با اعلام دولت از ۲۱ فروردین‌ماه ارز رسمی کشور با قیمت ۴۲۰۰ تومان برای هر دلار تک نرخ شده است. البته دولت ارز یورو را جایگزین دلار در مبادلات رسمی کرده است. دلار ۴۲۰۰ تومانی در حالی از سوی دولت به‌عنوان ارز رسمی اعلام‌شده که بانک مرکزی مدعی است که تمامی نیازهای واقعی ارز را با این قیمت پاسخ می‌دهد ولی این در حالی است که حتی تجار و بازرگانان بزرگ با نقد به سیاست اخیر دولت خواستار تعیین راهی برای حل مشکلات به‌وجودآمده در تأمین ارز موردنیازشان شده‌اند.

در روزهای اخیر به‌دفعات اعضای اتاق بازرگانی و سایر فعالان اقتصادی کشور تأکید کرده‌اند که قادر به تأمین ارز موردنیازشان نیستند و حتی برای تجارت در بیرون مرزها با مشکلاتی روبه‌رو شده‌اند چراکه بانک مرکزی اجازه ورود و خروج بیش از ۱۰ هزار دلار را نمی‌دهد. اتفاقات به‌وجودآمده در بازار ارز طی ماه‌های اخیر موجب شده تا دلار قاچاق به‌دفعات رکوردهای نجومی را به ثبت برساند، البته این در حالی است که دولتمردان زیر بار این نرخ‌ها نرفته و می‌گویند این قیمت‌ها را به رسمیت نمی‌شناسند، حتی دیروز اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور علناً اعلام این قیمت‌ها در برخی از رسانه‌ها را به‌عنوان اخبار نادرست یادکرد و گفت: اخبار بدون مبنا و بی‌اساس در خصوص خریدوفروش ارز در بازار غیررسمی منتشر می‌شود که منبع آن، مبهم و نامشخص است و نباید به این اطلاعات غیر صحیح اتکا کرد.

درعین‌حال محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت هم اعلام کرده بازار واقعی ارز ایران،‌ بازار فعلی و معاملاتی که در کوچه‌پس‌کوچه‌ها انجام می‌شود نیست. خبرنگار تسنیم به‌منظور تهیه گزارش از واقعیت این روزهای بازار قاچاق ارز راهی خیابان فردوسی شد؛ خیابانی که سال‌هاست نبض بازار ارز است و شاهد اتفاقات گوناگون پیرامون دلار و یورو.

خیابان فردوسی از چند ماه قبل با ورود نیروی انتظامی خالی از گعده‌های گسترده دلال‌ها شد؛ پاتوق اصلی دلارفروش‌های فردوسی که مقابل پاساژ افشار بود مدت‌هاست خالی‌شده و ساکنان آن در نقاط مختلف این خیابان متواری هستند. اگر گذرتان به خیابان فردوسی بیفتد به‌راحتی می‌توانید نظاره‌گر معاملات درگوشی برای خریدوفروش دلار باشید. البته کنار حضور فعال دلال‌ها، سکوت صرافی‌ها بسیار به چشم می‌خورد چراکه تقریباً تمام صرافی‌های خیابان فردوسی به‌اجبار دست از کار کشیده و اطلاعیه  خریدوفروش ارز نداریم   را روی درب مغازه‌هایشان چسبانده‌اند.

اگر وارد این صرافی‌ها شوید همان ابتدا صراف‌ها می‌گویند هیچ ارزی برای خریدوفروش نداریم  و اجازه نمی‌دهند بیشتر از آن در مغازه‌هایشان بایستید. البته صرافی‌ها که قبلاً کنار خریدوفروش ارز به انجام حواله‌های ارزی هم می‌پرداختند این روزها بسیار گله دارند و می‌گویند   با سیاست اخیر بانک مرکزی رسماً بیکار شده‌ایم و از صبح تا غروب مغازه را باز نگه می‌داریم تا گرفتار تعزیرات نشویم ولی هیچ‌چیزی برای خریدوفروش و معامله نداریم.

