رئیس اتاق بازرگانی ایران خواستار از بین رفتن سوگلی های اقتصادی در برابر بخش خصوصی شد و گفت: قبح فساد در آستانه ریختن است. غلامحسین شافعی در مراسم بزرگداشت روز ملی صنعت با بیان اینکه رئیس جمهور در مورد فساد گفته بود که وای به حال روزی که قبح فساد ریخته شود، اظهار داشت: ما در آستانه ریختن قبح فساد هستیم. اگر محیط امن و سالم به وجود نیاید، تأمین نقدینگی و تغییر نرخ سود بانکی حاصلی برای بخش خصوصی نخواهد داشت.

بازگشت اطمینان به بخش خصوصی و تولید، راه آینده را برای حرکتهای توسعه ای هموارتر می کند. شافعی وجود شکاف تکنولوژی صنعتی را عاملی بروز مشکل در رقابت در بازارهای جهانی و قیمت و کیفیت عنوان کرد و گفت: استراتژی صنعتی کشور تدوین شده اما مشکل تر از تدوین آن، اجرایی شدن استراتژی است.

وی با تأکید بر اهمیت بازگشت اعتماد به جامعه تولید و صنعت کشور، اظهار داشت: در طول سالهای ۷۵ تا ۸۵ به طور متوسط سالانه ۵۲۰ هزار شغل در کشور ایجاد شد که یک رکورد بود. در طول سالهای ۸۵ تا ۹۰ هم بیشترین کاهش اشتغال را داشتیم که بالاترین صدمه را به بخش تولید وارد کرد.

شافعی با انتقاد از تحمیل هزینه های قانون هدفمند کردن یارانه ها و اجرایی نشدن ماده ۸ این قانون گفت: افزایش ناگهانی نرخ ارز و سود تسهیلات بانکی خارج از کنترل صنعتگران بود، حال تولیدکنندگان به چه جرمی باید تقاص پس دهند؟

انتهای پیام/فارس