندی کشور باید جدی‌تر در برنامه‌ریزی‌ها موردتوجه قرار گیرد.

شافعی تصریح کرد: توسعه منطقه‌ای در اتاق بازرگانی ایران نیز شکل می‌گیرد و دولت دوازدهم نیز باید گام‌های مهم‌تری دراین‌باره بردارد. او در پایان صحبت‌های خود خواستار برگزاری جلسات ۶ ماهه استانداران به‌عنوان رئیس شورای گفت‌وگو و دبیران این شورا در تهران برای رایزنی بهتر برنامه‌ها شد.

همچنین بخوانید:   ضربه‌های کاری دولت یازدهم به مپنا

شافعی در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: بسیاری از مناطق محروم کشور دچار در دور باطل فقر و توسعه‌نیافتگی شده‌اند و باید مشخص شود که چگونه می‌توان آن‌ها را از این دور باطل رهایی داد و چگونه می‌توان به‌جای مزیت‌های نسبی، خلق مزیت‌‌های جدید داشت و آیا توسعه نباید در روستاها شروع شود؟

 

انتهای خبر/