کارگردان این مستند اظهار کرد: پروژۀ ساخت فیلم مستند «مشد عباس…بودن، نبودن» حدوداً از یک سال پیش شروع شد و محوریت آن بر این مسئله بود که با ورود مارکتینگ­های بزرگ و فروشگاه‌های زنجیره‌ای، چه تراژدی‌ای برای کسب‌وکار بومی شهر اصفهان رخ می‌دهد. درواقع این مستند نقد صریحی بر عملکرد بعضی از مدیران شهری دریکی دو دهۀ قبل است که برای نزدیک کردن چهره اصفهان به کلان‌شهرهای بزرگ مانند تهران و با الگوبرداری اشتباه از آن شهرها، فرایندی را که باید در طول زمان و در وقت خود توسط اعضای همان صنف انجام می‌شد سرعت بخشیدند و در این دو دهۀ اخیر خسارت‌های بسیاری به کسب‌وکارهای بومی شهر زدند.

سید هاشم مرتضویان با اشاره به مراحل ساخت این فیلم مستند گفت: این فیلم یک مستند پژوهش محور است و قبل از هر چیز نیازمند یک پژوهش کامل و جامع بود تا با همۀ ابعاد مسئله آشنا شویم، این پژوهش نزدیک به چهار ماه زمان برد. فرایند تصویربرداری نیز حدود سه یا چهار ماه طول کشید و در این مدت مصاحبه‌هایی را با اساتید دانشگاه، برخی از مدیران شهر، کسبه بازار و اعضای اصناف انجام دادیم و سپس پروژه وارد مرحلۀ تدوین شد. تدوین فیلم نیز حدود سه ماه طول کشید و درنهایت «مشد عباس…بودن، نبودن» آمادۀ نمایش شد. وی ضمن تأکید بر مصاحبه محور بودن این مستند ادامه داد: برای اینکه مخاطب از دیدن یک مستند مصاحبه محور خسته نشود سعی کردیم از پاساژهایی که بار کنایه و طنز دارد استفاده کنیم و در مونتاژ نیز به‌گونه‌ای عمل کردیم که مصاحبه‌های مکمل در کنار هم قرار بگیرند و سؤال یکی در صحبت دیگری پاسخ داده شود. همچنین از زبان طنز که ویژۀ اصفهانی‌هاست بهره برده و نگاه آن‌ها را به مسائل اقتصادی نیز مدنظر قراردادیم.

همچنین بخوانید:   روایت بانک مرکزی از جریان خروج سرمایه؛

تهیه‌کنندۀ این مستند با برشمردن نام عوامل آن گفت: احسان یزدی تدوینگر و صداگذار، مسعود ایمانی صدابردار، مجید نقی مدیر تولید و دستیار کارگردان و مهدی باتقوا گوینده در ساخت مستند ۴۵ دقیقه‌ای «مشد عباس…بودن، نبودن» یاریگر من بوده‌اند. همچنین از حضور دکتر مهدی بصیری، ابوالقاسم بیشه‌ای، مهندس منتظری، مهندس حکیم فعال و بعضی از کسبۀ قدیمی شهر اصفهان نیز برای پیشبرد مباحث فیلم بهره برده‌ایم. وی افزود: این مستند نخستین فیلمی به شمار می‌رود که در کشور به موضوع ورود فروشگاه‌های زنجیره‌ای پرداخته و اثرات آن را به شیوه‌ای علمی بررسی کرده است. مراسم رونمایی و اکران اختصاصی این فیلم به همت دفتر تخصصی سینما و خانه مستند، _سه‌شنبه_ ۱۷ بهمن‌ماه رأس ساعت ۱۸ با حضور فرزاد طبایی به‌عنوان مجری کارشناس در کتابخانۀ مرکزی شهرداری اصفهان برپا می‌شود.

انتهای خبر/