به گزارش کسب‌وکار هورموند، پس از کاهش ۱.۵ درصدی قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان هفته گذشته، امروز نیز قیمت نفت افت ۱ درصدی پیدا کرده است. می توان بیان نمود هم‌زمان با روند صعودی ارزش دلار، قیمت نفت خام برنت به پایین‌ترین مقدار خود در ماه اخیر رسیده است.

انتشار آمار بازار کار آمریکا در روز جمعه نشان داد که سرعت رشد دستمزدها به بالاترین میزان در بیش از ۸ سال و نیم گذشته رسیده موجب تشدید انتظارات تورمی شده و این سبب نگرانی سرمایه‌گذاران و افت شاخص‌ها در بازارهای مختلف شده است. به نقل از رویترز، قیمت هر بشکه نفت برنت بعد از کاهش ۱.۵ درصدی در روز جمعه و ۲.۷۵ درصدی در کل هفته گذشته، امروز هم ۶۸ سنت معادل یک درصد افت داشت و به رقم ۶۷ دلار و ۹۱ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز که در هفته گذشته یک درصد افت کرده بود، امروز با ۷۲ سنت کاهش به ۶۴ دلار و ۷۳ سنت رسید.

ارزش سهام آسیایی امروز بیشترین کاهش را در طی بیش از یک سال گذشته تجربه کرد. ارزش شاخص‌ها در بورس وال‌استریت طی هفته گذشته به دلیل ترس از شتاب گرفتن سیاست‌های انقباضی بانک‌های مرکزی جهان با افت شدیدی مواجه بود. افزایش تولید نفت آمریکا نیز دیگر عاملی بوده که با تضعیف تلاش‌های اوپک و روسیه در زمینه کاهش تولید، موجب کاهش قیمت نفت شده است.

آمارهای دولت آمریکا در هفته گذشته نشان داد که میزان تولید نفت این کشور در ماه نوامبر برای اولین بار از سال ۱۹۷۰ میلادی تاکنون به بالای ۱۰ میلیون بشکه رسیده است. ریک اسپونر تحلیلگر بازار نفت گفت: «در طی چند هفته آینده یکی از عوامل کلیدی در بازار نفت آمارهای تولید نفت آمریکا خواهد بود و اینکه با افزایش سکوهای حفاری نفت شیل افزایش می‌یابد یا نه.»

همچنین بخوانید:   از دست رفتن رتبه اول صادرات پسته ایران

انتهای خبر/