یکی از این صراف‌ها به خبرنگار تسنیم گفت: بانک مرکزی اجازه نمی‌دهد مغازه‌مان را ببندیم وگرنه اصلاً نمی‌آمدیم به بازار. او می‌گوید: بسیاری از صرافی‌ها در تلاطم‌های اخیر ارزی به کمک بانک مرکزی آمدند اما بانک مرکزی تمام کاسه کوزه‌ها را بر سر صرافی‌ها شکست و آن‌ها را بیکار کرد. این صراف‌ها می‌گویند  هزینه اجاره مغازه و آب و برق و … باوجود بیکاری برای ما سنگین است و نهایت یک ماه دیگر با این وضعیت دوام بیاوریم  . تعدادی از صرافی‌هایی که در خیابان فردوسی حضور دارند این روزها مشغول خریدوفروش سکه شده‌اند و می‌گویند سود سکه فعلاً مشکلی ندارد و به‌صرفه است.

مشاهدات خبرنگار ما از سطح خیابان فردوسی نشان می‌دهد که تعداد زیادی از مردم که قصد سفر به خارج از کشور را دارند برای تهیه ارز مجبورند با دلال‌ها وارد مذاکره شده و از آن‌ها بخواهند که دلار موردنیازشان را برایشان تهیه کنند. یکی از دلا‌ل‌ها می‌گوید: اکثراً همکاران ما الآن فروش ندارند و بیشتر خریدار دلار و یورو هستند ولی اگر مشتری خوبی داشته باشیم با جمع‌آوری دلار از یکدیگر مشتری را از دست نمی‌دهیم.

او می‌گوید بعضی از مشتری‌ها حتی تا ۷ هزار تومان هم به دلار پول می‌دهند، چراکه این افراد مجبورند ارز موردنیازشان را تأمین کرده و به سفر بروند. دلال‌ها می‌گویند مردم عادی و مسافران خریداران اصلی دلار از آن‌ها هستند چراکه با تعطیل شدن صرافی‌ها فقط از طریق دلال‌ها می‌توان ارز خرید. یکی از دلال‌ها می‌گوید، امروز فروشنده در بازار زیاد است و همین امر باعث شده تا قیمت دلار قاچاق که دیروز تا ۷۲۰۰ تومان هم رفت به ۶۸۰۰ تومان کاهش پیدا کند. وی می‌گوید، روز گذشته هم‌زمان با افزایش خریدار این ارز هم در بازار بسیار زیاد بود.

دلال دیگری می‌گوید: این روزها خرید ارز از مسافران خارجی خیلی به‌صرفه است هم برای ما هم برای آن‌ها، چراکه بانک مرکزی یورو را از خارجی‌ها با قیمت ۵۲۰۰ تومان می‌خرد ولی ما با ۷ هزار تومان ارز آن‌ها را می‌خریم طبیعی است که برای خارجی‌ها فروش ارز به دلال‌ها به‌صرفه‌تر است.

اگر مردم مسافران عادی قصد خرید ارز را داشته باشند مجبورند سراغ دلال‌های ارز در خیابان فردوسی بروند که پاتوقشان در خیابان‌های مجاور چهارراه استانبول است. اکثر این دلال‌ها دستگاه کارت‌خوان دارند و موقع خریدوفروش با کارت‌خوان همراهشان به‌راحتی معامله را انجام می‌دهند. به لطف اتفاقات اخیر در بازار ارز اکثر دلال‌ها و البته مردم که به فردوسی آمده‌اند تحلیل‌گر ارزی شده و هر یک پیش‌بینی خود را از آینده این بازار می‌گویند، ولی تقریباً اکثر آن‌ها معتقدند سود اصلی این وضعیت به جیب دولت رفته و مردم بازهم ضرر می‌کنند.

تعدادی از مردم که برای خرید ارز به اینجا آمده‌اند در واکنش به صحبت‌های اخیر دولتی‌ها مبنی بر اینکه بازار واقعی ارز ایران در کوچه و پس‌کوچه‌ها نیست می‌گویند: اگر اینجا بازار ارز نیست پس کجاست؟ ما باید ارز را کجا بخریم وقتی نه صرافی ارز می‌فروشد نه بانک؟ آن‌ها می‌گویند دلار ۴۲۰۰ تومانی به جیب تعداد محدودی از افراد می‌رود و همه نمی‌توانند این ارز را تهیه کنند. یکی از دلال‌ها می‌گوید: اگر معامله باکسی قطعی شود معمولاً در داخل شعب بانک‌های خیابان فردوسی یا پاساژ در کوچه‌های اطراف جنس را تحویل مردم می‌دهیم.

انتهای خبر/