مراسم رونمایی از دومین کتاب ملی مد و لباس ایران در تالار رودکی تهران برگزار شد و جمعی از تولیدکنندگان و مسئولان این بخش به ایراد سخن پیرامون اهمیت مد و طراحی در صنعت پوشاک کشور پرداختند. رحیم چگینی تولیدکننده پوشاک در این مراسم اظهار داشت: به نوآوری و مد در حوزه لباس نیاز داریم اما برخی تولیدکنندگان داخلی نسبت به آن بی‌توجه هستند. در بحث تولید پوشاک داخلی یک‌طرف طراحان، یک‌سو دانشگاهیان و دو طرف دیگر مردم و دولت هستند اما طراحان مهم‌ترین بخش آن محسوب می‌شوند.

چگینی اضافه کرد: تولیدکنندگان باید به تنوع و طراحی پوشاک توجه ویژه‌ای داشته باشند و دولت نیز حمایت خود را از تولیدکنندگان داخلی گسترش دهد و به‌ویژه مسئله قاچاق را کنترل کند. وی با بیان اینکه باید ارتباط صنعت و دانشگاه محقق شود تا بتوانیم از ایده‌های خوب دانشگاهیان در عرصه تولید بهره‌مند شویم، ادامه داد: مردم باید نسبت به خرید کالای ایرانی تعصب داشته باشند و کالاهای باکیفیت ایرانی را جایگزین مارک پوشی کنند.

مذنبی یک تولیدکننده دیگر در این مراسم با بیان اینکه قیمت ارز و دلار مصیبت تولیدکنندگان داخلی است، گفت: ما در کشور در حوزه تولید حلقه‌هایی داریم که ازهم‌گسسته هستند و این گسست به تولیدکنندگان آسیب می‌زند. ما نیاز به دیده شدن داریم و برای این کار باید برنامه‌ریزی لازم انجام شود.

این تولیدکننده با اشاره به مسئله تفاوت کلاس پوشاک داخلی و پوشاک خارجی خاطرنشان کرد: سهم پوشاک خارجی در بازار داخلی بسیار بزرگ است که به کیفیت خوب آن بازمی‌گردد بنابراین تولیدکننده داخلی باید به دنبال این باشد که کلاس و کیفیت کار خود را به رقبایش برساند هرچند در برخی موارد این امر محقق شده است. وی با بیان اینکه تی‌شرت ده‌هزارتومانی با مواد بازیافتی در برخی مغازه‌ها دیده می‌شود، عنوان کرد: تولیدکنندگان داخلی باید تلاش کنند با بالا بردن کیفیت، نظر بازار داخلی را به سمت خود بازگردانند.

مجید فخار یک تولیدکننده فعال در حوزه پوشاک با بیان اینکه طی چند سال گذشته تغییراتی برای توسعه صنعت پوشاک کشور انجام‌شده است، اظهار داشت: تشکیل انجمن صنعت پوشاک کشور به دلیل گسستی بود که بین نیاز بازار پوشاک و تولید تولیدکنندگان وجود داشت و امیدواریم با این قدم‌های مثبت به‌سوی شکوفایی این صنعت در کشور پیش برویم.

وی افزود: مهم‌ترین بخش صنعت پوشاک کشور، بخش طراحی و مد آن است و بخش دیگر تولیدکننده است و واقعیت این است که توانایی جوانان خلاق ما در حوزه مد و طراحی بسیار بالاست. فخار اضافه کرد: به‌جای نوشتن یک کلمه لاتین که بعضاً معانی بدی دارند باید به سمت نوشتن جملات ادبا که به فرهنگ اصیل ما ارتباط دارد، برویم.

انتهای خبر/فارس