02177946669 | 09109200500 info@damaavand.com

محمد محمدی مدیرکل تعزیرات استان تهران درباره غیرواقعی بودن قیمت درج‌شده روی برخی کالاها گفت: همان‌طور که اگر گواهی بهداشت یا علامت استاندارد روی کالا غیرواقعی باشد موجب سلب اطمینان مردم خواهد شد اگر قیمت مصرف‌کننده نیز غیرواقعی باشد موجب بی‌اعتمادی مردم می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس مقررات، درصد سود تولیدکننده، واردکننده، عمده‌فروش و خرده‌فروش مشخص‌شده است. برابر جدول درصد ضرایب سود و هزینه‌های عمده‌فروشی و خرده‌فروشی کالا، مصوبه کمیسیون هیئت عالی نظارت، میانگین سود عمده‌فروشی اکثر کالاها ۴ درصد و میانگین سود خرده‌فروشی اکثر کالاها ۱۵ درصد است؛ بنابراین قیمت مصرف‌کننده باید حدود ۲۰ درصد بیشتر از قیمت فروش تولیدکننده یا واردکننده باشد ولی در سطح بازار به‌وفور دیده می‌شود که قیمت‌های مصرف‌کننده حتی ۵۰ درصد بیشتر از قیمت واقعی است و اگر فروشنده باانصاف مانند برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای، کالا را با تخفیف ۵۰ درصد از قیمت مصرف‌کننده بفروشد باز در همین شرایط سود می‌برد ولی سود کمتر، خیلی از فروشنده‌ها تخفیف نمی‌دهند و کالا را با همان قیمت غیرواقعی مصرف‌کننده عرضه می‌کنند که در این صورت حق مصرف‌کننده پایمال‌شده است و از مصرف‌کننده پول اضافی دریافت شده است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران گفت: بنابراین باید قیمت‌های مصرف‌کننده واقعی باشد به‌نحوی‌که سود واقعی عمده‌فروشی و حق خرده‌فروشی رعایت شود و اگر چنین نشود و قیمت‌ها واقعی نشود متضرر اصلی مصرف‌کننده است و این در حالی است که تولیدکننده نیز سود نمی‌برد و سود غیرقانونی نصیب دلالان و فروشندگان متخلفی می‌شود که بهانه آن را «قیمت مصرف‌کننده» اعلام می‌کنند. با توجه به گزارش‌ها و اعتراضات مردم و دغدغه‌های موجود، جلسه‌ای با حضور مسئولان دولتی و بخش خصوصی ذی‌ربط در روز شنبه مورخ ۲۸/۰۱/۹۵ در محل سازمان تعزیرات حکومتی با حضور رئیس محترم سازمان تعزیرات حکومتی تشکیل می‌شود. انتظارمی رود در «سال اقتصاد مقاومتی» تصمیمات این جلسه در راستای رعایت حقوق مصرف‌کننده و منجر به اقدام و عمل شود.

همچنین بخوانید:  ایجاد ۱.۴ میلیون کانال روی پیام‌رسان سروش

انتهای پیام/ خبرگزاری تسنیم